Świat w dymkach

Komiksy przez wiele lat kojarzone były wyłącznie z amerykańskimi książeczkami o superbohaterach i opowieściami dla dzieci. Od pewnego czasu jednak pisze się o nich oraz mówi coraz więcej. Z dnia na dzień przybywa miłośników komiksu. To oni właśnie pojawią się na poznańskiej Ligaturze, która dowodzi, że komiksy są równie różnorodne gatunkowo jak film i literatura, oraz podnosi je do rangi sztuki.
Pod prąd
Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej to szczególne wydarzenie na skalę środkowoeuropejską, ponieważ rokrocznie prowokuje fanów opowieści z dymkiem, wydawców oraz artystów odbiegających od mainstreamowych nurtów do przyjazdu na festiwal oraz do wzięcia udziału w proponowanych konkursach. Pierwszy z nich to Ligatura Pitching. Artyści przysyłają na niego swoje prace, a międzynarodowe jury wybiera finałową osiemnastkę. Zaprasza ją na prezentacje, a następnie typuje szczęśliwca (-ów), którego album zostanie wydany w Polsce. Na spotkaniach tych (jedynych pitchingach komiksowych na świecie) artyści muszą zaprezentować siebie oraz swój pomysł na album. Mają zaledwie kilka minut na to, żeby przedstawić szkice, plansze (zbiór kadrów z rysunkami) bądź scenariusz. W tym roku o najlepszej pracy zadecydują: Johann Ulrich (Niemcy), Nicolas Grivel (Francja), David Schiller (Łotwa), Ria Schulpen (Belgia) oraz Christian Gasser (Szwajcaria). Drugi - "Silence" to obecnie jeden z ważniejszych konkursów w Europie. Komiksy walczą w nim o miano tego najlepszego, w którym nie użyto słów. Jego ideą jest promowanie twórczości, w której jedyną formą narracji są obrazy.
Uczta dla komiksożerców
- Na Ligaturę powinni trafić wszyscy ci, którzy chcą się spotkać z najnowszymi trendami w europejskim komiksie. Studenci uczelni artystycznych, projektowania, designu. Dla profesjonalistów to wyjątkowa w skali europejskiej okazja do znalezienia książek do wydania. Można na niej kupić licencje czy spotkać artystów, których warto zaprosić potem do własnego projektu lub na swój festiwal. A dla publiczności to okazja do zobaczenia świetnych wystaw, filmów i uczestniczenia w wyjątkowych spotkaniach. Nieskromnie możemy powiedzieć, że każda edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo zawsze zależy nam na tym, by zaproszeni goście inspirowali się nawzajem i kontynuowali współpracę. W tym roku po raz pierwszy przygotowujemy specjalną przestrzeń dla wydawców, gdzie w formie czytelni będą mogli zapoznać się z książkami z całej Europy. Te zaopatrzone będą w informacje o prawach do wydań zagranicznych i zdobytych nagrodach - opowiada Michał Słomka, organizator.
Na tegorocznych wystawach swoje plansze zaprezentują m.in. Anja Wicki, Badyl, Gili Gili i Lamelos. A gościem wykładów mistrzowskich będą: Christian Gasser - pisarz, dziennikarz, wykładowca i redaktor magazynku komiksowego "Strapazin" oraz Kalle Hakkola - założyciel helsińskiego Comics Center.
Monika Nawrocka-Leśnik
- IV Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura
- 18-21.04
- Biuro festiwalowe: CK Zamek