Tegoroczny festiwal to ponad 300 filmów z całego świata. W międzynarodowym konkursie o Grand Prix - Złotego Pegaza zawalczy w tym roku 45 tytułów krótkometrażowych i 5 pełnych metraży. Finaliści wybrani zostali spośród tysiąca zgłoszeń nadesłanych z 64 krajów, w tym m.in. z Kostaryki, Kuby, Kuwejtu, Makau czy Martyniki. 34 to filmy wybrane przez komisję selekcyjną festiwalu, 11 zostało zaproszonych do konkursu przez dyrektora artystycznego, Marcina Giżyckiego i programerów festiwalu. - Wśród zaproszonych filmów znalazły się świetne produkcje animowane, które wypatrzyliśmy na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Animateka Festival czy Berlinale - mówi programer i koordynator konkursu Filip Kozłowski. - Piorunujący Kids Michaela Freia, mistrzowsko zbudowane Story Joli Bańkowskiej, zaskakujące Sounds Good Sandera Joona czy dogłębnie poruszający i pozostający na długo w pamięci Egg Martiny Scarpelli, a także najnowsze dzieła mistrzów i mistrzyń kina animowanego takich jak Steven Subotnick, Kathy Rose, Bracia Quay, Pierre Hébert czy Danijel Šuljić - wylicza.
W tym roku po raz drugi odbędzie się także Animator.pl - osobny konkurs dla polskich twórców animacji, prezentujący ich najnowsze dokonania.
Ale Animator to nie tylko konkursy. W programie jak zawsze mnóstwo wydarzeń, dedykowanych dorosłym - retrospektywy mistrzów, polskie premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady - ale też dzieciom (blok Animator dla Dzieci przygotowuje jak zawsze Centrum Sztuki Dziecka).
W programie głównym festiwalu znajdziemy m.in. retrospektywy Janet Perlman - kanadyjskiej animatorki, autorki książek i ilustratorki, i Georgesa Schwizgebela - szwajcarskiego animatora znanego z prac w technice animacji malarskiej. Po raz pierwszy w tym roku pojawi się sekcja Kobiety mają głos, prezentująca dokonania animatorek z całego świata, poruszających tematy związane z prawami kobiet, ich rolą w społeczeństwie.
Będą pokazy animacji z Norwegii (szczególnie technik lalkarskich, w których twórcy z Norwegii się specjalizują), Animacja i VR oraz Animator Pro - obszerny blok skierowany do profesjonalistów.
Wśród gości specjalnych pojawi się m.in. Tim Allen, brytyjski animator stop-motion, który pracował m.in. przy Gnijącej Pannie Młodej Tima Burtona, Baranku Shaunie czy Wyspie psów Wesa Andersona.
Ponadto: koncerty na żywo połączone z pokazami animacji (to element, który zdecydowanie wyróżnia poznański festiwal od podobnych na świecie), silent disco oraz nowość - silent cinema, czyli pokazy filmowe z dźwiękiem płynącym z słuchawek.
Festiwalowym rozbiegiem, jak co roku, będą pokazy z cyklu Animator bez Selekcji. Podczas trzech lipcowych wieczorów poprzedzających festiwal pokazane zostaną produkcje, które nie zakwalifikowały się do konkursu głównego. Publiczność wybierze jeden film, który dołączy do grona walczących o Złotego Pegaza.
Sylwia Klimek
- 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
- kino Muza, CK Zamek, UAP, klub festiwalowy w parku Wieniawskiego
- 5-11.07
- bilety: 1-50 zł, karnety: 100 zł
- pokazy Animator bez Selekcji: 2-4.07, g. 21, klub festiwalowy, wstęp wolny
- szczegóły na www.animator-festival.com
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019