Kultura Poznań.pl

Kultura

Słowami Osieckiej o sobie
 

Słowami Osieckiej o sobie

- Jako laureatka poprzedniej edycji festiwalu mam przyjemność zaśpiewania koncertu również w tym roku, więc jak dotąd nie rozstaję się z Agnieszką Osiecką, a wręcz rozszerzam poszukiwania - mówi Małgorzata Waldenda*, aktorka i piosenkarka, laureatka zeszłorocznego konkursu "Pamiętajmy O Osieckiej".

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. W ciemnej dolinie
 

PROSTO Z EKRANU. W ciemnej dolinie

Jan Komasa po ośmioletniej przerwie od dobrego kina wraca na właściwe tory. I wcale nie dlatego, że jego najnowszy film stał się polskim kandydatem do Oscara. Wtedy - Sala samobójców, dziś - Boże Ciało wnikliwie i bez retuszu przyglądają się polskiemu społeczeństwu w jego najmniej przyjemnych odsłonach.

czytaj więcej
Zmierzyć się z historią
 

Zmierzyć się z historią

Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu świętuje okrągły jubileusz 100-lecia powstania. Obchody potrwają od 16 października 2019 roku do 16 października 2020 roku, a rozpoczną się od koncertu Krzesimir Dębski i jego muzyka.

czytaj więcej
Uczony
 

Uczony

Ojciec założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, odkrywca Biskupina, erudyta cieszący się międzynarodową sławą, a także niezłomny patriota, konspirator i filantrop. 50 lat temu odszedł prof. Józef Kostrzewski.

czytaj więcej
Prawdziwa "Paddymania"
 

Prawdziwa "Paddymania"

Cztery dni filmów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, a przede wszystkim muzyki. Paderewski Festiwal: Muzyk, Człowiek, Ambasador to wydarzenie, które zapowie premierę Virtuoso Teatru Muzycznego zaplanowaną na 2020 rok: polsko-amerykańską produkcję musicalową o Ignacym Janie Paderewskim.

czytaj więcej
To poezja jest kompletna
 

To poezja jest kompletna

Uff! Jest miejsce dla braku nadziei. W Środkach doraźnych Marcin Orliński antyheroicznie i absolutnie hipernieromantycznie ratuje czytelnika przed totalitarną poprawnością "bycia sobą w sobie" i uczestnictwem w pogoni za  nieustannie znajdującą się "tuż tuż" filozoficzną receptą na życie. 

czytaj więcej
Nowe szczyty Orkiestry
 

Nowe szczyty Orkiestry

Elsner-Chopin-Strauss - tych trzech kompozytorów łączy wiele: od relacji mistrz-uczeń (Elsner-Chopin), poprzez rozwinięcie języka harmonicznego (Chopin i Strauss), po tworzenie muzyki, która odbiega daleko poza czystą sztukę dźwiękową, która kieruje myśli słuchacza w rejony pozamuzyczne.

czytaj więcej
Jaka piękna tragedia!
 

Jaka piękna tragedia!

egnaj mi geście teatralny. Akcie mój ruchowo-werbalny. Dłużej ci nie wierzę, mówię całkiem szczerze" - śpiewają aktorzy z grupy Circus Ferus w "Ostatnim spektaklu". O czym jest to przedstawienie? O zmierzchu teatru offowego czy nowym początku wspaniałego, jeszcze gorszego świata? W tym drugim przypadku artyści mają na myśli ten ogólny, nie tylko teatralny świat.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję

Jeśli Dania, to cynamonowe bułeczki i prawo Jante, a jeśli polski reportaż, to Filip Springer. Tylko że książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz ani nie jest reportażem, ani nie jest o Danii. To opowieść o Jante.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Jesień na razie pogodą nas nie rozpieszcza (może coś się poprawi w weekend), ale od czego jest kultura! Tutaj zawsze jest dobra pogoda. W ten weekend czeka na Was m.in. Michał Urbaniak, który zagra w klubie Blue Note. W teatrze też nie zabaknie wyjątkowych wydarzeń, szykujcie się na premierę spektaklu CICHA! - Będzie to symboliczna podróż przez życie kobiety od wczesnej młodości do śmierci - zapowiadają twórcy spektaklu, premiera 11 października w Scenie Wspólnej. A to przecież nie wszystko na piątek, sobotę i niedzielę. 

czytaj więcej
Punk i skrzypce
 

Punk i skrzypce

Brytyjski zespół New Model Army, który istnieje już ponad 30 lat, wydał latem nową płytę "From Here". Z tej okazji muzycy zapowiedzieli europejską trasę koncertową, podczas której zagrają nowe kawałki. W Polsce zatrzymają się aż pięć razy - po raz pierwszy w niedzielę w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Abstrakcyjny JazZamek
 

Abstrakcyjny JazZamek

Cykl JazZamek sięga po młody, świeży głos w polskim jazzie, którego reprezentantem jest kwartet Andrzeja Kowalskiego. Zespół wystąpi w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek.

czytaj więcej
Straszne rzeczy
 

Straszne rzeczy

Spektakl "Grimm" pozwala nam przenieść się w czasie do dzieciństwa, gdy dorośli czytali nam baśnie i opowiadali różne historie. To podróż wzruszająca, dziwnie wesoła, trochę też i przy tym gorzka, a nade wszystko melancholijna. Aktorzy z Teatru pod Fontanną po raz kolejny udowodnili, że potrafią na scenie dotrzeć głęboko do serc publiczności i coś w nich, choćby na chwilę, pozmieniać.

czytaj więcej
Wszystko wolno
 

Wszystko wolno

Z Marcinem Świetlickim "nieprzerwanym poetą" i Piotrem Jaskiem "poetą odzyskanym po latach" we wtorek w Zamku rozmawiał prof. Piotr Śliwiński.

czytaj więcej
Historie światłem napisane
 

Historie światłem napisane

- Ważnym wątkiem w spektaklu jest pokazanie tych, którzy są zawsze w cieniu, a ich głos jest niesłyszalny. Oświetleniowcy to wyjątkowa grupa ludzi, pozostająca tuż za granicą światła scenicznego. Z tymi, z którymi zdarzyło mi się pracować, budowałam zawsze relację partnerską - mówi Weronika Fibich, reżyserka "Na Lightcie". Sobotni, gościnny spektakl Grupy Korpuskularnej LightOff z Ośrodka Teatralnego Kana jest jednym z wydarzeń obchodów 55-lecia Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Przeciw wykluczeniom
 

Przeciw wykluczeniom

- Nasze wydarzenie odbywa się tuż przed wyborami. Chcemy rozmawiać o sytuacji w Polsce i uzupełniać debatę o aspekt queerowy - mówi Szymon Patrylak*, członek kolektywu JTB Collective Production odpowiedzialnego za realizację projektu QOx, nowej inicjatywy queerowej na mapie Poznania, która odbędzie się w dniach 9-13 października.

czytaj więcej
Atrybuty kobiecości
 

Atrybuty kobiecości

"CICHA! to symboliczna podróż przez życie kobiety od wczesnej młodości do śmierci" - zapowiadają twórcy spektaklu, który będzie miał premierę 11 października w Scenie Wspólnej.

czytaj więcej
Strona 1 2 481