Poznański Festiwal Kryminału GRANDA
Poznański Festiwal Kryminału GRANDA jest wydarzeniem cyklicznym, a w 2025 będzie to jego 11-ta odsłona. Każdego roku we wrześniu odbywają się spotkania z miłośnikami kryminału, pisarzami, specjalistami, wydawcami i wszystkimi sympatykami kultury popularnej. Scena Grandy, charakteryzuje się aranżowanymi dyskusjami tematycznymi i spotkaniami autorskimi wg ustalonego idiomu, który każdorazowo nadawany jest festiwalowi. Wśród zaproszonych do paneli dyskusyjnych gości znajdują się najlepsi polscy pisarze gatunku, a także autorzy zagraniczni, liczne jest też grono specjalistów - prawników, psychologów, kryminologów, medyków itp. oraz instytucji nauki i kultury. Festiwalowi towarzyszą wydarzenia satelitarne - Stacje Sensacje* organizowane niezależnie przez biblioteki, szkoły, instytucje, muzea, kawiarnie na terenie Poznania i Wielkopolski.
Data: 19-21.09.2025
Miejsce: różne lokalizacje w Poznaniu
Organizator: Fundacja GRANDA
Więcej: strona Festiwalu
OPERA 2025
OPERA to kilkudniowe wydarzenie skupiające się na współczesnej muzyce eksperymentalnej i elektronicznej. Najciekawsi polscy muzycy zaprezentują swoją twórczość obok artystów (-ek) międzynarodowych. Tych jeszcze nieodkrytych i tych od lat uznanych. Przez 3 dni doświadczymy kilkunastu koncertów: od ambientowych / drone'owych / noise'owych obrazów dźwiękowych w Sali Wielkiej, po taneczne, zaskakujące, porywające sety na Dziedzińcu Zamkowym.
OPERA jako pejzaż dźwiękowy XXI wieku zapewni doświadczenia delikatne, immersyjne, pochłaniające, wymagające skupienia, a jednocześnie pokaże energiczne oblicze postklubowych setów dj-skich.
Wydarzenie powstało w ramach współpracy największej publicznej instytucji kultury w mieście, jaką jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz niezależnego organizatora koncertów muzyki eksperymentalnej i awangardowej: LAS.
Wydarzenie płatne.
Data: 19‒21.09.2025
Miejsce: Centrum Kultury Zamek
Więcej: strona wydarzenia
Koncerty w Scenie na Piętrze
Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Wystawa "Drwal"
Wystawa "Drwal" to poszukiwanie męskości w kontekście historii cesarza Wilhelma II. Zmuszony do abdykacji i wyjazdu z Niemiec - osiadł w Doorn w Holandii, gdzie nazywano go "drwalem". Własnymi rękoma ścinał drzewa w okolicznych lasach. Historia jego życia jest doskonałym obrazem kryzysu tradycyjnej męskości, a w szerszym kontekście całej kultury patriarchalnej i antropocenu.
Na wystawie zostanie pokazana ikonografia podejmująca temat splątania współczesnego patriarchatu z czasem postmęskości, ilustrująca zmiany w postawach i wartościach mężczyzn, a także funkcjonowanie długiego życia stereotypowych, tradycyjnych pojęć. Językiem projektu będą prace z obszaru sztuk wizualnych i performatywnych oraz działania artystyczne o charakterze dokumentalno-edukacyjno-społecznym.
Kurator: Przemysław Jędrowski
Osoby artystyczne: Arti Grabowski, Dorota Nieznalska, Aleksandra Ska, Magda Starska, Sonia Rammer, Karol Radziszewski, Sławomir Toman, Olaf Brzeski, Krzysztof Maniak, Krystian Daszkowski, Iza Tarasewicz, Honza Zamojski
Wydarzenie biletowane
Data: 6.09‒30.11.2025
MIejsce: Centrum Kultury Zamek, Pokoje: Brzozowy, Orzechowy, Marmurowy, Jesionowy, Sala Kominkowa, Hol Cesarski
Więcej: strona CK Zamek
Wystawa "Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku"
Tematyka wnętrz zajmuje intrygujące miejsce w sztuce polskiej. Motyw w ciągu całego XIX wieku podejmowany był przez wybitnych europejskich malarzy takich jak: Caspar Dawid Friedrich, August Menzel, Vincent van Gogh, Edward Munch czy Pierre Bonnard, a w sztuce polskiej wnętrza jako temat odrębny mocno ujawnił się pod koniec tego stulecia i przyniósł wybitne realizacje w obrazach przede wszystkim Konrada Krzyżanowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera. Na wystawie pokazane zostaną także modernistyczne realizacje tematu oraz sztuka drugiej połowy minionego wieku. Wystawa pokazywała będzie tylko takie dzieła, w których wnętrze jest tematem głównym obrazu, i których znaczenia związane są bądź z metaforycznym wyobrażeniem stanu duszy (gdyż "wnętrze" to także "życie duchowe człowieka, dusza, serce"), bądź są metonimicznym obrazem świata. Wstęp płatny.
Kuratorzy: dr Agnieszka Skalska, dr Maria Gołąb.
Data: 11.09.2025 - 18.01.2026
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Wystawa prac Takao Momiyama "Sashiko i boro: japońska sztuka haftu"
Takao Momiyama jest japońskim artystą, który od wielu lat mieszka w Szwecji. Jest również jednym z najważniejszych w Europie nauczycieli trzech japońskich sztuk walki - iaido, jodo i kiedyś kendo. Jego działalność artystyczna wpisuje się w kulturę oszczędzania środowiska, trendy no waste, związane z zieloną energią i dbałością o środowisko naturalne.
Data: wrzesień 2025
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka, Hol Główny
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)
ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.
ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień). Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -
Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).
Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze
Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.
Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.
Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:
- Wszystko jasne! - zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w języku łatwym - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Ostrów Tumski przez wieki - zwiedzanie dla seniorów - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- spacery po Fest Fyrtlach
- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne
- oprowadzanie po Colegium Martineum - Centrum Szyfrów
- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów
- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów
- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne