Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Numer i rząd nieznany

Widzowie podobno mogą się domyślić, gdzie zaprezentowany zostanie film. Ale mając do wyboru ponad 600 pomieszczeń na 13 tys. metrach kwadratowych, nie jest to proste... CK Zamek zaprasza w lipcu na dwa kolejne seanse z cyklu Secret Place Cinema.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Janis", fot. materiały prasowe

- Przez Secret Place Cinema chcieliśmy, wraz z całą naszą "zamkową" ekipą, zaproponować naszym widzom coś nowego, inne doświadczenie odbioru filmu. A co mamy lepszego do zaoferowania niż nasz piękny, zabytkowy, pełen klimatu Zamek? Postanowiliśmy więc wyjść z projekcjami poza tradycyjną salę kinową - wyjaśniał przy okazji inauguracji cyklu w 2015 roku Jan Rajpolt z CK Zamek. Widzowie o miejscu projekcji filmu dowiadują się dopiero przed pokazem. Zbiórka przed każdym seansem - przed kasą w Zamku.

Dziewczyna z Teksasu

Kolejne filmy w ramach cyklu zaprezentowane zostaną 14 i 28 lipca. W drugi piątek miesiąca będzie to "Janis" w reżyserii Amy Berg, czyli dokument powstały blisko 45 lat po śmierci słynnej Janis Joplin. To filmowa opowieść o trudnym dzieciństwie artystki w Teksasie i początkach jej kariery. Autorka kilka dobrych miesięcy zbierała materiały do filmu: prywatne zapiski piosenkarki, listy, fotografie i nagrania. Kilka kolejnych lat zajęło jej natomiast dokończenie tego projektu. - Janis Joplin miała wielki wpływ na historię rock'n'rolla, ale także na tysiące kobiet na całym świecie, w tym na moje życie. Jej trudy i bolączki są uniwersalne dla młodych ludzi, a to, że dawała z siebie wszystko w tak surowy i namacalny sposób, sprawiło, że jej przemyślenia silnie oddziałują na masową wyobraźnię po dziś dzień - tłumaczyła reżyserka w rozmowie z Michałem Kaczoniem dla magazynu "Film". 

Amy Berg dotarła do materiałów, które nigdy wcześniej nie były publikowane, m.in. występu Janis z Bobbym McGee. Ponadto w realizacji wykorzystała także nagrania audio, na podstawie których powstała książkowa biografia artystki "Piece of My Heart" Davida Baltona. - Mieliśmy szczęście, mogąc wykorzystać fragmenty obrazu, który powstał w latach 70. To tak naprawdę jedyny europejski wywiad z artystką, który mogliśmy odnaleźć. Sądzę, że to pewnego rodzaju tragedia, iż wiele archiwalnych materiałów zniknęło przykrytych kurzem historii - powiedziała reżyserka.

Rocka nie można powstrzymać

Dwa tygodnie później obejrzymy filmowy portret The Rolling Stones, którego twórcą jest Paul Dugdale. "The Rolling Stones Olé Olé Olé!" to filmowo-muzyczna kronika, dokumentująca trasę koncertową po dziewięciu miastach krajów Ameryki Łacińskiej, w którą grupa wybrała się w swoje 55. urodziny. "Film Dugdale'a nie jest typowym zapisem trasy koncertowej. To raczej szeroko skrojona opowieść, która nie tylko przybliża codzienne życie członków zespołu i ich pasje i zainteresowania, ale przygląda się także, w jaki sposób muzyka zespołu oddziaływała na kulturę i światopogląd przedstawicieli różnorodnych nacji" - pisze o tytule na łamach "Filmu" Michał Kaczoń.

Zwieńczeniem obrazu jest historyczny występ Stonesów w Hawanie, który oglądało na żywo - według różnych danych - od około 0,5 do 1,2 mln osób. Termin koncertu muzycy musieli dostosować do wizyty Baracka Obamy, pierwszego od 80 lat prezydenta USA, który odwiedził Kubę. O zmianę daty prosił ich również sam papież, bo nie chciał, żeby koncert odbył się w Wielki Piątek. Bezskutecznie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Z cyklu Secret Place Cinema
  • 14.07, g. 21 - Janis: Little Girl Blue, reż. Amy Berg
  • 28.07, g. 21 - The Rolling Stones Olé Olé Olé!: A Trip Across Latin America, reż. Paul Dugdale
  • zbiórka: przed kasą CK Zamek
  • bilety: 30 zł