Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Wiosenna przerwa

Pięć lat Spring Breaka to nie czas na podsumowania - impreza nieustannie się rozwija i nabiera tempa. Go Ahead w udany sposób przeniosło na polską ziemię pomysł, który na papierze nie miał racji bytu. Co roku w jeden kwietniowy weekend miasto opanowują fani muzyki z całej Europy. Jak zapowiada się kolejna, szósta już odsłona festiwalu?

. - grafika artykułu
Mela Koteluk, fot. materiały organizatorów

Spring Break, mimo że istnieje zaledwie pięć lat, już na stałe wpisał się w kalendarz poznańskich wydarzeń muzycznych. Formuła, jaką przyjął, jest wyjątkowa, nie tylko jeśli chodzi o całą Polskę, ale także i Europę: to połączenie miejskiego festiwalu z branżowym showcase'em, którego celem jest pokazanie dziennikarzom, promotorom i menadżerom ciekawych zjawisk w krajowej muzyce. Wprawdzie Spring Break należy do INES (Innovation Network of European Showcases), pod którym to szyldem współpracują największe i najważniejsze europejskie festiwale showcase'owe, jednak w odróżnieniu od innych tego typu wydarzeń poznańska impreza stawia taki sam (jeśli nie większy) nacisk na możliwość trafienia do różnorodnej lokalnej publiczności.

Rozmieszczenie poszczególnych koncertów w klubach, salach i lokalach na terenie całego Starego Miasta sprawia, że poznaniacy są szczególnie uprzywilejowani względem przyjezdnych festiwalowiczów, którzy nie zawsze mają świadomość, ile czasu może zająć wędrówka z punktu A do B. Mnogość lokalizacji koncertowych jest zdecydowanym plusem Spring Breaka, choć niekiedy odległości pomiędzy poszczególnymi klubami są zdecydowanie zbyt duże. To jednak jedyny minus festiwalu: co roku w mieście można spotkać setki ludzi, którzy są ciekawi tego, co się dzieje obecnie w krajowej muzyce. Nie da się jednak stworzyć regularnie przyciągającego publiczność wydarzenia bez interesujących headlinerów.

Większym i mniejszym drukiem

W efekcie plakaty poszczególnych edycji Spring Breaka zawsze przyciągały wzrok przechodniów przede wszystkim największymi nazwiskami bądź nazwami zespołów. W ubiegłych latach byli to m.in. Artur Rojek, PRO8L3M, Fisz Emade Tworzywo, Dawid Podsiadło czy też Taco Hemingway. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia, są z kolei: Afromental - prezentujący premierowy materiał z nadchodzącego albumu, powracający na Spring Break The Dumplings, którzy z nikomu nieznanego duetu w ciągu kilku lat osiągnęli status headlinera, Mela Koteluk, Daria Zawiałow oraz Sokół.

Nie oznacza to jednak, że wśród artystów wypisanych mniejszym drukiem nie znajdziemy równie ciekawych projektów i zespołów. Miłośnicy elektronicznych duetów z pewnością zobaczą występy Coals, XXANAXX czy wspomnianych wcześniej The Dumplings, a fani rapu poza Sokołem będą mieli do wyboru chociażby fenomen młodej sceny, jakim jest Tuzza, lub też legendę poznańskiego hip-hopu, jaką jest Peja, który wystąpi wyjątkowo w towarzystwie żywego zespołu, RPS Band. Ci, którzy od bitów wolą gitary, także nie mają powodów do narzekania: w składzie tegorocznego Spring Breaka obecne są takie nazwy, jak trójmiejska Trupa Trupa, która dosłownie przed chwilą znalazła się w katalogu słynnej amerykańskiej wytwórni płytowej, jaką jest Sub Pop, lokalna indie rockowa gwiazda Terrific Sunday, The Saturday Tea - warszawskie trio poruszające się między psychodelą a gitarowym popem, oraz coldwave'owi klasycy z bydgoskiego Variete. Tych, którym w duszy grają folkowe piosenki, ucieszy z pewnością fakt, że wśród zaproszonych wykonawców trafili się tacy artyści, jak Kwiat Jabłoni, Lor, Adam Repucha czy też znana z duetu Tęskno Hania Rani. Nocne tańce do białego rana zapewnią nam z kolei takie didżejskie kolektywy i osobistości, jak ABC Przygody, Komitet Obrony Disco, Trzech Muszkieterów, Boarding Pass oraz Sofomor.

Wiosna z zagranicy

Jednak Spring Break to nie tylko muzyka dobrze nam znana, lecz także premierowe występy zupełnie nowych projektów. W tym roku do tego grona możemy zaliczyć projekt Provinz Posen, w którym muzycy Afro Kolektywu i Much zmierzą się z wielkopolskim folklorem sprzed stu lat, oraz trio Holaki, które tworzą Stanisław, Kuba i Mateusz Holakowie (pierwszy współtworzył zespół Malarze i Żołnierze, natomiast jego synowie założyli po latach grupę Kumka Olik).

W kwietniu na scenach całego miasta będą prezentować się nie tylko zespoły z Polski. Spring Break to także możliwość dla artystów zagranicznych, by pokazać się w naszym kraju. Współpraca organizatorów Spring Breaka z moskiewskim Bol Festivalem zaowocuje przyjazdem Intruist, Lucidvox i Ussy, natomiast dzięki Music Export Ukraine do Poznania zawitają Postman oraz OY Soundsystem. Z Francji, dzięki połączonym siłom Instytutu Francuskiego i Le Bureau Export, przyjadą Apollo Noir, KhadyaK oraz The Blind Sun. Młodą scenę węgierską w postaci Belau, The Devil's Trade i Vera Jonas Experiment do Poznania sprowadzą springbreakowi współpracownicy z HOTS (Hungarian Oncoming Tunes), a Czesi z (Sound:Czech:Time) wybrali ze swojego kraju takich artystów, jak Thom Artway, Zabelov Group oraz teepee.

2019 to wyjątkowy rok: po raz pierwszy Spring Break rozrośnie się aż do czterech dni! W niedzielę 28 kwietnia odbędzie się specjalny koncert na zakończenie tegorocznej edycji, który nie będzie biletowany - na scenie ustawionej na placu Kolegiackim zaprezentują się Jerz Igor oraz Żywa Akademia Pana Kleksa. Obydwa projekty tworzą muzykę skierowaną głównie do dzieci, tak więc niedzielne wydarzenie przyjmie charakter luźnego rodzinnego pikniku.

Od 2014 roku Spring Break przeszedł wiele zmian: stopniowo przejął na czas trwania festiwalu coraz większą część miasta, znacząco rozbudował sekcję wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów, a także przestał się bać zapraszania ponownie istotnych i wartościowych dla wydarzenia wykonawców. Tegoroczna edycja to umiejętne poszerzanie dotychczasowego oblicza showcase'u połączonego z festiwalem - więcej mniejszych, acz istotnych nazw i mniejszy nacisk na pilotujące sprzedaż biletów gwiazdy. Czy będzie to właściwa ścieżka dla najbardziej rozbudowanego muzycznego wydarzenia w Poznaniu? Przekonamy się już pod koniec kwietnia.

Marcin Małecki

  • Enea Spring Break Showcase Festival & Conference
  • 25-28.04
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019