Kultura Poznań.pl

Festiwale

opublikowano:

Spotkania w tańcu

Ruszyły zapisy na kolejną edycję warsztatów Dancing fairPlayce, które rozpoczną się 18 sierpnia. Udział w nich może wziąć każdy, bez względu na wiek i umiejętności taneczne.

.
fot. A. Ciereszko

Cel wydarzenia - choć to zmieniło nieco formułę - pozostał taki sam. To kulturalna i społeczna aktywizacja mieszkańców Poznania. Przybliżenie im wartości, jakie niesie ze sobą taniec. - Dwa lata temu, rezygnując z dyrektorowania w PTT myślałam, że zakończy się historia 23 lat Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Ale zaczęli się do mnie zgłaszać uczestnicy. Że bardzo chcą tańczyć w Poznaniu i że chcą za to płacić - wspominała na spotkaniu zapowiadającym kolejną już edycję Dancing fairPlayce, Ewa Wycichowska, pomysłodawczyni warsztatów.

W tym roku ich uczestnicy poznają takie style, jak m.in. Tango Argentino, Bungee Dance, Gaga People czy Bachata. - Bardziej jako obserwator Dancing fairPlayce, niż bezpośredni organizator, widzę w tym przedsięwzięciu coś, czego nie ma chyba w żadnych innych warsztatach tańca - mówiła obecna na spotkaniu Jagoda Ignaczak, była kierownik literacka PTT. - Dancing fairPlayce to przedsięwzięcie bardzo otwarte, które ma wyspecjalizowane zajęcia. Otwiera się na grupy, o których się zapomina - zaznaczyła.

W programie Dancing fairPlayce znalazły się warsztaty dla początkujących, ale też  zaawansowanych tancerzy, dzieci oraz seniorów -  te tradycyjnie już poprowadzi Ewa Wycichowska. Oprócz niej, wśród zaproszonych na warsztaty pedagogów są jeszcze m.in. słynny francuski choreograf Jean-Claude Marignale (technika jazz rock), Justin Fuentes z Wenezueli (hip-hop Energy), Marokańczyk Abby Aouraght (dancehall) oraz dobrze znani w Poznaniu byli tancerze PTT: Andrzej Adamczak (technika release) czy Paulina Wycichowska (taniec kreatywny).

Wszystkie warsztaty odbędą się w naramowickim Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce, gdzie do dyspozycji uczestników oddane zostaną również siłownia i strefa cardio. - Kiedy byłam dyrektorem PTT i organizowaliśmy warsztaty, pędem trzeba było przemieszczać się z miejsca na miejsce. Ale teraz jesteśmy wszyscy razem - wyjaśniała usatysfakcjonowana tym faktem Wycichowska. W czasie Dancing fairPlayce odbywać się będą również liczne zajęcia prozdrowotne, m.in. joga w plenerze oraz warsztaty piramidalne na temat zdrowego odżywiania. Mieszkańców Poznania z kolei organizatorzy wydarzenia zapraszają na rozmowy z warsztatowymi gośćmi Spotkania z pasją  i wieczory taneczne.

Warto dodać, że najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu, nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania, ukaże się pierwsza biografia Ewy Wycichowskiej. Jej autorką jest Jagoda Ignaczak, która pracowała z Ewą Wycichowską blisko 30 lat. - Ten czas pozwolił mi na obserwację indywidualności artystycznej trudnej do porównania z kimkolwiek w naszym kraju. Kariera profesor Wycichowskiej - zarówno ta wykonawcza, jak choreograficzna i akademicka - jest niezwykła - opowiadała. Ignaczak przyznała także, że Istnienie grać... nie będzie cegłą naukową. - Są tam historie, o które profesor Wycichowskiej Państwo by nie podejrzewali.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Dancing fairPlayce Poznań 2018
  • 18-25.08
  • Park Rekreacyjno-Sportowy fairPlayce, ul. Bożydara 10

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018