Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Rebecca Makkai w Wierzyliśmy jak nikt udowadnia, że możliwe jest napisanie "wielkiej powieści", fabuły pokoleniowej. Takiej, która łączy obyczajowość i polityczność istnienia, posługuje się znakomitym i wyrafinowanym stylem. I jednocześnie traktuje o obrazie człowieństwa, w idealny sposób łącząc kategorie dostępności bohatera i szerokiego tła wydarzeń społecznych. Czytelnik otrzymuje dzieło tak dobrze przemyślanie, że gdyby zacząć już tworzyć listę kanonu powieści początku XXI wieku, to należałoby chyba tę książkę Makkai umieścić jako kluczową w opracowywaniu takiego zestawienia.

Czytaj artykuł

W czasie, kiedy większość wydarzeń kulturalnych została odwołana, Estrada postanowiła przenieść swoją aktywność i kreatywność na nowe obszary. Tak powstała nowa platforma, na której znajduje się aż 7 podcastów!

Czytaj artykuł

Największy i najbardziej prestiżowy festiwal filmów dokumentalnych na świecie - amsterdamska IDFA - udostępnił online kilkaset tytułów z minionych edycji. Poza Holandią można obejrzeć bezpłatnie prawie 200 produkcji, a za niewielkimi opłatami dalszych 500. Nie pozostaje zatem nic innego, jak nadal pozostawać w domu!

Czytaj artykuł

Dziennik 29 to interaktywna gra książkowa, która podczas leniwych dni #zostańwdomu, zmusza do intelektualnego wysiłku. Pomiędzy kolejnym serialem obejrzanym na Netfliksie, czy podjadaniem w kuchni, możemy zaserwować sobie rozrywkę w stylu escape roomu, ale w domu.

Czytaj artykuł

Czas Pandemii - tak nazywa się nowa kategoria tematyczna wprowadzona do konkursu Wielkopolska Press Photo przez jego organizatorów. Partnerem organizacyjnym tej kategorii są Koleje Wielkopolskie, które zamierzają wspierać ją promocyjnie, a najciekawsze zdjęcia prezentować na monitorach w wagonach KW i w Galerii na Letnim w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Jeszcze niedawno, bywając na koncertach (zwłaszcza muzyki popularnej), irytowałam się tym, że 80 procent słuchaczy zupełnie irracjonalnie postanowiło przyjąć rolę operatorów-amatorów nagrywając wydarzenia na smartfonach. Dziś ci sami ludzie smucą się, bo koncerty odwołane i jaka to strata dla kultury, ta wersja online. Wstęp ten napawa mimo wszystko optymizmem - może po czasach pandemii wrócimy na koncerty z oczami i uszami szeroko otwartymi i chłonącymi to, co na scenie, bez pośrednictwa ekranów?

Czytaj artykuł

Yakuza, londyński półświatek, skorumpowani i sfrustrowani policjanci, a pod formalnymi i niepisanymi regułami i hierarchiami, pojedynczy zagubieni ludzie, próbujący znaleźć wyjście z sytuacji. Ich pogmatwane życiowe ścieżki splatają się ze sobą w netflixowym serialu Powinność/Wstyd (Giri/Haji).

Czytaj artykuł

NOWE ŻYCIE. Scenariusze przyszłości w czasie pandemii - to wykład połączony z dyskusją, który odbędzie się na profilu facebookowym Pawilonu 9 kwietnia o g. 18. Poprowadzi go Bartosz Mroczkowski, doktorant w Instytucie Filozofii UAM.

Czytaj artykuł

- Taka praca z przeprowadzką magazynu jest trochę zamiast siłowni: trzeba dźwigać, przenosić, ładować wspólnie z kolegami - mówi Marcin Kęszycki* z Teatru Ósmego Dnia. W czasach kwarantanny pracownicy teatru musieli w drugiej połowie marca przenieść ogromną ilość sprzętu i różnych elementów scenografii zebranych w dotychczasowym magazynie do nowego pomieszczenia.

Czytaj artykuł

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa jest szczególnie dotkliwa dla artystów wszystkich dziedzin kultury. Namiastką części wydarzeń stały się streamingi, jednak nie zapominajmy również o istniejących już nagraniach z koncertów, które się odbyły.

Czytaj artykuł

- Cenię w pisaniu o muzyce to, że każdy słyszy w niej coś innego. Każdy słucha jej przez swoje doświadczenia, przygląda się niej przez swoją historię - mówi absolwent publicystyki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej Mateusz Purcel*, jeden ze studentów kształcących się pod okiem Stefana Drajewskiego** - poznańskiego krytyka i publicysty.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to kolejna impreza, na którą poczekamy do jesieni. Zapowiada się jednak na tyle ciekawie i dynamicznie, że datę 3-9 października należy koniecznie wpisać w kalendarz.

Czytaj artykuł

W trudnych czasach premiery filmowe są skromniejsze, a widzowie oglądają kinowe nowości w kapciach i z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Żegnaj, mój synu Xiaoshuai Wanga to kolejna filmowa propozycja, która miała znaleźć się w kwietniu w kinach, a zamiast tego ląduje na platformie vod.pl.

Czytaj artykuł

- Klub Krótkiego Kina jest wyjątkowy w skali Europy pod względem poziomu zaangażowania widzów. To rzecz niebywała, aby publiczność stawiała się w komplecie co miesiąc na pokaz filmów krótkometrażowych. Wiem, że tym osobom bardzo zależy na seansach. Dlatego forma dalszego zapewnienia im uczestnictwa w Klubie Krótkiego Kina wydała mi się dobrym pomysłem - mówi Emilia Mazik. Najbliższa edycja cyklu odbędzie się 6 kwietnia w formie online.

Czytaj artykuł

Czas kwarantanny zachęca do powrotu do niektórych płyt - tych wydanych lata temu i tych całkiem niedawno. Do tych drugich należy płyta Paria, która ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa DUX.

Czytaj artykuł

Nadeszła kalendarzowa wiosna, za oknem coraz ładniej. Niestety póki co zamiast cieszyć się pogodą siedzimy w domu w przysłowiowych kapciach. Aby umilić sobie czas warto sięgnąć po filmy, które wleją w nas trochę pozytywnej energii. Zaprezentowane tytuły nie są dziełami wybitnymi, ale spełniają swoją główną funkcję, czyli... poprawiają humor. Zatem jeżeli macie gorszy dzień i dość siedzenia w domu albo po prostu szukacie miłej i lekkiej rozrywki, poniższe tytuły są dla was.

Czytaj artykuł

Scena Wspólna wystartowała z nowym cyklem Teatr w domu. Po Karmelku Marty Guśniowskiej, przyszedł czas na kultowe już Chodź na słówko Maliny Prześlugi w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Pokazy spektaklu on-line odbędą się 7 i 11 kwietnia.

Czytaj artykuł

Sondaże, badania opinii publicznej, pytanie nas o cokolwiek wydają się zbędne w czasach, gdy sami zwierzamy się internetowym wyszukiwarkom. Dobrze się więc zastanówcie, co teraz wstukujecie w komputery podczas przymusowego home office w dobie koronawirusa...

Czytaj artykuł

Organizatorzy Poznańskiej Nagrody Literackiej zdecydowali o przesunięciu wydarzenia na jesień. Tradycyjnie nagroda ta była przyznawana w maju, podczas odbywających się naprzemiennie w Centrum Kultury Zamek Festiwalu Fabuły i festiwalu Poznań Poetów. W tym roku - z powodu trwającej epidemii - wręczona zostanie 20 listopada.

Czytaj artykuł
1 233 Strona 234 235 236 237