Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Twórczy obóz nad jeziorem

- W naszych rozmowach o programie bardzo ważne jest to, że każdy zapraszany przez Leszka muzyk swoje wejście na scenę traktuje z energią debiutu. W tym roku Leszek Możdżer inaczej pomyślał o programie, proponując etniczną klamrę dla koncertów - opowiada Jerzy Gumny, dyrektor i założyciel Enter Enea Festival, którego kolejna edycja rozpocznie się 17 czerwca.

. - grafika artykułu
Enter Enea Festiwal, fot. Jakub Wittchen

Program etno otworzy tureckie Taksim Trio, a zamknie romska orkiestra dęta Kočani Orkestar. Usłyszymy także m.in. Dagadanę oraz Teatr Pieśni Kozła. W tegorocznej edycji klimaty etno połączą się z jazzem, jednak nie zabraknie elementów klasyki czy elektroniki. Wśród zaproszonych gwiazd usłyszymy m.in. Chrisa Jarreta: - Pianista łączy w swojej twórczości liczne motywy i inspiracje. Mówi, że jego muzyka wywodzi się z chęci komunikowania się. Jest tak zróżnicowana jak jego pomysły, które przekształca w dźwięki. Ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii  jazzu. Muzyk zaprosi też na scenę Leszka Możdżera. Czeka nas więc i fortepianowy duet - zdradza Gumny. 

Twarz i dyrektor artystyczny festiwalu - Leszek Możdżer - wystąpi nie tylko z Jarretem. Usłyszymy go w różnorodnych projektach, m.in. z Nigelem Kennedym, Susan i Martinem Weinertami. - Wiemy, że zaangażowanie Leszka jako twórcy, muzyka i dyrektora artystycznego stworzyło unikatową jakość i atmosferę wyjątkowego wydarzenia, na które czekamy wraz z publicznością co roku - dodaje dyrektor festiwalu. Nigel Kennedy - słynny angielski skrzypek łączący klasykę i jazz - jest częstym gościem w Polsce, choćby za sprawą Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiej Orkiestry Kameralnej, z którymi ściśle współpracuje. Wraz z Leszkiem Możdżerem przedstawi m.in. projekt mający oddać hołd Krzysztofowi Komedzie, którego 50. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

Nad jeziorem Strzeszyńskim usłyszymy także bardziej oldschoolowe brzmienia w wykonaniu Jojo Mayera i grupy Nerve. Zespół, który powstał w latach 90., łączy muzykę elektroniczną, jungle, dub step i minimal z improwizacją. Jak piszą organizatorzy, "z ogromnym sukcesem i charyzmą zintegrował jazzowe brzemienia w erę cyfrową, dbając o rock'n'rollowego ducha, co zapewnia niepowtarzalną formę ekspresji i znakomite brzmienia". Z kolei Susan i Martin Weinertowie wraz z Leszkiem Możdżerem i Cezarym Konradem zaprezentują specjalny koncert na głos, gitarę, bas, perkusję i fortepian będący fragmentem materiału z ich wspólnej płyty Fjord. Siłą Enter Enea Festival jest niezwykła relacja łącząca występujących muzyków. Jak opowiada Jerzy Gumny, nawiązuje się ona w bardzo szczególny sposób: - Enter Enea Festival stworzył niesamowitą możliwość dialogu między muzykami. Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu w przestrzeniach ABC Business Club i restauracji Oaza odbywają się próby. Artyści wymieniają się przy instrumentach, podglądają i podsłuchują wzajemnie próby, jedzą razem posiłki, rozmawiają. Moim założeniem było stworzenie warunków twórczego obozu, w którym twórcza energia będzie się mogła spontanicznie rozwijać, zanim jeszcze artyści podzielą się nią z publicznością.

Aleksandra Kujawiak

*Uwaga! Koncert Nigela Kennedy'ego odwołany.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019