Obchody Św. Marcina w Poznaniu - Imieniny Ulicy Święty Marcin
To wydarzenie organizowane już od 1994 roku. Radosnemu świętowaniu przyświeca hasło CZYŃ DOBRO, nawiązujące do postawy patrona ulicy św. Marcina.
Obchody 11 listopada będą wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami. Dla turystów (-ek) spoza Poznania świąteczny listopadowy dzień będzie doskonałym momentem, by doświadczyć uroków i smaków naszego miasta oraz gościnności jego mieszkańców (-ek).
Na ulicy święty Marcin spotkamy wiele i wielu DOBRO czyniących aktywistów (-ek) i organizacji pozarządowych, również tych działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Nie zabraknie także uczestników (-czek) corocznego korowodu, jak również muzyki, pokazów sportowych i cyrkowych oraz tańca. Na Kiermaszu Świętomarcińskim, obok tradycyjnych rogali, można będzie zakupić wyroby rękodzieła i inne atrakcyjne przedmioty.
Projekt realizowany przez Centrum KUltury Zamek i Interdyscyplinarną Grupę Teatralną ASOCJACJA 2006 we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Wydarzenie bezpłatne z elementami płatnymi, zapisy na wybrane punkty programu
Data: 11.11.2025
Miejsce: ul. Św. Marcin
Więcej: strona wydarzenia
2. British Film Festival
British Film Festival to pierwszy w Polsce festiwal w całości poświęcony brytyjskiej kinematografii, przyciągający uwagę bogatym programem filmowym i licznymi atrakcjami towarzyszącymi. Wśród nich znajdują się retrospektywy klasykówi współczesnych filmów, premiery oraz kultowe brytyjskie produkcje, Festiwal celebruje różnorodność kulturową krajów Zjednoczonego Królestwa oraz ich historyczne i społeczne konteksty, oferując widzom wyjątkowe filmowe doświadczenia w nieoczywistych przestrzeniach.
Data: listopad 2025
Miejsce: Kino Muza i placówki partnerskie
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Festiwalu
Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku
Choć nazwa Bigos może sugerwoać czysto kulinarny charakter, to w w tym nietypowym Bigosie mieszają się nie tylko smaki, ale też kultura Kresów i Wielkopolski. Ma on w sobie wiele smakowitych ingrediencji, rozmaitych wydarzeń religijnych, patriotycznych, kulturalnych, folklorystycznych, a wreszcie i kulinarnych, zaprawionych refleksją nad wspólnymi dziejami Polski i Litwy.
Data: listopad
Organizator: Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
Więcej: strona Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
11. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego
Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego organizowany od 1976 roku co pięć lat. Konkurs, złożony z trzech etapów, przeznaczony jest dla studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych. Patron Konkursu, Zdzisław Jahnke (1895-1972) był skrzypkiem, kameralistą, dyrygentem i działaczem społecznym. Obok pracy artystycznej zajmował się pedagogiką, brał czynny udział w organizacji życia muzycznego w Wielkopolsce i na Pomorzu. Był jurorem Międzynarodowych Konkursów Lutniczych i Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Za swe wybitne zasługi otrzymał szereg nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania, Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Wstęp na przesłuchania konkursowe będą bezpłatne.
Data: listopad 2025
Miejsce: Aula im. Stefana Stuligrosza, Akademia Muzyczna
Dni Bretanii
32. edycja Dni Bretanii będzie poświęcona kulturze ludowej Bretanii oraz poczuciu regionalnej przynależności jej mieszkańców. Organizatorzy opowiedzą o wierzeniach ludowych Bretończyków, a także o tym, jak kształtowała się bretońska tożsamość. Będzie również, jak zawsze podczas Dni Bretanii, okazja do tańca w postaci potańcówki fest-noz, ponieważ taniec bretoński - znany, lubiany i praktykowany od lat przez publiczność Domu Bretanii - jest jednym z najbardziej żywotnych elementów kultury tradycyjnej Bretanii, który jednoczy Bretończyków i jest częścią ich regionalnej tożsamości.
Data: 14-30.11.2025
Miejsce: Dom Bretanii, Stary Rynek 37
Organizator: Dom Bretanii, Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine
Więcej: strona Domu Bretanii
Jarmark Świąteczny na Targach
Jarmark Świąteczny na Targach to miejsce pełne świątecznej atmosfery, gdzie można podziwiać piękne dekoracje, skosztować tradycyjnych potraw i zakupić unikalne rękodzieło. W programie nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, takich jak warsztaty czy występy artystyczne. To idealny sposób na przygotowanie się do świąt.
Data: listopad-grudzień 2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
Więcej: strona Jarmarku
Koncerty w Scenie na Piętrze
Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Inne koncerty
8.11. - Aula UAM - Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie
14.11. - Pawilon 3A MTP - Thomas Anders from Modern Talking & Band
22.11. - Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UM - Czerwone Gitary: Diamentowa trasa 60-lecia
Wystawa "Drwal"
Wystawa "Drwal" to poszukiwanie męskości w kontekście historii cesarza Wilhelma II. Zmuszony do abdykacji i wyjazdu z Niemiec - osiadł w Doorn w Holandii, gdzie nazywano go "drwalem". Własnymi rękoma ścinał drzewa w okolicznych lasach. Historia jego życia jest doskonałym obrazem kryzysu tradycyjnej męskości, a w szerszym kontekście całej kultury patriarchalnej i antropocenu.
Na wystawie zostanie pokazana ikonografia podejmująca temat splątania współczesnego patriarchatu z czasem postmęskości, ilustrująca zmiany w postawach i wartościach mężczyzn, a także funkcjonowanie długiego życia stereotypowych, tradycyjnych pojęć. Językiem projektu będą prace z obszaru sztuk wizualnych i performatywnych oraz działania artystyczne o charakterze dokumentalno-edukacyjno-społecznym.
Kurator: Przemysław Jędrowski
Osoby artystyczne: Arti Grabowski, Dorota Nieznalska, Aleksandra Ska, Magda Starska, Sonia Rammer, Karol Radziszewski, Sławomir Toman, Olaf Brzeski, Krzysztof Maniak, Krystian Daszkowski, Iza Tarasewicz, Honza Zamojski
Wydarzenie biletowane
Data: 6.09‒30.11.2025
MIejsce: Centrum Kultury Zamek, Pokoje: Brzozowy, Orzechowy, Marmurowy, Jesionowy, Sala Kominkowa, Hol Cesarski
Więcej: strona CK Zamek
Wystawa - Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku
Tematyka wnętrz zajmuje intrygujące miejsce w sztuce polskiej. Motyw w ciągu całego XIX wieku podejmowany był przez wybitnych europejskich malarzy takich jak: Caspar Dawid Friedrich, August Menzel, Vincent van Gogh, Edward Munch czy Pierre Bonnard, a w sztuce polskiej wnętrza jako temat odrębny mocno ujawnił się pod koniec tego stulecia i przyniósł wybitne realizacje w obrazach przede wszystkim Konrada Krzyżanowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera. Na wystawie pokazane zostaną także modernistyczne realizacje tematu oraz sztuka drugiej połowy minionego wieku. Wystawa pokazywała będzie tylko takie dzieła, w których wnętrze jest tematem głównym obrazu, i których znaczenia związane są bądź z metaforycznym wyobrażeniem stanu duszy (gdyż "wnętrze" to także "życie duchowe człowieka, dusza, serce"), bądź są metonimicznym obrazem świata. Wstęp płatny.
Kuratorzy: dr Agnieszka Skalska, dr Maria Gołąb.
Data: 11.09.2025 - 18.01.2026
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Moda na papierze - wystawa w cyklu Graphic Concept
Wystawa prezentująca wybrane plakaty (około 60-80 prac) zarówno polskich jak
i zagranicznych grafików związane z tematyką mody. Na przykładzie wybranych prac z kolekcji Galerii Plakatu pokazane zostaną różne możliwości interpretacji tematu mody w obszarze plakatu i grafiki użytkowej. Będą to w większości plakaty reklamowe, w których obraz stroju, materiału, czy wizerunku jest poddany każdorazowo ciekawej graficznej analizie. Zestawione zostaną plakaty polskich grafików (m.in. Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz, Tomasz Jura, Tadeusz Piechura) z plakatami twórców głównie z Japonii (m. in. Eiko Ishioka, Kenya Hara, Makoto Saito, Ikko Tanaka) tworzone od lat 60. XX wieku. Zaprezentowane zostaną prace tworzone bardzo różnymi technikami (rysunek, fotografia, fotomontaż) wykorzystujące odmienne sposoby prezentacji głównego tematu. Wystawa pozwoli na uzupełnienie kolekcji
o ważne plakaty i inne prace projektowe, których pozyskanie wiąże się z możliwością zaprezentowania ich na wystawie. Wstęp płatny.
kuratorka: Anna Grabowska-Konwent
Data: 16.10. 2025 - 29.03.2026
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu - oddział MNP
Tajemniczy portret mężczyzny z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wystawa prezentująca wyniki projektu badawczego poświęconego dziełu jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich 1. połowy XVII wieku w zbiorach Galerii Sztuki Europejskiej. Do tej pory określane było jako obraz naśladowcy, w wyniku
badań pozwalają postawić hipotezę, że dzieło to było wykonane przez samego mistrza. Analiza techniki i technologii dzieła, które do tej pory nie było przebadane, pozwala uzyskać wiedzę stanowiącą fundament określenia atrybucji. Wstęp płatny.
Kuratorki: Martyna Łukasiewicz, Agnieszka Rękawek
Data: 20.11.2025 - 1.03.2026
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Wystawa z okazji 100. rocznicy śmierci Władysława Reymonta
Data: wrzesień 2025
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka, Salon za Filarem
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)
ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.
ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień). Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -
Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).
Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze
Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.
Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.
Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:
- zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Wszystko jasne! - zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w języku łatwym - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Ostrów Tumski przez wieki - zwiedzanie dla seniorów - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- zwiedzanie tematyczne ekspozycji Bramy Poznania dla młodzieży i dorosłych w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji
- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów
- RAR. Rodzinna Akademia Robotyki - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- Zadrukowani - warsztaty rodzinne wprowadzające w świat druku 3D - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów
- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne