Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Filmowy sezon nad Bałtykiem

Kolejny pokaz w ramach plenerowego cyklu Baltic Waves już w najbliższy czwartek na Przystani przy biurowcu Bałtyk. 

.
"Lato Sangaile" (fot. materiały organizatorów)

Baltic Waves to cykl plenerowych projekcji filmowych, na które organizatorzy - twórcy festiwalu Short Waves - zapraszają w każdy czwartek lipca i sierpnia na plac przy ul. Roosevelta 22 (pomiędzy Bałtykiem a Concordia Design). Wydarzenie nawiązuje do historycznej lokalizacji zamkniętego tu w 2002 roku kina Bałtyk. Miejsce to po 73 latach działalności zniknęło z mapy Poznania, ale wciąż obecne jest we wspomnieniach mieszkańców miasta.

W ramach lipcowych pokazów wyświetlone zostaną cztery filmy: dwa pełnometrażowe i dwa krótkie metraże. Wszystkie z krajów położonych w basenie Morza Bałtyckiego. W najbliższy czwartek będzie to "Lato Sangaile" w reżyserii Alanté Kavaïté. Bohaterką filmu jest zafascynowana akrobacjami lotniczymi nastolatka, która myśli, że przez swój lęk wysokości musi pożegnać się z marzeniami. Podczas wakacji jednak poznaje dziewczynę, która zmienia jej podeście do świata i siebie samej. - "Lato Sangaile" to historia o tym, jak się stajesz kimś, kim jesteś. To też opowieść o tym, jak cudownie jest mieć naście lat. Jak przeżywa się sytuacje, które dzieją się po raz pierwszy, jak smakuje niewinność i beztroska. To czas, w którym odkrywa się miłość i swoją seksualność - mówiła reżyserka w rozmowie z Anną Bielak dla Outfilm.pl

Alanté Kavaïté od ponad 20 lat mieszka we Francji, ale pochodzi z Litwy. Tam też nakręciła "Lato Sangaile", bo - jak uważa - "historia, w której pojawiają się wątki LGBT będzie ważniejsza dla Litwy, niż dla Francji". Powrót do miejsca jej własnego dojrzewania pozwolił autorce również na przeniesie na ekran emocji i wrażeń, których sama w tym wieku doświadczała. Film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na międzynarodowym konkursie fabularnym Festiwalu Sundance. Prezentowany był również m.in. na Berlinale oraz Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Drugi z prezentowanych w lipcu długich metraży to tytuł z Polski - "Kebab i horoskop" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Bohaterami tej komedii absurdu są sprzedawcy bankrutującego sklepu z dywanami, których życie próbują zmienić dwaj debiutujący w tej roli spece od marketingu. Zdaniem wielu to tytuł dla fanów czeskiej komedii, bo serwowany przez twórców humor jest dość specyficzny. "Oglądając Kebab i horoskop ma się poczucie, że Jaroszuk od początku wiedział, co i jak chce powiedzieć. A do powiedzenia ma dużo ciekawych rzeczy: o samotności, relacjach międzyludzkich czy fortelach, jakimi mamią nas spece od reklamy i marketingu. Najważniejszy jest jednak wszechobecny w życiu bohaterów absurd."- pisze o filmie Krzysztof Czapiga dla Onet.pl.

Dla fanów krótkiego metrażu z kolei przygotowano dwa bloki filmów. W drugi tydzień lipca wyświetlone zostaną obrazy prezentowane wcześniej na festiwalu 2Annas w Rydze. Będzie to pięć tytułów, m.in. "Ogrodnik", którego reżyserem jesr Madara Dislere i "Duch Jagód" Astry Zoldnere. - Szczególnie polecamy animację "Analysis Paralysis", która w komiczny sposób ukazuje jak drobne decyzje, jakie podejmujemy każdego dnia, mogą skutecznie uprzykrzać nam życie. Główny bohater walczy z samotnością, próbując nauczyć swojego psa gry w szachy. Animacja ta była pokazywana na kilkunastu festiwalach krótkiego kina w Europie - zachęca do udziału w pokazie Emilia Mazik z Fundacji Ad Arte.

W ostatni czwartek miesiąca pokazane zostaną z kolei krótkie metraże z Finlandii. Jak zapewniają organizatorzy to propozycje różnorodne pod względem formalnym i tematycznym. Nie zabraknie również "obrazów natury oraz charakterystycznej dla Finów autoironii".

Monika Nawrocka-Leśnik

Z cyklu Baltic Waves:

  • Litwa: "Lato Sangaile", reż. Alanté Kavaïté - 6.07, g. 21.30
  • Łotwa: filmy krótkometrażowe z Riga International Film Festival 2Annas - 13.07, g. 21.30
  • Polska: "Kebab i horoskop", reż. Grzegorz Jaroszuk - 20.07, g. 21.30
  • Finlandia: filmy krótkometrażowe - 27.07, g. 21.30
  • Przystań przy Concordii Design (ul. Roosevelta 22)
  • wstęp wolny
  • organizator: Fundacja Ad Arte/Short Waves Festival