Noc Muzeów w Poznaniu
Co roku ponad 70 instytucji, galerii i innych organizacji kulturalnych przygotowuje specjalny program obejmujący kilkadziesiąt wydarzeń, które przyciągają tysiące Poznanianek i Poznaniaków. W ramach wydarzenia na zwiedzających czekają m.in. oprowadzania z przewodnikiem, pokazy filmowe, warsztaty, mappingi, pokazy specjalne oraz inscenizacje. Bilety wstępu są bezpłatne lub w symbolicznej cenie.
Data: maj 2025
Miejsce: Ponad 70 poznańskich placówek kulturalnych
Organizator: Estrada Poznańska i Muzeum Narodowe w Poznaniu
Więcej: strona internetowa Nocy Muzeów
Majówka w Bramie Poznania
W programie wydarzenia między innymi spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty, animacje i spotkania.
Data: początek maja
Miejsce: Brama Poznania
Więcej: strona Bramy Poznania
Poznań Design Festiwal
Poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. Hasłem edycji w 2025 roku będzie GO LOCAL, a Festiwal będzie odbywał się w dwóch edycjach: letniej i jesiennej.
Data:
- termin edycji letniej: maj-sierpień 2025
- termin edycji jesiennej: październik 2025
Miejsce: różne lokalizacje Poznań
Organizator: Fundacja Made in Art
Więcej informacji: www.poznandesignfestiwal.pl
15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego
To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie lutnictwa. Mogą wziąć w nim udział zawodowi budowniczowie skrzypiec wszystkich narodowości bez względu na wiek. Głównym celem Konkursu jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej. Co istotne, dla zachowania najwyższych standardów rzetelności i bezstronności zgłoszone instrumenty pozostają anonimowe aż do momentu rozstrzygnięcia Konkursu. Konkurs przebiega w trzech etapach, obejmujących ocenę lutniczą, dźwiękowo-użytkową oraz dźwiękową podczas przesłuchań otwartych i dostępnych dla publiczności. Po jego zakończeniu instrumenty będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jury złożone z lutników i skrzypków przyzna nagrody regulaminowe: I nagrodę (18 000 euro brutto), II nagrodę (6 000 euro brutto), III nagrodą (4 000 euro brutto) oraz dwie nagrody specjalne: Nagrodę w wysokości 2 000 euro i medal Związku Polskich Artystów Lutników za najwyżej ocenione walory lutnicze instrumentu oraz Nagrodę w wysokości 2 000 euro i medal Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu za najwyżej ocenione walory dźwiękowe instrumentu.
Do Konkursu można zgłosić skrzypce, które: są oryginalną pracą i własnością uczestnika, zostały zbudowane nie wcześniej niż w 2022 roku, nie były nagrodzone w innych konkursach lutniczych. Na zgłoszenia czekamy do 9 marca 2025. Szczegóły: www.wieniawski.pl.
Data: 9-16.05.2025
Miejsce: różne lokalizacje
9. Festiwal Bezsenność
Wieczory z muzyką kameralną w nieoczywistych wykonaniach w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. W poprzednich latach na Festiwalu wystąpili m.in. Meccore String Quartet, Bartek Wąsik, Szymon Komasa, Michał Pepol, Messages Quartet, Bastarda Trio i Lutosławski Quartet. Wstęp biletowany.
Data: II połowa maja
Miejsce: Sala Biała Bazaru Poznańskiego
22. edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity
Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się w kilku miastach.
Data: 9-18.05 (kina), 20.05-2.06 2025 (online)
Miejsce: poznańskie kina / online
Więcej: strona Festiwalu
Festiwal Poznań Poezji
12. edycja Festiwalu Poznań Poezji (wcześniej Poznań Poetów) - jednego z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń literackich w Polsce dąży do rozpoznania i opisania stanu polskiej poezji, pokazania dorobku autorów (-ek) najmłodszych i najbardziej wpływowych. Organizatorzy skierują swoje zaproszenie do wzięcia udziału w PP do m.in. Julii Fiedorczuk, Urszuli Zajączkowskiej, Macieja Bobuli, Urszuli Sikory, Jacka Podsiadły, Dariusza Sośnickiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. W tym roku dodatkowo planowane są także akcje miejskie (Aleja Wierszy / Weź Wiersz, poetycki tramwaj, spacer z poetami i poetkami).
Główną odsłonę PP poprzedzi seria spotkań i warsztatów pn. "Poznań Poezji - lekcja na życzenia" (w szkołach, szpitalach, Domach Pomocy Społecznej), konkurs dla szkół ponadpodstawowych pt. "Sztuka kochania wiersza" czy konkurs dla studentów UAP (ich graficzne interpretacje tekstów poetyckich będą eksponowane na wystawie w ZAMKU oraz w przestrzeni miasta).
Wydarzenie płatne.
Data: 20‒24.05.2025
Miejsce: Centrum Kultury Zamek
Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W trakcie tego tygodnia odbędą się wystawy, prelekcje, warsztaty, kiermasz książek, wycieczki. Hasło tegorocznej edycji: "Biblioteka. Lubię tu być"
Data: 8-15.05.2025
Miejsca: Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Raczyńskich i inne poznańskie biblioteki.
Koncerty Filharmonii Poznańskiej
- 9.05.2025 - Symfonia Gór
- 17.05.2025 - Muzykoteczka - Koncert Rodzinny - Muzyczny Alfabet Pana Świerszcza - I jak Idiofony
- 17.05.2025 - Junior i Paganini - 521. Koncert Poznański
- 21.05.2025 - Uniwersyteckie Koncerty Kameralistów Filharmonii Poznańskiej
- 23.05.2025 - Arcydzieła Geniusza
- 30.05.2025 - Dla Dzieci w Każdym Wieku
- 31.05.2025 - Muzykoteka - Koncert Rodzinny - Muzyczna Alchemia
Więcej informacji: strona Filharmonii Poznańskiej
Koncerty w Scenie na Piętrze
Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Inne koncerty
3.05. - Pod Minogą - Neckbreakker
5.05. - Teatr Wielki - Alicja Majewska i Włodziemierz Korcz - Jubileusz 50 lat
11.05. - 2Progi - The Watch plays Genesis - Foxtrot & Selling England By The Pound
15.05. - Pawilon 5 MTP - Kwiat Jabłoni - Turnus Tour
22.05. - 2Progi - Arena
Wystawa "Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90."
Lata 90. w Polsce to epoka nieodległa, ale niemal już prehistoryczna technicznie czy obyczajowo. Dekada, przez wielu wciąż żywo pamiętana, jest dość dobrze rozpoznana w kontekście transformacji ekonomicznej i ustrojowej. W wymiarze indywidualnym oznaczała ona jeszcze coś innego: kontakt z najróżniejszymi popularnymi przyjemnościami związanymi z filmem, muzyką, literaturą czy elektroniczną rozrywką w postaci gier komputerowych. To one przeobraziły codzienne praktyki Polaków (-ek) wraz z wejściem naszego kraju w krwioobieg zachodniej kultury konsumpcyjnej.
Wystawa odniesie się do kluczowych pojęć w dyskusji o latach 90.: transformacji i nostalgii. Stworzymy nie tylko ekspozycję dawnych artefaktów, ale i interaktywne miejsce zanurzające nas ponownie w ostatniej dekadzie XX wieku. Wystawa będzie podzielona na obszary, które będą przywoływać pamięć o miejscach i praktykach z lat 90.
Kurator: Tomasz Żaglewski
Wydarzenie biletowane
Data: 22.03‒27.07.2025
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wystaw
Więcej: strona CK Zamek
Wystawa "O tym się nie mówi. Sekretna rola bielizny w XIX wieku"
Wystawa poświęcona jednej z najintymniejszych, a jednocześnie najbardziej ukrytych części garderoby - bieliźnie. W XIX wieku spodnie warstwy odzieży pełniły znacznie więcej funkcji niż tylko praktyczne okrycie ciała. Podobnie jak dziś, bielizna zapewniała komfort termiczny i zabezpieczała skórę przed kontaktem z odzieżą. Jej stan, jakość wykonania, czy ilość były informajcą o noszącej ją osobie i jej przymiotach oraz wadach, a przy tym także o jej statusie społecznym. Inaczej niż dziś bielizna istotnie przedłużała żywotność odzieży wierzchniej. Chroniła nie tylko skórę przed odzieżą, a przede wszystkim osłaniała odzież przed wydzielinami ciała. Obecność wielu warstw bielizny znacząco redukowała koniecznosć prania odzieży i usprawniała jej konserwację. Wystawa odkryje przed zwiedzającymi tajemnice, które przez lata pozostawały w cieniu odzieży wierzchniej, rzucając nowe światło na zapomniane aspekty historii stroju.
Data: 16.09.2024 - 31.08.2025
Miejsce: Muzeum Historii Ubioru, ul. Kwiatowa 14/2
Więcej: strona Muzeum Historii Ubioru
Wystawa - Józef Chełmoński. Wystawa monograficzna
Druga edycja wystawy monograficznej Józefa Chełmońskiego przygotowywanej od 2022 przez trzy muzea narodowe: w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Poznańska wystawa pokaże twórczość Chełmońskiego w klasycznym układzie chronologicznym (odmiennie od układu wg. motywów zrealizowanego w MNW) choć zestaw prac będzie analogiczny jak na wystawie warszawskiej. Wystawie towarzyszyć będzie katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych malarza oraz wybranych rysunków, przygotowywany przez Ewę Micke-Broniarek i Wojciecha Głowackiego, kuratororów MNW, we współpracy z zespołem oraz T. Matuszczakiem, zewnętrznym konsultantem. Eseje wstępne napisane zostały przez kuratorów MNW (E. Micke-Broniarek, dr. W. Głowackiego, dr A. Bagińską), MNP (dr M. Gołąb) oraz MNK (dr A. Krypczyk). W katalogu opublikowane zostały także wyniki badań konserwatorskich prowadzonych od 2022 przez zespoły konserwatorów wymienionych muzeów. Katalog prezentował będzie aktualny stan badań nad spuścizną jednego z najważniejszych artystów sztuki polskiej trzech ostatnich dekad XIX w. Wystawie w MNP towarzyszyć będzie przewodnik. Wstęp płatny.
Kuratorzy: dr Maria Gołąb, współpraca kuratorska dr Arkadiusz Krawczyk
Data: 6.03. - 29.06.2025
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Wystawa "105 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 1919-2024"
Wystawa w ramach obchodów 105-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Data: do września 2025
Miejsce: Biblioteka Unwersytecka
Więcej informacji: strona Biblioteki Uniwersyteckiej
Pokaz konserwatorski prezentujący wyniki badań nad obrazem J. Pankiewicza "Targ na jarzyny za Żelazną bramą w Warszawie"
Kuratorka: A. Rękawek, dr A. Krawczyk, wstęp płatny
Data: 24.04. - 27.07. 2025
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)
ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.
ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień). Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -
Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).
Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze
Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.
Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.
Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:
- Majówka w Bramie Poznania - zwiedzanie tematyczne dla rodzin, młodzieży i dorosłych - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Poznańskie Dni Rodziny 2025 - zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania dla rodzin - wydarzenie bezpłatne
- Ostrów Tumski przez wieki - zwiedzanie dla seniorów - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- DOFE 2025 - zwiedzanie tematyczne dla młodzieży i dorosłych - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Poznańskie Dni Rodziny 2025 - Zakodowane w naturze - Centrum Szyfrów
- Wszystko jasne! - zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w języku łatwym - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej "Magiczny dywan. Opowieści z Ostrowa Tumskiego" - Galeria Śluza / Brama Poznania
- wystawa Szyfrodziewczyny w Pracowni STEAM - Centrum Szyfrów
- oprowadzanie po Colegium Martineum - Centrum Szyfrów
- 17.-18.05. - Festiwal Dawnych Komputerów i Gier - Centrum Szyfrów
- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów
- Zadrukowani - warsztaty rodzinne wprowadzające w świat druku 3D - Centrum Szyfrów, zajęcia płatne
- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów
- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne