Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Diana Lelonek z Paszportem Polityki

Artystka wizualna, fotografka, absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Arysytycznego zdobyła Paszport Polityki w kategorii "Sztuki wizualne". "Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia" - napisali w uzasadnieniu wyróżnienia jurorzy.

.
Diana Lelonek, fot. P. Błęcki

Rocznik 1988, urodziła się w Katowicach, na studia przyjechała do Poznania - jest absolwentką Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym. W swojej sztuce interesuje się działaniami z pogranicza bio-artu. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale oryginalnie łączy ją z innymi mediami.

Mówi o sobie, że "rozsadza stary antropocentryczny system kwalifikujący odmienności i zarządzający hierarchią".  Jej prace, zaliczane do krytycznego posthumanizmu, podają w wątpliwość tradycyjne relacje człowiek-natura, są protestem wobec dominacji białego człowieka i jego wizji świata. Ważnym projektem artystki jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w ramach którego bada i archiwizuje różne formy bytów organicznych i nieorganicznych. Jej prace bywają kwalifikowane jako Art&Science lub BioArt. Są wśród nich choćby kolonie grzybów i pleśni, które pożerają symboliczne artefakty antropocentrycznej kultury, jak choćby wizerunki filozofów i naukowców będących w historii jej piewcami.

Prezentowała swoje fotografie podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jej prace są w zbiorach Muzeum Fotografii w Lozannie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

oprac. sk