Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Tu się dzieje

Po sukcesie ubiegłorocznej, pierwszej edycji festiwalu, można się było spodziewać, że kolejnej organizatorzy raczej nie odpuszczą. I nie odpuścili - festiwal o przewrotnym tytule Nic Się Tu Nie Dzieje - od 4 sierpnia po raz drugi w Poznaniu!

.
fot. Tomasz Nowak

Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowanego spontanicznie i kolektywnie przez trzy poznańskie kina studyjne, zwyciężyła w ubiegłorocznym plebiscycie miesięcznika IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na "Wydarzenie kulturalne sezonu". Połączone redakcje nominowały go "za całkowicie absorbujący i absolutnie wciągający filmowy trójkąt bermudzki rozpięty między trzema kinami: Muzą, Pałacowym i Rialto. Za przekorne uświadomienie wszelkim kinomanom niedowiarkom, widzom malkontentom i innym, którzy "płakali po...", że jednak "dzieje się", zarówno w sali kinowej, jak i poza nią. Za przywiezienie do Poznania kilkunastu premier z najważniejszych zagranicznych festiwali filmowych i kilku rodzimych twórców. Za mniej hollywoodzki, a bardziej arthousowy charakter poznańskiego filmowego sierpnia. Za pokazanie, że razem można więcej".

Tegoroczna idea i główni "rozgrywający" nie zmienili się - za program główny odpowiadają kina Muza, Pałacowe i Rialto. - Cieszę się, że te trzy poznańskie kina spotkały się znowu i znowu będą działać razem - podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie mówiła Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej, wspierającej organizacyjnie kiniarzy. - Cieszę się, że wychodzimy z festiwalem w miasto: na Piątkowo, Rataje. Wciągnięcie w festiwal mieszkańców odleglejszych obszarów miasta jest dla nas bardzo ważne - dodała.

Rzeczywiście, w tym roku Nic Się Tu Nie Dzieje obecne będzie nie tylko w centrum. Na wybranych osiedlach Poznania (m.in. Czecha, Rusa, Łokietka) zaplanowano bezpłatne, otwarte warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców. - Królować będą rycerze, indianie, akrobaci, którzy zaproszą dzieci i młodzież do wspólnych zabaw oraz nauki - mówi Stanisław Kandulski z Estrady Poznańskiej. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w zajęciach czytelniczych i plastycznych, a dorośli - w wieczornych pokazach kina plenerowego.

Wśród otwartych imprez pojawią się także koncerty - 8 sierpnia na placu Wolności wystąpią zespoły Asana i Cashflow. A w mało dotąd eksponowanym schronie przeciwatomowym przy ul. Słupskiej - odbędą się seanse kina postapokaliptycznego, o których oprawę zadba Klub Fantastyki Druga Era.

Kino Muza proponuje w tym roku filmowe wydarzenia wokół mody. Zaprasza m.in. na premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Advanced style" oraz warsztaty modowe dla kobiet 50+. A także na przedpremierowy pokaz filmu "Królewicz Olch", na którym obecny będzie reżyser - Kuba Czekaj. W Muzie także odbędą się pokazy filmów "Hardware" i "Creeprozoids" z kasety VHS. "Cykl VHS Hell  to nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse i polskiej rzeczywistości dobry transformacji ustrojowej" - zapowiadają twórcy programu.

Pałacowe poprowadzi swoich widzów do najbardziej tajemniczych zakamarków cesarskiej siedziby - tam, gdzie straszy. "Noce horrorów w zamczysku" to propozycja dla widzów o nerwach ze stali. Dla poszukujących nieco innych wrażeń w kinie organizatorzy szykują specjalny pokaz "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" i spotkanie z odtwórczynią głównej roli - Magdaleną Boczarską. A także niemy film sf "Aelita" z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Pustki.

Rialto stawia w tym roku na krótki metraż - zaprezentuje m.in. filmy z Future Shorts Summer Season. Proponuje także cykl "Sztuka na ekranie", a w nim "Botticelli - Piekło" w reżyserii Ralpha Loopa oraz "Romeo i Julia" - retransmisja spektaklu z Comédie-Française. - Nasi widzowie przekonają się także, jak wysoko można wylecieć rowerem w powietrze - projekcję filmu "UnReal" (pierwszego w historii filmu rowerowego nakręconego w technologii 4K) zapowiada Piotr Zakens z kina Rialto.

Informacje o biletach na konkretne wydarzenia pojawią się wkrótce na stronie festiwalu: www.nicsietuniedzieje.pl

Sylwia Klimek

  • Festiwal Nic Się Tu Nie Dzieje
  • Muza, Pałacowe, Rialto, plac Wolności, schron przeciwatomowy,  poznańskie osiedla
  • 4-8.08