Kultura Poznań.pl

Festiwale

MALTA FESTIVAL. Podniebny spektakl
 

MALTA FESTIVAL. Podniebny spektakl

Interwencje artystyczne w strukturze miasta na tle szarawej, doskonale znanej nam architektury, to magiczne spektakle, które nie tylko zmieniają oblicze codziennie przemierzanych ulic, ale posiadają także moc działania na artystyczną wrażliwość każdego uczestnika owych miejskich performansów.

czytaj więcej
Sztuka słuchania
 

Sztuka słuchania

Zjawiskowe zespoły z Indii, Algierii, Belize, Kolumbii i innych krajów - także świetni wykonawcy z Polski - wystąpią w połowie czerwca podczas 12. Ethno Portu. Czekają nas koncerty, warsztaty, spotkania, zabawy.

czytaj więcej
Poza teatralnymi instytucjami
 

Poza teatralnymi instytucjami

Już za kilka dni rusza kolejna edycja Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Off Sytuacje. Z roku na rok oferta festiwalu jest coraz bogatsza. Obecnie zrzesza on niezależne grupy polskie oraz zagraniczne. W tym roku wystąpią na nim niezależne teatry bytomskie, szczecińskie, toruńskie, berlińskie, wrocławskie, poznańskie i wiele innych.

czytaj więcej
To nie jest jedyny możliwy świat
 

To nie jest jedyny możliwy świat

Czwarta edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca tygodnia. Poznań będzie oddychał literaturą, a w Empiku przy placu Wolności poznańska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z mistrzem kryminału Markiem Krajewskim, bestsellerową Magdaleną Witkiewicz oraz laureatem Pulitzera, Charliem LeDuffem.

czytaj więcej
Festiwal ponad podziałami
 

Festiwal ponad podziałami

"Jako widz, spotykając się z bohaterem filmowym, dzieląc z nim radości i smutki, wzloty oraz upadki, właściwie spotykamy się ze sobą samym i dostrzegamy, że w świecie uczuć nie istnieją podziały na pełno- i niepełnosprawnych" - piszą o piątym już Festiwalu Filmów nieCodziennych jego organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się już w piątek 10 maja w Kinie Pałacowym.

czytaj więcej
Ciekawi Ukraińców
 

Ciekawi Ukraińców

Przed nami kolejna edycja Ukraińskiej Wiosny. Ale czy nie jest tak, że w związku ze wzmożoną emigracją Ukraińców do Polski hasło festiwalu - "Poznaj sąsiada"  zmienia swoje znaczenie? Kto kogo dziś tak naprawdę poznaje?

czytaj więcej
Wiosenna przerwa
 

Wiosenna przerwa

Pięć lat Spring Breaka to nie czas na podsumowania - impreza nieustannie się rozwija i nabiera tempa. Go Ahead w udany sposób przeniosło na polską ziemię pomysł, który na papierze nie miał racji bytu. Co roku w jeden kwietniowy weekend miasto opanowują fani muzyki z całej Europy. Jak zapowiada się kolejna, szósta już odsłona festiwalu?

czytaj więcej
Na zewnątrz pudełka
 

Na zewnątrz pudełka

Short Waves Festival odbędzie się już po raz 11. Tym razem mottem festiwalu jest hasło "Outside The Box", a w tegorocznym programie fokusowym popatrzymy w nieoczywistym kierunku - na Azję Południowo-Wschodnią. Wy też zanurzcie się w świecie fabuł, dokumentów, animacji, teledysków i eksperymentów.

czytaj więcej
W świat za marzeniami
 

W świat za marzeniami

W inspirujące podróże we wszystkie cztery strony świata będzie można wyruszyć z gośćmi trzech globtroterskich festiwali, które na początku lutego odbędą się w Poznaniu. Przez kilka dni w różnych punktach miasta świat będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.

czytaj więcej
Sputnik nad Zamkiem
 

Sputnik nad Zamkiem

Myślą przewodnią 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich - Sputnik nad Polską jest szeroko pojęta sztuka. Ponadto organizatorzy zapewniają, że odkryją przed widzami "świat rusałek, leśnych nimf, kikimor, znachorek i utopców". Pierwszy seans w ramach poznańskiej odsłony wydarzenia - 14 stycznia w CK Zamek.

czytaj więcej
ALE KINO. Cóż, że ze Szwecji
 

ALE KINO. Cóż, że ze Szwecji

Jednym z głównych kierunków poszukiwań tego, co najświeższe i najbardziej inspirujące w kinie dla młodego widza w Europie jest Północ. Kinematografie nordyckie mają długie tradycje w tym gatunku, a tegorocznego edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! pokazuje, że to właśnie tam nadal dzieje się to, co najciekawsze w tym temacie.

czytaj więcej
Barwa, melodia i rytm konkursu
 

Barwa, melodia i rytm konkursu

W świecie konkursów muzycznych z pewnością instrument ten nie wywołuje tak szerokiego zainteresowania jak fortepian czy skrzypce. Jednak, o czym przekonują się słuchacze, a doskonale wiedzą muzycy - bez niego świat muzyki jest bezbarwny. W powszechnej świadomości króluje w orkiestrach, jednak nie zapominajmy, że jego solowa twarz jest wyjątkowa i możliwie najbardziej różnorodna - łączy rytm, barwę i melodię w najciekawsze brzmienia. Przed nami wydarzenie, które wyłoni najzdolniejszych muzyków w środowisku perkusyjnym.

czytaj więcej
Rytuał festiwalu
 

Rytuał festiwalu

Czym są dla współczesnego człowieka rytuały? Z jaką sferą jego życia się łączą? Jaki mają charakter? Świecki, religijny, a może sytuują się gdzieś pomiędzy, na przykład w sztuce? - Przestrzeń rytualna nieodzownie związana jest z tradycją. Jak o rytuałach mówić językiem współczesnej sztuki? - pytają organizatorzy festiwalu Sonus ex Machina.

czytaj więcej
Reaktywacja baroku
 

Reaktywacja baroku

Odkąd ogłoszono oficjalne zakończenie festiwalu Poznań Baroque poznańscy wielbiciele muzyki dawnej nie mieli zbyt wiele okazji, by posłuchać na żywo wybitnych wykonawców. Lekką osłodą był z pewnością festiwal Muzyka w Raju organizowany w Gościkowie. W tym roku jednak w stolicy Wielkopolski cisza zostanie wypełniona - 8 listopada swoją inaugurację będzie miał Infinite Baroque I.

czytaj więcej
Wyjście z galerii
 

Wyjście z galerii

Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń fotograficznych w regionie. Wystawy, dyskusje, warsztaty. Już 13 października zaczyna się rozsiana po całym województwie czwarta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

czytaj więcej
Spotkania w tańcu
 

Spotkania w tańcu

Ruszyły zapisy na kolejną edycję warsztatów Dancing fairPlayce, które rozpoczną się 18 sierpnia. Udział w nich może wziąć każdy, bez względu na wiek i umiejętności taneczne.

czytaj więcej
Nowy plan na modernizm
 

Nowy plan na modernizm

Architekturę modernistycznego Poznania i to, jak zmieniła się przez lata zarówno jeśli chodzi o pełnioną funkcję, jak i wygląd, będzie można zobaczyć na własne oczy podczas Festiwal Architektury Modernistycznej "Nowy Plan", który startuje 4 czerwca. Zobaczyć i zakochać się.

czytaj więcej
Kultura różnorodności
 

Kultura różnorodności

Festiwal jazzowy odbywający się w dni powszednie, pod miastem, w plenerze, i to tuż obok jeziora - brzmi jak plan na eskapistyczną ucieczkę od rzeczywistości. Enter Enea Festival zapewnił w tym roku jednak znacznie więcej, niż tylko dobry pretekst na tymczasowe opuszczenie dusznego, spalonego słońcem Poznania.

czytaj więcej
Jazz na plaży
 

Jazz na plaży

Trzeba przyznać, że wielbiciele jazzu są szczególnie dopieszczani w naszym mieście. W kwietniu zakończyła się Era Jazzu, podczas której wystąpiły największe międzynarodowe sławy, a już wkrótce rozpocznie się Enter Enea Festival, którego twarzą i głównym artystą jest Leszek Możdżer.

czytaj więcej
Komeda powrócił do Poznania
 

Komeda powrócił do Poznania

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

czytaj więcej
Strona 1 2 13