Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Czy NextFest przeskoczył poprzeczkę?

Jest 22 kwietnia 2023 roku. W wypełnionej Tamie trwa jeszcze koncert zespołu Kamp!. Pierwszy - po erze Spring Break'a - poznański showcase dobiega końca, gdy pojawia się oficjalna informacja: NextFest 2024 odbędzie się między 18. a 20. dniem kwietnia. Czy organizatorzy utrzymają poziom inauguracyjnej edycji? A może sprawią, że powiedzenie "lepsze jest wrogiem dobrego" nie będzie miało prawa bytu, gdy pomyślimy o NextFeście?

Czytaj artykuł
Fotografia długodystansowa

Do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru będzie można oglądać najlepsze prace ogólnopolskiego konkursu dla fotoreporterów i dokumentalistów! O Poznańskiej Nagrodzie Fotograficznej opowiada Filip Springer, uznany pisarz i fotoreporter oraz przewodniczący konkursowego jury.

Czytaj artykuł
Nie tylko wielki dyrygent

Najnowsze wydawnictwo Filharmonii Poznańskiej jest jednocześnie premierą fonograficzną. Zawiera Symfonię e-moll op. 16 Grzegorza Fitelberga, wszechstronnego muzyka, którego zapamiętano przede wszystkim jako znakomitego dyrygenta.

Czytaj artykuł
Nie ma miejsca bez ludzi

Pyramida Gallery przy ul. Garbary 64 to młoda galeria o ciekawej historii i planach na przyszłość. Co leży u podstaw jej działalności? Na jakie wartości stawia? O tym w rozmowie z Florentyną Macioszczyk i Juliuszem Zenkner

Czytaj artykuł
Tancerze apostołowie

Program IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" ma zderzać percepcję widzów z wielością metod łączenia teatru i tańca. Ma też poruszać i prowokować do dyskusji. Wydarzenie - 23 kwietnia - otworzy premiera spektaklu 24/7 Nowych Grzechów powstałego we współpracy Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk z Münster. 

Czytaj artykuł
Pętle dezintegracji

W muzyce rozrywkowej na wielkość muzyka często patrzymy przez pryzmat przebojów, jakie wykonał czy melodii, jakimi porwał tłumy. Na scenie eksperymentalnej mamy inne miary, a jedną z najważniejszych jest sugestywność doświadczenia, które przeżywają słuchacze zapoznając się z jego twórczością. Wśród wielu wyjątkowych postaci, zwłaszcza w rejonach muzyki ambient, znajduje się William Basinski - kompozytor, producent i muzyk, którego wydana na początku XXI wieku seria płyt The Disintegration Loops poruszyła miliony słuchaczy na całym świecie. W poznańskiej Tamie artysta zagra swoje najnowsze show i zaprezentuje niewydane jeszcze kompozycje.

Czytaj artykuł
Nagrody im. Józefa Łukaszewicza przyznane!

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przyznała Nagrody im. Józefa Łukaszewicza za rok 2023. Zwycięzcami okazały się publikacje na temat wybitnej artystki, poznańskiej dzielnicy i matki.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Nic nie jest dane raz na zawsze

To było nieuniknione. Wcześniej czy później w kulturze musiały się pojawić wątki pandemii COVID-19. Właśnie tak: wątki, tropy, a nie szaleńcze próby podsumowań czy wyciągania wniosków na przyszłość w filmach, serialach, literaturze, wreszcie na niejednej wystawie w niejednej galerii. Słabsi Sigrid Nunez to jedna z takich książek z tropami, wątkami. Na tyle dobra, że - mimo pandemicznego punktu wyjścia - chciałoby się napisać, że aż smaczna.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. 50 razy i więcej!

Jubileusz - to brzmi poważnie. Taka okazja wymaga odpowiedniego komentarza. Może nawet i podsumowania. Szczególnie, jeśli mowa o miejscu tak wyjątkowym jak teatr. I to Wielki!

Czytaj artykuł
Z tamtego świata na ten świat*

Na warszawskim Muranowie, przy Ogrodzie Krasińskich, istniała kiedyś brama, przez którą sześciomiesięczna dziewczynka została przewieziona - jak pisze o tym Cezary Harasimowicz, autor powieści Bieta - "na drugą stronę świata". Elżbieta Koppel, później Ficowska, żydowskie getto opuściła schowana w drewnianej skrzynce umieszczonej na wozie z cegłami. Miała ze sobą tylko jeden przedmiot, łączący oba światy - srebrną łyżeczkę, na której wygrawerowano imię oraz datę urodzenia dziecka. Jest najmłodszą spośród dzieci uratowanych z Zagłady dzięki staraniom Ireny Sendlerowej.

Czytaj artykuł
Z mocy, magii i mroku

Myrkur - czarna perła w koronie europejskiego metalu - zabierze nas w mistyczną podróż przez zakamarki duszy, gdzie mroczny black metal subtelnie splata się z eterycznym pięknem. Jeśli chcecie przekonać się, jak wielka jest siła oddziaływania twórczości tej duńskiej artystki, to koniecznie odwiedźcie poznańskie 2progi. W tej dark folkowej podróży towarzyszyć jej będzie równie intrygujący Jonathan Hultén.

Czytaj artykuł
Prawdziwi ludzie

- To ponadczasowy tekst, i miejmy nadzieję, że spektakl też taki będzie. Bohaterowie mogliby być naszymi sąsiadami - mówi André Hübner-Ochodlo, reżyser Zmierzchu długiego dnia. Premiera spektaklu na podstawie dramatu Eugene'a O'Neilla - 19 kwietnia w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
Sztuka i pamięć

Czym generalnie jest pamięć ludzka? Co z niej zostaje, skoro jesteśmy zaledwie drobnym atomem w kosmosie? - o filmie Anselm pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Next Fest. Poznańska Piętnastka

Przedstawiamy wybór piętnastu artystów i artystek związanych z Poznaniem, którymi szczególnie warto się zainteresować podczas tegorocznej edycji Next Fest. Wśród nich m.in. znane nazwiska takie jak Małgorzata Ostrowska, Rosalie czy Kasia Lins, ale również wykonawcy, o których być może jeszcze nie słyszeliście!

Czytaj artykuł
Next Fest. Dużo muzyki!

Żywy i różnorodny - taki z pewnością będzie Next Fest Music Showcase & Conference, poznański festiwal muzyczny połączony z konferencją branżową. Czeka nas kilkudniowa impreza, wypełniona dziesiątkami koncertów w kilkunastu miejscach w całym mieście, ale także wykładami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, które odmienią muzykę przez wszystkie przypadki.

Czytaj artykuł
PROSTO Z EKRANU. Requiem dla fotoreporterów wojennych

Tytuł najnowszego filmu Alexa Garlanda, Civil War, może być nieco mylący - jego tematem nie jest bowiem wojna domowa sensu stricto, lecz praca fotoreporterów wojennych. A to, że akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych, ma znaczenie drugorzędne.

Czytaj artykuł
Koniec Ery, jazz trwa

Po ponad ćwierćwieczu obecności na kartach poznańskiego kalendarza festiwalowego Era Jazzu żegna się z publicznością. Zapowiadany jako ostatni w ramach projektu stworzonego przez Dionizego Piątkowskiego koncert, to nie tylko muzyczne wydarzenie na wielką skalę, ale również przesłanie o równości, wyswobodzeniu się z ucisku i wolności. A czym jest jazz, jeśli nie muzyczną inkarnacją wolności?

Czytaj artykuł
Gdzie czujemy się dobrze?

- "Miasto feministyczne, będące tematem »Miasta dla kobiet«, to miasto sprawiedliwe, równościowe, dostępne dla wszystkich, nie tylko najsilniejszych lub stanowiących większość. Dzisiejszy świat, państwa, miasta zaprojektowane są według norm. Normy zaś zaprojektowane są z myślą o modelowym człowieku - białym, pełnosprawnym, heteroseksualnym cismężczyźnie [...]" - czytamy w recenzji Aleksandry Gryc dla "Architektury & Biznesu". Głos w dyskusji wokół tytułu - 18 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia, zabiorą również Sylwia Chutnik i Magda Okraska.

Czytaj artykuł
KWADRATURA PŁYTY. Uciekając od schematów

Warto zaufać artystom spoza medialnego głównego nurtu. Muzyczna prawda przechadza się bowiem również (najczęściej?) ścieżkami dalekimi od zainteresowania mainstreamowych mediów. Przekonują o tym nowe krążki Krzysztofa Gradziuka i zespołu Sonorismo, grupy Daj Ognia, kwartetu Bartłomieja Olesia czy duetu Śniedź.

Czytaj artykuł
Zmarł prof. Jan Skuratowicz

Historyk sztuki, autor wielu publikacji poświęconych zabytkom i historii Poznania, członek kolegium redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania, radny Miasta Poznania. Nie żyje prof. Jan Skuratowicz (1946-2024).

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4