Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Zimpel vs Ziołek

To będzie niezwykle fascynujący koncert. W klubie Dragon wystąpią w piątkowy wieczór Wacław Zimpel i Kuba Ziołek - bezsprzecznie należący dziś do najbardziej interesujących i twórczych muzyków na polskiej scenie.

Koduj jak designer, kreatywnie!

Te targi udowadniają, że design nie jest jedynie luksusem i domeną wysoko wykwalifikowanych specjalistów, lecz umiejętnością kreatywnego myślenia, czyniącą życie nie tylko piękniejszym, ale też prostszym. Jeśli chcesz przenieść te wartości do swojego życia - Arena Design z pewnością ci to ułatwi.

Beltaine - żywioł i ekspresja

Ich muzyka daje ogromną radość wielbicielom szeroko pojętej kultury folk, a bogate instrumentarium może zawrócić w głowie każdemu etnofanowi. W najbliższy czwartek dla poznańskiej publiczności zagra Beltaine - jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny world music.

Jak klasyk z klasykiem

Prawie rok temu zagrali wspólny koncert w radiowej Trójce. W minioną niedzielę Michał Urbaniak i zespół SBB wystąpili w zapełnionym do ostatniego miejsca klubie Blue Note. Owacjom nie było końca.

Nowe płyty, nie tylko z Poznania

W ostatnich miesiącach ukazało się kilka interesujących albumów. Coś dla siebie dostali wielbiciele zaangażowanych kawałków w klimacie dwudziestolecia wykonanych z punkową werwą, ale także miłośnicy songwritingu z charakterem i pogodnego, choć nieprzewidywalnego muzykowania.

Chłopaki z gitarami

W klubie Blue Note w najbliższą środę swą debiutancką płytę będzie promował poznański zespół Terrific Sunday. Warto go posłuchać, zwłaszcza, że jego muzyka powinna się spodobać nie tylko wielbicielom indie rocka. 

Alfons Mucha w morawskim mikroświecie

Opera "Jenůfa" w reżyserii Alvisa Hermanisa to spektakl, który na długo pozostanie w mojej pamięci. Zaskakująco aktualna fabuła, wspaniała scenografia oraz kilka naprawdę świetnych ról, to główne powody, dla których warto poznać dzieło Leoša Janáčka i wybrać się do Teatru Wielkiego. 

Świat w chmurach

- W takiej pracy najbardziej czuję się reprezentantem dzieci: ich wrażliwości i potrzeb. Pracujemy w zespole, w którym uważamy, że spotkanie dziecka z teatrem może być wyjątkowym doświadczeniem, w którym tkwi potencjał kontaktu z jego wrażliwością - mówi Justyna Czarnota, która wraz z Robertem Jaroszem przygotowała w Teatrze Animacji spektakl "Lustrzana chmura". Premiera - 5 marca.

Lament poza czasem

Wojna to domena mężczyzn, czas pomiędzy konfliktami należy do kobiet. O momentach nieheroicznych historii opowiada spektakl "Trojanki", którego premiera odbędzie się 4 marca w Teatrze Polskim.

Niech żyje Król

Rozmowa z Michałem Siegoczyńskim*, reżyserem spektaklu "Elvis". Premiera 5 marca w Teatrze Nowym.

Wilcze echa

Pierwszy film fabularny o "żołnierzach wyklętych" wreszcie trafia do kin. Premiera "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego - 4 marca.

Powrót do korzeni

Pełnokrwisty Irlandczyk, muzyk i autor tekstów, który już w wieku 13 lat porzucił szkołę, by móc grać na ulicach Dublina. Równie dobrze sprawdza się na scenie i przed kamerą. Ponoć jeden z ulubionych wokalistów Bono z U2. Glen Hansard 4 marca zagra w Sali Wielkiej.

Powieść Krystyny Feldman gotowa! Premiera 1 marca

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania zapraszają na spotkanie poświęcone premierze książki Krystyny Feldman "Światła, które nie gasną" - 1 marca, w dniu setnych urodzin aktorki.

Treści ukryte

Białe ściany dookoła pokryte są literami. Mnóstwem liter. Mają różną wielkość i charakter. Niektóre pisane odręcznie, inne przypominają maszynopis. Mają różne rytmy, gęstości, kształty. Gdzieniegdzie na postumentach ustawione są księgi - również gęsto zadrukowane. Jeszcze chwila, a zbliżymy się do tych konstelacji znaków i zanurzymy w treści. Czy uda nam się z tego coś odczytać?

Mieszko się ochrzcił, i co z tego?

Najwięcej będzie debat i dyskusji, a tematem większości z nich - instytucja, która niemal zawsze rozpala emocje: Kościół. Jego relacje z państwem, język, stosunek do kultury, wolności słowa, a nawet do... przyrody. Jednak w projekcie #1050 czeka nas o wiele więcej.

Aforyzm i empatia

Ukazał się właśnie wybór poezji jednego z najważniejszych współczesnych polskich poetów - Mariusza Grzebalskiego.

Spotkanie gigantów

O każdym z nich można mówić jako o legendzie polskiej muzyki. W marcu ubiegłego roku zespół SBB i Michał Urbaniak dali wspólny koncert w radiowej Trójce. Jesienią ukazała się płyta dokumentująca ten występ. 28 lutego artyści spotkają się w klubie Blue Note.

Krysia F. Nie tylko tysiąc epizodów

Krystyna Feldman urodziła się sto lat temu, 1 marca 1916 roku, we Lwowie. Życie spędziła w teatrze i na planie filmowym. A żyła intensywnie i nawet w "szewski poniedziałek", jak określała wolny dzień w teatrze, nie odpoczywała. Mówiła: "i tego dnia jest dużo do roboty. A to pisać trzeba, a to czytać, a to gdzieś pójść, a to to, a to tamto, a to owo".

1 392 Strona 393 394 395 396