Matka, żona, rebeliantka?

Obecny i ubiegły rok obfitowały w protesty i akcje wyrażające obywatelski sprzeciw wobec opresyjnych działań kierowanych w stronę kobiet. Czarny Protest, Ogólnopolski Strajk Kobiet, manifestacja "W naszej sprawie" były wydarzeniami pokazującymi siłę kobiecej solidarności i zaangażowania.
Przewrotnie postawione w tytule pytanie doczeka się swojej odpowiedzi na wystawie prezentowanej w Galerii Miejskiej Arsenał. Jak twierdzą organizatorzy, "celem wystawy jest namysł nad kondycją i problemami współczesnych Polek - obywatelek, uczestniczek życia publicznego, patriotek, manifestantek". Okazja ku namysłowi nad rolą kobiet w Polsce jest niecodzienna - wystawa towarzyszyć będzie organizowanemu w tym roku w Poznaniu Ogólnopolskiemu Kongresowi Kobiet.
O roli kobiet we współczesnej Polsce będą mówić - głosem sztuki - przedstawicielki wielu pokoleń i środowisk. Pojawi się znany już poznaniakom Chór Czarownic. Na wystawie zobaczymy też prace Marty Frej, znanej z ironicznych, uszczypliwych, a czasem gorzkich komentarzy ubranych w formę memów, czyli obrazków z tekstem, rozpowszechnianych w sieci. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się także prace Iwony Demko - artystki wizualnej eksploatującej temat cielesnego wymiaru kobiecości, oraz Moniki Drożyńskiej znanej m.in. z prac wykorzystujących (w powszechnej świadomości - kobiecą) technikę haftu płaskiego. Drożyńska przepisuje cytaty, fragmenty wypowiedzi czy napisy na murach szpecące przestrzeń niemal każdego miasta i umieszcza je w typowym hafciarskim tamborku.
Jednym z mocniejszych punktów wystawy będzie praca Ewy Partum - prekursorki sztuki konceptualnej, feministycznej, krytycznej i body artu w Polsce (artystce w 2014 roku poświęcona została wystawa "Ewa Partum. Nic nie zatrzyma idei sztuki" prezentowana w MS2 w Łodzi). Jej instalacja "Cytaty feministyczne", zaprezentowana podczas festiwalu Konteksty w Sokołowisku w ubiegłym miesiącu, wzbudziła kontrowersje i podzieliła środowisko artystyczne, krytyczne i feministyczne.
Kobiecy wielogłos zostanie uzupełniony artystycznymi wypowiedziami mężczyzn. Na wystawie obejrzymy pracę Dawida Marszewskiego, a dodatkowo, już poza wystawą, zaprezentowane zostaną fotografie Mateusza Budzisza, Radosława Sto i - znów wracamy do kobiet - Barbary Sinicy.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, "wystawa ma być artystycznym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości i sytuacji współczesnych Polek. Ekspozycja ma zarazem pokazać współczesną sztukę feministyczną - otwartą, ironiczną, zabawną, odważną, głośną i rebeliancką". Czy sztuka, a raczej idea jej przyświecająca, będzie miała szansę wyjść z przestrzeni wystawienniczej, by móc realnie wpływać na rzeczywistość? Przekonamy się niebawem.
Aleksandra Skowrońska
- wystawa "Polki, patriotki, rebeliantki"
- Galeria Miejska Arsenał
- Wernisaż: 8.09, g. 18
- czynna do 8.10
- kuratorka: Izabela Kowalczyk
- 6.09, g. 18, Hol Balkonowy CK Zamek - spotkanie z Izabelą Kowalczyk, w kontekście wystawy "Polki, patriotki, rebeliantki" i projektu Gosi Bartosik "New women order", wstęp wolny