Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Krótko i na temat

Najlepsze polskie krótkie metraże z tegorocznego programu Short Waves Festival wracają z dwumiesięcznej trasy objazdowej po Polsce. Finał konkursu już w sobotę w Kinie Rialto.

.
Kadr z filmu "Debiut", fot. materiały prasowe

Na program pokazu, który ma charakter konkursu, składa się sześć filmów młodych twórców. To - jak zapowiadają organizatorzy -propozycje "krótkie, dobre i polskie", jednocześnie bardzo różne, zarówno pod względem prezentowanego przez nie tematu, jak i formy. - Mogę tylko dodać, że cieszy mnie silna reprezentacja kina dokumentalnego, coraz bardziej rozpoznawalnego za granicą jako nasz produkt eksportowy, podbijający serca jurorów i publiczności festiwali filmowych na całym świecie - mówi Emilia Mazik, koordynatorka programu Short Waves Festival.

Wśród proponowanych na sobotni wieczór dokumentów znalazły się takie filmy jak "Więzi" w reżyserii Zofii Kowalewskiej opowiadające o małżeństwie z 45-letnim stażem, które próbuje odbudować związek. Zobaczymy też "Naukę" autorstwa Emi Buchwald. Bohaterami filmu są dzieci przygotowujące się do recytacji w szkole wiersza Juliana Tuwima. Rialto pokaże również film Julii Staniszewskiej "Trzy rozmowy o życiu". To relacja z trudnej rozmowy matki - lekarki i praktykującej katoliczki - z córką agnostyczką, której dzieci przyszły na świat dzięki metodzie in vitro.

W programie pokazu są również dwudziestominutowa fabuła "Zagraj ze mną", której reżyserką jest Milena Dutkowska, oraz dwie animacje: "Debiut" - wspólne dzieło Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, będące autoironiczną próbą zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu oraz "Cipka" w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. Studentka animacji w szkole filmowej w Łodzi podjęła wciąż w Polsce unikany temat masturbacji. Bohaterką jej filmu jest młoda dziewczyna, która "przygotowuje się do randki z samą sobą". Film Gąsiorowskiej uznany został za najlepszą animację na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, został też nagrodzony m.in. Brązowym Tobołkiem Koziołka Matołka na O!PLA 2016.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Short Waves on Tour - finał
  • Kino Rialto
  • 10.06, g. 20
  • bilety: 10 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.