Kultura Poznań.pl

Kultura

94 powody, aby wyjść z domu
 

94 powody, aby wyjść z domu

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycji mapy "Z bliska / Z daleka" - polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie - już 31 sierpnia!

czytaj więcej
Spotkania pobratymców
 

Spotkania pobratymców

- Zespół Pobratymców to kombo kulturalne. Poprzez nasze działania, realizację tego projektu chcemy przyczynić się do zintensyfikowania relacji pomiędzy osobami działającymi w sztuce i kulturze, reprezentującymi dwa miasta partnerskie - o projekcie Pobratymcy opowiada Ola Kuźmicz* ze Stowarzyszenia Polska-Ukraina.

czytaj więcej
Pomnik widziany z żabiej perspektywy
 

Pomnik widziany z żabiej perspektywy

"O tak! To jest dramatyczna historia z tym pomnikiem... Ja po realizacji powiedziałam, że więcej czegoś podobnego przeżywać nie chcę" - tak okoliczności powstania pomnika Armii "Poznań" wspomina jego autorka, prof. Anna Rodzińska. Książka-album o twórczości jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Bękarty kontestacji
 

PROSTO Z EKRANU. Bękarty kontestacji

Jest w pewnym sensie "Pewnego razu...w Hollywood" dla Quentina Tarantino tym, czym dla Felliniego było "8 ½" - obrazem nr 9, na wskroś osobistym i autotematycznym. Jest też dziełem ryzykownym, bo tak jak wcześniej amerykański reżyser fantazjował na temat abstrakcyjnych gatunków i dawno minionych epok, tak teraz przedstawia ludzi, którzy albo wciąż stąpają po tym padole, albo mają krewnych, którzy - mniej czy bardziej słusznie - mogą mieć obiekcje natury rodzinno-emocjonalnej.

czytaj więcej
Toast Wilusia i "zaprzańcy"
 

Toast Wilusia i "zaprzańcy"

Cesarz Wilhelm II lubił przyjeżdżać do Poznania w sierpniu. Latem 1910 roku odbierał swój najnowszy zamek, a trzy lata później - imponującą kaplicę w stylu bizantyjskim. Ta druga wizyta wywołała niemałe emocje - jednak za sprawą... Polaków.

czytaj więcej
Forty bez tajemnic
 

Forty bez tajemnic

Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

czytaj więcej
Jak brzmi Kraina Olimpia?
 

Jak brzmi Kraina Olimpia?

Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać.

czytaj więcej
Wszyscy chcą tańczyć
 

Wszyscy chcą tańczyć

Udział w warsztatach Dancing fairPlayce Poznań może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne. Kolejna edycja wydarzenia rozpocznie się 17 sierpnia.

czytaj więcej
Wspólny "Szaleniec"
 

Wspólny "Szaleniec"

Michał Kmieciak i Swiernalis - dwaj poznańscy artyści reprezentujący na co dzień odmienne nurty muzyczne - stworzyli wspólnie utwór "Szaleniec", który właśnie dziś ma premierę.

czytaj więcej
Z kraju dalekiej północy
 

Z kraju dalekiej północy

Tegoroczny cykl Staromiejskich Koncertów Organowych zbliża się do końca. W lipcu i sierpniu w poznańskiej Farze dało koncert już siedmiu wybitnych organistów z Polski i ze świata. W czwartek przy zabytkowych organach koncertowych zasiadł pochodzący z Finlandii Kari Vuola. Wieczór ten zapamiętam szczególnie ze względu na dwa utwory specjalnie przywiezione przez artystę z kraju dalekiej północy.

czytaj więcej
Festiwal gitary i niewymuszonych bisów
 

Festiwal gitary i niewymuszonych bisów

30 artystów, 55 wydarzeń, 25 miast - tegoroczna i ostatnia już edycja festiwalu Akademia Gitary zapowiada się imponująco. Jej motyw przewodni: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany doskonale wpisze się nie tylko w tegoroczny Szczyt Bałkanów Zachodnich, ale także Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czy znajdziemy w tych dwóch kulturach wspólne rytmy?

czytaj więcej
Kultura na długi weekend
 

Kultura na długi weekend

Długi sierpniowy weekend pozwoli Wam nacieszyć się mnóstwem wydarzeń. Przede wszystkim to na co czekają wszyscy smakosze - 15 sierpnia startuje Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Wasze podniebienia nie mogą tego przegapić. Pozostałe zmysły zabierzcie zaś na Wolny Dziedziniec, na którym zagości m.in. Jan Peszek i na bałkańską zapowiedź Akademii Gitary, która Was poruszy jak struny w gitarze. Korzystajcie!

czytaj więcej
Inteligentny i atrakcyjny
 

Inteligentny i atrakcyjny

Między 17 a 19 sierpnia w Poznaniu i Koziegłowach odbędzie się druga edycja Festiwalu Na Wolnym Powietrzu. Zaprasza Teatr Biuro Podróży. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

czytaj więcej
Coś zbliżonego do recenzji
 

Coś zbliżonego do recenzji

Kwartet wokalny BeFour w końcu zadebiutował fonograficznie! Debiut to wielce udany i zasłużony. W końcu wydanie własnej płyty nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza gdy wykonuje się muzykę wokalną a cappella. Po 8 latach występów na poznańskich (i nie tylko) scenach Karolinę Piesik, Kamilę Tracewską-Mikołajczak, Annę Komendzińską i Brygidę Sawicką-Stępińską możemy słuchać we własnym domu.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Mądrość zabawek
 

PROSTO Z EKRANU. Mądrość zabawek

Nowa wersja Króla Lwa, druga część Sekretnego życia zwierzaków domowych i Wilka w owczej skórze, wreszcie rewelacyjne Toy Story - naprawdę jest w czym wybierać planując w tym tygodniu wyjście z dzieckiem do kina. Czwarta część ostatniego tytułu, która weszła właśnie na ekrany kin, to klasa sama w sobie. Najnowsza produkcja nie ma w sobie nic z odcinania kuponów, proponuje za to świeżą historię, tyle że z udziałem dobrze znanych i lubianych bohaterów.

czytaj więcej
Jak magnes
 

Jak magnes

Krystyna Janda, Jan Peszek, Andrzej Seweryn - czy można wyobrazić sobie lepsze aktorskie trio na jednej scenie? Takie rzeczy tylko w sierpniu na dziedzińcu Urzędu Miasta.

czytaj więcej
Rymy i beaty
 

Rymy i beaty

Perfekcyjnie zarapowane zwrotki, potężne beaty, tłumy pod sceną i butelki bez nakrętek. Oraz pewne kontrowersje. Nad brzegiem Malty, w ramach imprezy Hip Hop Festival Poznań 2019, zagrali najpopularniejsi raperzy w kraju.

czytaj więcej
Strona 1 2 474