Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Grudzień

Jarmark Świąteczny na Targach

Jarmark Świąteczny na Targach to miejsce pełne świątecznej atmosfery, gdzie można podziwiać piękne dekoracje, skosztować tradycyjnych potraw i zakupić unikalne rękodzieło. W programie nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, takich jak warsztaty czy występy artystyczne. To idealny sposób na przygotowanie się do świąt.
Data: listopad-grudzień 2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
Więcej: strona Jarmarku


Festiwal Prezentów - Rękodzieło i Przedmioty Artystyczne

Festiwal Prezentów to idealne miejsce na zakup unikalnych, ręcznie wykonanych upominków oraz inspiracji na świąteczne prezenty.

Data: 28-30.11.2025      

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: strona Festiwalu


Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Data: 26-27.12.2024

Organizator: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Gabinet Marszałka; Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Więcej: strona Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, strona wydarzenia


Koncerty w Scenie na Piętrze

Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Data: luty - grudzień 2025

Miejsce: Scena na Piętrze

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Inne koncerty

9.12. -Aula Artis - Brel! Le spectacle - spektakl muzyczny


Wystawa - Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI wieku

Tematyka wnętrz zajmuje intrygujące miejsce w sztuce polskiej. Motyw w ciągu całego XIX wieku podejmowany był przez wybitnych europejskich malarzy takich jak: Caspar Dawid Friedrich, August Menzel, Vincent van Gogh, Edward Munch czy Pierre Bonnard, a w sztuce polskiej wnętrza jako temat odrębny mocno ujawnił się pod koniec tego stulecia i przyniósł wybitne realizacje w obrazach przede wszystkim Konrada Krzyżanowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera. Na wystawie pokazane zostaną także modernistyczne realizacje tematu oraz sztuka drugiej połowy minionego wieku. Wystawa pokazywała będzie tylko takie dzieła, w których wnętrze jest tematem głównym obrazu, i których znaczenia związane są bądź z metaforycznym wyobrażeniem stanu duszy (gdyż "wnętrze" to także "życie duchowe człowieka, dusza, serce"), bądź są metonimicznym obrazem świata. Wstęp płatny.

Kuratorzy: dr Agnieszka Skalska, dr Maria Gołąb.

Data: 11.09.2025 - 18.01.2026

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: strona internetowa Muzeum Narodowego w Poznaniu


Moda na papierze - wystawa w cyklu Graphic Concept

Wystawa prezentująca wybrane plakaty (około 60-80 prac) zarówno polskich jak
i zagranicznych grafików związane z tematyką mody. Na przykładzie wybranych prac z kolekcji Galerii Plakatu pokazane zostaną różne możliwości interpretacji tematu mody w obszarze plakatu i grafiki użytkowej. Będą to w większości plakaty reklamowe, w których obraz stroju, materiału, czy wizerunku jest poddany każdorazowo ciekawej graficznej analizie. Zestawione zostaną plakaty polskich grafików (m.in. Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz, Tomasz Jura, Tadeusz Piechura) z plakatami twórców głównie z Japonii (m. in. Eiko Ishioka, Kenya Hara, Makoto Saito, Ikko Tanaka) tworzone od lat 60. XX wieku. Zaprezentowane zostaną prace tworzone bardzo różnymi technikami (rysunek, fotografia, fotomontaż) wykorzystujące odmienne sposoby prezentacji głównego tematu. Wystawa pozwoli na uzupełnienie kolekcji
o ważne plakaty i inne prace projektowe, których pozyskanie wiąże się z możliwością zaprezentowania ich na wystawie. Wstęp płatny.

kuratorka: Anna Grabowska-Konwent

Data: 16.10. 2025 - 29.03.2026

Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu - oddział MNP

Więcej: strona internetowa Muzeum Narodowego w Poznaniu


Otwarcie Muzeum Kultur Świata (dawniej Muzeum Etnograficzne) wraz z wystawami czasowymi

Wystawa EXotica?

Pierwsza z wystaw związana jest z historią kolekcji MNP pochodzących z wielu krajów świata i - zgodnie z nurtem postkolonialnym we współczesnej antropologii - zaprasza do refleksji nad europocentrycznym rozumieniem słowa "egzotyczny". Już sam jej tytuł wskazuje na próbę dekonstrukcji utrwalonych w Europie skojarzeń i mitów nagromadzonych wokół tego pojęcia.

Miejsca oraz kultury, w których powstały prezentowane na wystawie przedmioty funkcjonowały poza kręgiem kultury europejskiej uznawanym za "najważniejszy", "podstawowy", a nawet "jedyny poprawny". Dlatego często (mniej lub bardziej świadomie) poddawane były stereotypizacji, orientalizacji i idealizacji, co skutkowało uproszczeniami oraz prymitywizacją w ich postrzeganiu i rozumieniu. Widoczne jest to także dzisiaj. Celem wystawy jest zakwestionowanie takiego stanu rzeczy, dlatego na wystawie kilkanaście muzealiów z różnych krajów świata zestawionych zostanie z odpowiadających im wiekiem, funkcją lub formą przedmiotów "rodzimych" - z terenu Polski.

Ważną częścią wystawy "EXotica?" jest prezentacja cennej i unikatowej kolekcji z terenu Papui, ofiarowanej do zbiorów poznańskich w 1922 i 1923 roku przez prof. Józefa Zwierzyckiego. W latach 50. XX w., na mocy decyzji ówczesnych władz, część zbiorów relokowano do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Przedmioty te wypożyczono obecnie z muzeum warszawskiego, tak aby przygotowywana wystawa mogła objąć wszystkie zachowane do dnia dzisiejszego zabytki z tej kolekcji. Wystawa "EXotica?" będzie okazją do ich naukowego opracowania oraz pierwszej po wojnie prezentacji.

Kuratorki i autorki scenariusza: Urszula Baszczyńska-Gosz, Katarzyna Helak, dr hab. Joanna Minksztym

Wystawa Kreacje. Stroje ludowe rysowane na miarę.

Druga z wystaw dotyczy kultury polskiej i prezentuje kolekcję kolorowych rysunków ze zbiorów własnych Muzeum Etnograficznego. Składa się na nią pięćdziesiąt prac nigdy wcześniej nie pokazywanych i nie publikowanych. Rysunki powstały jako dokumentacja wizualna Zbiorów Ludoznawczych im. Heleny i Wiesławy Cichowicz, kolekcjonowanych i eksponowanych w Poznaniu od 1911 roku. Rysowane z natury, przedstawiają unikatowe stroje ludowe oraz ich elementy, a opisy strojów z tych rysunków znajdują się w "Przewodniku po zbiorach Towarzystwa Ludoznawczego" z 1911.

Prace zostały wykonane między innymi przez Tadeusza Kołomłockiego, Tadeusza Kurpińskiego oraz W. Ebertówną. Daty zapisane na rysunkach świadczą o tym, że niektóre z nich powstawały tuż przed wybuchem II wojny światowej (np. 8, 11,19 sierpnia 1939 r.). To podkreśla ich wyjątkowość i wywołuje wrażenie niesamowitości. Większość z przedstawionych na rysunkach strojów nie przetrwało pożogi wojennej i nigdzie się nie zachowało, nawet w zbiorach muzealnych.

Pod warstwą estetyczną i artystyczną rysunków kryje się niezwykły materiał źródłowy. Są one wiernym odwzorowaniem strojów ze wszystkimi detalami, z wymiarami poszczególnych części ubrania, zawierają informacje, które pozwalają na zrekonstruowanie danego stroju. I dzięki temu na ekspozycji "Kreacje. Stroje ludowe rysowane na miarę" obok rysunków pojawi się sukmana wielkopolska, kabat krotoszyński, kabat ołobocki, tułubek z Myjomic i czamara bamberska, uszyte specjalnie na tę wystawę, wyłącznie na podstawie rysunków.

Te delikatne kolorowe dokumenty z papieru to bardzo inspirujący materiał. Zaprasza do kreatywności. Przykładem mogą być animacje stworzone na ich bazie i zastosowane na ekspozycji. Wstęp płatny.

Kuratorka wystawy i autorka scenariusza: Iwona Rosińska

Data: od 5.12.2025

Miejsce: Muzeum Kultur Świata  - oddział MNP

Więcej: strona internetowa Muzeum Narodowego w Poznaniu


Tajemniczy portret mężczyzny z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Wystawa prezentująca wyniki projektu badawczego poświęconego dziełu jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich 1. połowy XVII wieku w zbiorach Galerii Sztuki Europejskiej. Do tej pory określane było jako obraz naśladowcy, w wyniku
badań pozwalają postawić hipotezę, że dzieło to było wykonane przez samego mistrza. Analiza techniki i technologii dzieła, które do tej pory nie było przebadane, pozwala uzyskać wiedzę stanowiącą fundament określenia atrybucji. Wstęp płatny.

Kuratorki: Martyna Łukasiewicz, Agnieszka Rękawek

Data: 20.11.2025 - 1.03.2026

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby

Więcej: strona internetowa Muzeum Narodowego w Poznaniu


Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)

ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.

ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień).  Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -

Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).


Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze

Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.

Data: 02-12.2025

Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej 


Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.                                                                                  

Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.

Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:

- zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli - Brama Poznania, zajęcia płatne

- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla seniorów: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne

- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla młodzieży i dorosłych: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne

- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów

- RAR. Rodzinna Akademia Robotyki - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne

- Zadrukowani - warsztaty rodzinne wprowadzające w świat druku 3D - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne

- ZIP. Zbuduj i programuj - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne

- Przydasie - zajęcia z druku 3D dla seniorów - Centrum Szyfrów

- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów

- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne

Więcej: strona Poznańskiego Centrum Dziedzictwa