Poznań Design Festiwal
Poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. Hasłem edycji w 2025 roku będzie GO LOCAL, a Festiwal będzie odbywał się w dwóch edycjach: letniej i jesiennej.
Data:
- termin edycji letniej; maj-sierpień 2025
- termin edycji jesiennej: październik 2025
Miejsce: różne lokalizacje Poznań
Organizator: Fundacja Made in Art
Więcej informacji: www.poznandesignfestiwal.pl
Festiwal Kultur Europy: Apulia
Położona na samym południu Półwyspu Apenińskiego, na "obcasie" włoskiego buta, Apulia to popularny wśród Polaków kierunek turystyczny ze względu na piękne krajobrazy i malownicze miasteczka. Region ten ma ciekawą historię od czasów Wielkiej Grecji oraz bogatą kulturę, której wizytówką jest pizzica/tarantella - taniec, który, według ludowej tradycji, ma uwolnić od cierpień osoby ukąszone przez tarantulę. Podczas 16. edycji Festiwalu Kultur Europy organizatorzy przybliżą historię i atrakcje turystyczne Apulii, a także fenomen tarantyzmu i towarzyszącą mu muzykę.
Data: 13-19.10.2025
Miejsce: Dom Bretanii
Organizator: Dom Bretanii, Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine
Więcej: strona Domu Bretanii
Miejsce:
Festiwal Śladami Marzeń
Festiwal odbywa się od 2013 roku i jest jednym z największych wydarzeń podróżniczych w Polsce. To idealna okazja do znalezienia podróżniczych inspiracji, zgłębienia wiedzy na temat ciekawych regionów, poznania pasjonatów, ciekawych podróżników, autorów książek podróżniczych czy znalezienia towarzyszy podróży. Celem festiwalu jest inspirowanie siebie nawzajem i dzielenie się globtroterską wiedzą w przyjaznej atmosferze - i to bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, dotychczasowe doświadczenia podróżnicze czy budżet przeznaczany na wyprawę. W trakcie festiwalu odbywa się kilkanaście prezentacji podróżniczych, kilkadziesiąt warsztatów o tematyce okołopodróżniczej, spotkania z prelegentami i autorami książek czy strefa wystawców.
Data: 3-5.10.2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: strona Festiwalu
Poznań Game Arena (PGA) - Targi Rozrywki i Multimediów
PGA to największe targi gamingowe w Polsce, oferujące premiery gier, turnieje e-sportowe oraz strefy dla fanów sprzętu komputerowego i technologii VR. To obowiązkowe wydarzenie dla graczy i fanów multimediów.
Data: 24-26.10.2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: strona PGA
X Edycja Festiwalu "Konteksty"
KONTEKSTY to festiwal realizowany przez Teatr Animacji, w ramach którego prezentowane są najciekawsze przedstawienia z obszaru współczesnego teatru lalek, teatru formy, obiektu oraz ruchu. Jego zróżnicowaniem, bogactwem środków wyrazu i niebanalną treścią organizatorzy pragną trafić zarówno do najmłodszych mieszkańców regionu, jak i do młodzieży oraz widzów dorosłych. Jubileuszowa, dziesiąta edycja przeniesie Państwa w świat wybitnych propozycji międzynarodowych, uzupełnionych o starannie wyselekcjonowane polskie produkcje.
Data: 22-26.10.
Miejsce: Teatr Animacji w Poznaniu
Więcej: strona Teatru Animacji
VIVA SENIORZY!
Największe w Polsce targi produktów i usług dla seniorów. Podczas wydarzenia nie zabraknie bezpłatnych warsztatów, prelekcji, debat oraz występy zespołów tanecznych i wokalnych.
Data: 10-11.10.2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: strona wydarzenia
Koncerty w Scenie na Piętrze
Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Wystawa "Drwal"
Wystawa "Drwal" to poszukiwanie męskości w kontekście historii cesarza Wilhelma II. Zmuszony do abdykacji i wyjazdu z Niemiec - osiadł w Doorn w Holandii, gdzie nazywano go "drwalem". Własnymi rękoma ścinał drzewa w okolicznych lasach. Historia jego życia jest doskonałym obrazem kryzysu tradycyjnej męskości, a w szerszym kontekście całej kultury patriarchalnej i antropocenu.
Na wystawie zostanie pokazana ikonografia podejmująca temat splątania współczesnego patriarchatu z czasem postmęskości, ilustrująca zmiany w postawach i wartościach mężczyzn, a także funkcjonowanie długiego życia stereotypowych, tradycyjnych pojęć. Językiem projektu będą prace z obszaru sztuk wizualnych i performatywnych oraz działania artystyczne o charakterze dokumentalno-edukacyjno-społecznym.
Kurator: Przemysław Jędrowski
Osoby artystyczne: Arti Grabowski, Dorota Nieznalska, Aleksandra Ska, Magda Starska, Sonia Rammer, Karol Radziszewski, Sławomir Toman, Olaf Brzeski, Krzysztof Maniak, Krystian Daszkowski, Iza Tarasewicz, Honza Zamojski
Wydarzenie biletowane
Data: 6.09‒30.11.2025
MIejsce: Centrum Kultury Zamek, Pokoje: Brzozowy, Orzechowy, Marmurowy, Jesionowy, Sala Kominkowa, Hol Cesarski
Więcej: strona CK Zamek
Wystawa - Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku
Tematyka wnętrz zajmuje intrygujące miejsce w sztuce polskiej. Motyw w ciągu całego XIX wieku podejmowany był przez wybitnych europejskich malarzy takich jak: Caspar Dawid Friedrich, August Menzel, Vincent van Gogh, Edward Munch czy Pierre Bonnard, a w sztuce polskiej wnętrza jako temat odrębny mocno ujawnił się pod koniec tego stulecia i przyniósł wybitne realizacje w obrazach przede wszystkim Konrada Krzyżanowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera. Na wystawie pokazane zostaną także modernistyczne realizacje tematu oraz sztuka drugiej połowy minionego wieku. Wystawa pokazywała będzie tylko takie dzieła, w których wnętrze jest tematem głównym obrazu, i których znaczenia związane są bądź z metaforycznym wyobrażeniem stanu duszy (gdyż "wnętrze" to także "życie duchowe człowieka, dusza, serce"), bądź są metonimicznym obrazem świata. Wstęp płatny.
Kuratorzy: dr Agnieszka Skalska, dr Maria Gołąb.
Data: 11.09.2025 - 18.01.2026
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Moda na papierze - wystawa w cyklu Graphic Concept
Wystawa prezentująca wybrane plakaty (około 60-80 prac) zarówno polskich jak
i zagranicznych grafików związane z tematyką mody. Na przykładzie wybranych prac z kolekcji Galerii Plakatu pokazane zostaną różne możliwości interpretacji tematu mody w obszarze plakatu i grafiki użytkowej. Będą to w większości plakaty reklamowe, w których obraz stroju, materiału, czy wizerunku jest poddany każdorazowo ciekawej graficznej analizie. Zestawione zostaną plakaty polskich grafików (m.in. Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz, Tomasz Jura, Tadeusz Piechura) z plakatami twórców głównie z Japonii (m. in. Eiko Ishioka, Kenya Hara, Makoto Saito, Ikko Tanaka) tworzone od lat 60. XX wieku. Zaprezentowane zostaną prace tworzone bardzo różnymi technikami (rysunek, fotografia, fotomontaż) wykorzystujące odmienne sposoby prezentacji głównego tematu. Wystawa pozwoli na uzupełnienie kolekcji
o ważne plakaty i inne prace projektowe, których pozyskanie wiąże się z możliwością zaprezentowania ich na wystawie. Wstęp płatny.
kuratorka: Anna Grabowska-Konwent
Data: 16.10. 2025 - 29.03.2026
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu - oddział MNP
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)
ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.
ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień). Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -
Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).
Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze
Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.
Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.
Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:
- spacery po Fest Fyrtlach
- zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli - Brama Poznania, zajęcia płatne
- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla seniorów: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla młodzieży i dorosłych: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Wszystko jasne! - zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w języku łatwym - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania w ramach akcji Senioralni 2025 - wydarzenie bezpłatne
- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów
- RAR. Rodzinna Akademia Robotyki - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- Zadrukowani - warsztaty rodzinne wprowadzające w świat druku 3D - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- ZIP. Zbuduj i programuj - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- Przydasie - zajęcia z druku 3D dla seniorów - Centrum Szyfrów
- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów
- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne