BOLEZLAVUS - 1000 lat koronacji Bolesława I Chrobrego na Króla Polski
Premiera spektaklu plenerowego. W 2000 roku z okazji 1000 lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, artyści Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej ASOCJACJA 2006 podjęli temat naszej państwowości. Z tej okazji powstało wielkie widowisko wędrowne pt: "Orszak Ottona III", które reprezentowało i otwierało dzień Polski na Expo 2000 w Hanowerze. I tym razem, grupa inscenizatorów scenografów, architektów i rzeźbiarzy z pogranicza teatru plastycznego i alternatywnego, stworzy nowe ujęcie tej historii.
Data: 29.06.2025
Miejsce: Brama Poznania
Organizator: Interdyscyplinara Grupa Teatralna ASOCJACJA 2006
Więcej: strona Organizatora
Święto Miasta - Imieniny Patronów Poznania św. Piotra i Pawła
Obchody wpisały się w tradycję wydarzeń miejskich. Widzimy zatem potrzebę kontynuowania wydarzenia artystycznego na dużą skalę, niebiletowanego, które ma moc integrowania ludzi poprzez sztukę i dobrą zabawę, wspólne celebrowanie oparte na takich wartościach jak współuczestnictwo, skracanie dystansu, tradycja. Jest adresowane do publiczności wielopokoleniowej. Wydarzenie odbędzie się w centrum Poznania.
Data: 29.06.2025
Miejsce: Centrum Poznania
Organizator: Interdyscyplinara Grupa Teatralna ASOCJACJA 2006
Więcej: strona Organizatora
XXII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna
Konkursy Skrzypcowe Telemanna są coroczną, międzynarodową imprezą kulturalną, mającą charakter edukacyjny i wychowawczy, integrującej młodzież muzyczną Polski, Europy i innych kontynentów. Najbliższa edycja przeznaczona jest dla młodych skrzypków urodzonych po 31.12.2006 roku (rocznik 2007 i młodsi). Konkurs jest dwuetapowy, w I etapie uczestnicy wykonują utwór dowolny i Fantazję Georga Philippa Telemanna, w drugim etapie dowolny koncert skrzypcowy (zalecane jest przy doborze programu uwzględnienie twórczości kompozytorów polskich). Młodzi uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury. Międzynarodowe Konkursy Telemanna zaliczane są do wiodących w kraju i liczących się w Europie.
Wstęp na przesłuchania konkursowe i na koncert laureatów jest wolny
Data: 28-30.06.2025
Miejsce: Sala koncertowa Szkół Muzycznych przy ul. Solnej 12 w Poznaniu
Organizator: Stowarzyszenie Konkursów Skrzypcowych im. Georga Philippa Telemanna, Poznań
Więcej: strona Konkursu Skrzypcowego
- nazwa i dane teleadresowe organizatora.
Festiwal Ethno Port Poznań
Podczas 18. edycji wystąpią artyści (-stki) m.in. z Czech, Finlandii, Serbii i Słowenii. Będziemy eksplorować muzykę tradycyjną, takich krajów jak Dania, Tunezja, Tajwan, Indie i Japonia. Obok koncertów w Zamku i na scenie plenerowej, odbędą się całodzienne animacje w Parku Adama Mickiewicza.
W 2025 roku organizatorzy powrócą do szerszej prezentacji przedstawicieli (-ek) polskiej sceny folkowej, a konsekwentnie utrzymywany interdyscyplinarny charakter Ethno Portu, będącego wydarzeniem odnoszącym się do świata idei, zaowocuje zestawem warsztatów, wykładów i dyskusji poświęconych rzeczywistości, w jakiej żyjemy i palącym problemom współczesnym.
Data: 5-8.06.2025
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Park Adama Mickiewicza
Więcej: strona Festiwalu
15. Enter Enea Festival
Piętnasta edycja plenerowego Festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera. Festiwal, gdzie na jednej scenie spotykają się muzycy światowej sławy z młodymi talentami, a jazz i muzyka klasyczna przeplatają się z elektroniką. Bo Enter pokazuje, że muzyka nie zna granic, szczególnie, kiedy słucha się jej pod chmurką, na otwarcie lata.
Data: 15 -18.06.
Miejsce: Poznań, nad Jeziorem Strzeszyńskim
Organizator: Fundacja "Europejskie Forum Sztuki"
22. edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity
Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się w kilku miastach.
Data: 9-18.05 (kina), 20.05-2.06 2025 (online)
Miejsce: poznańskie kina / online
Więcej: strona Festiwalu
Poznań Design Festiwal
Poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. Hasłem edycji w 2025 roku będzie GO LOCAL, a Festiwal będzie odbywał się w dwóch edycjach: letniej i jesiennej.
Data:
- termin edycji letniej; maj-sierpień 2025
- termin edycji jesiennej: październik 2025
Miejsce: różne lokalizacje Poznań
Organizator: Fundacja Made in Art
Więcej informacji: www.poznandesignfestiwal.pl
Festiwal Fantastyki Pyrkon
Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki. W programie festiwalu warsztaty, wykłady, koncerty, wystawy, konkursy i pokazy cosplay, a także ogromne hale wystawiennicze z książkami, komiksami, odzieżą i gadżetami. Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Klub Fantastyki "Druga Era", Poznań
Data: 13 - 15.06.2025
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
29. Poznański Przegląd Książki Naukowej
Przegląd obejmuje wystawę, której celem jest przedstawienie najważniejszych, nagrodzonych czy specjalnych publikacji poznańskich szkół wyższych i innych instytucji naukowo-badawczych oraz wymiana poglądów i refleksji na temat przemian rynku wydawniczego.
Data: dokładny termin wkrótce
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Kulturalny Stary Rynek
Cykliczne, bezpłatne wydarzenia kulturalne, odbywające się latem na płycie poznańskiego Starego Rynku i sąsiadujących ulicach. W trakcie trwania projektu odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, spacery z przewodnikami, pokazy kina plenerowego oraz warsztaty artystyczne.
Data: lato 2025
Miejsce: Płyta poznańskiego Starego Rynku i okoliczne ulice
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Lato z Estradą
Letni projekt Estrady Poznańskiej, który włącza do działań kulturalnych i animacyjnych dzielnice położone poza ścisłym centrum Poznania. Co roku produkowanych jest około 100 bezpłatnych wydarzeń plenerowych. W programie można znaleźć m.in. spektakle, warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, kina plenerowe oraz sety didżejskie. Wstęp na wydarzenia jest bepłatny.
Data: 06-08.2025
Miejsce: 17 poznańskich osiedli: Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Piątkowo, Piątkowo Północ, Podolany, Rataje, Starołęka-Minikowo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo, Zielony Dębiec
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Opera Turandot - Giacomo Puccini - Premiera
Opera w III aktach
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Carla Gozziego
Opera z finałem Luciana Berio.
kier. muz. Jacek Kaspszyk / reż. Ran Arthur-Braun
Nieziemsko piękna księżniczka Turandot, o sercu zimnym jak stal topora, wydaje okrutny dekret. Jej rękę otrzyma ten, kto rozwiąże zagadki przez nią przygotowane. Gdy kolejny adorator zostaje stracony, pojawia się książę Kalaf...
Data: 7.06.2025 r.
Miejsce: Scena Główna Teatru Wielkiego
Organizator: Teatr Wielki
Więcej: strona Teatru Wielkiego
Balet - R+J. Romeo i Julia - Premiera
reżyseria i choreografia: Robert Bondara
Archetyp kochanków jest tu przyczynkiem do stworzenia opowieści uniwersalnej, ponadczasowej, która nie skupia się na dramacie bohaterów, ale - przede wszystkim - w symboliczny sposób łagodzi dotykające ich traumy. Delikatność miłosnych uniesień, siła walki o uczucie, odwaga w przeciwstawianiu się temu, co oddala nas od szczęścia i co niszczy poczucie bezpieczeństwa - to wszystko zobaczymy w choreograficznej interpretacji tancerek i tancerzy Teatru Wielkiego w Poznaniu. Spektakl dopełni muzyka na kameralną obsadę, skomponowana specjalnie do tego projektu, jak również jazz i muzyka elektroniczna.
Data: 27.06.2025
Miejsce: Teatr Wielki w Poznaniu
Więcej: strona Teatru Wielkiego
Koncerty w Scenie na Piętrze
Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona Estrady Poznańskiej
Inne koncerty
15.06. - Teatr Muzyczny - 1000 Lights Concert - Love Songs
15.06. - Teatr Muzyczny - 1000 Lights Concert - Movie Songs
15.06. - Teatr Muzyczny - 1000 Lights Concert - Classic Songs
Wystawa "Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90."
Lata 90. w Polsce to epoka nieodległa, ale niemal już prehistoryczna technicznie czy obyczajowo. Dekada, przez wielu wciąż żywo pamiętana, jest dość dobrze rozpoznana w kontekście transformacji ekonomicznej i ustrojowej. W wymiarze indywidualnym oznaczała ona jeszcze coś innego: kontakt z najróżniejszymi popularnymi przyjemnościami związanymi z filmem, muzyką, literaturą czy elektroniczną rozrywką w postaci gier komputerowych. To one przeobraziły codzienne praktyki Polaków (-ek) wraz z wejściem naszego kraju w krwioobieg zachodniej kultury konsumpcyjnej.
Wystawa odniesie się do kluczowych pojęć w dyskusji o latach 90.: transformacji i nostalgii. Stworzymy nie tylko ekspozycję dawnych artefaktów, ale i interaktywne miejsce zanurzające nas ponownie w ostatniej dekadzie XX wieku. Wystawa będzie podzielona na obszary, które będą przywoływać pamięć o miejscach i praktykach z lat 90.
Kurator: Tomasz Żaglewski
Wydarzenie biletowane
Data: 22.03‒27.07.2025
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Sala Wystaw
Więcej: strona CK Zamek
Wystawa "O tym się nie mówi. Sekretna rola bielizny w XIX wieku"
Wystawa poświęcona jednej z najintymniejszych, a jednocześnie najbardziej ukrytych części garderoby - bieliźnie. W XIX wieku spodnie warstwy odzieży pełniły znacznie więcej funkcji niż tylko praktyczne okrycie ciała. Podobnie jak dziś, bielizna zapewniała komfort termiczny i zabezpieczała skórę przed kontaktem z odzieżą. Jej stan, jakość wykonania, czy ilość były informajcą o noszącej ją osobie i jej przymiotach oraz wadach, a przy tym także o jej statusie społecznym. Inaczej niż dziś bielizna istotnie przedłużała żywotność odzieży wierzchniej. Chroniła nie tylko skórę przed odzieżą, a przede wszystkim osłaniała odzież przed wydzielinami ciała. Obecność wielu warstw bielizny znacząco redukowała koniecznosć prania odzieży i usprawniała jej konserwację. Wystawa odkryje przed zwiedzającymi tajemnice, które przez lata pozostawały w cieniu odzieży wierzchniej, rzucając nowe światło na zapomniane aspekty historii stroju.
Data: 16.09.2024 - 31.08.2025
Wystawa - Józef Chełmoński. Wystawa monograficzna
Druga edycja wystawy monograficznej Józefa Chełmońskiego przygotowywanej od 2022 przez trzy muzea narodowe: w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Poznańska wystawa pokaże twórczość Chełmońskiego w klasycznym układzie chronologicznym (odmiennie od układu wg. motywów zrealizowanego w MNW) choć zestaw prac będzie analogiczny jak na wystawie warszawskiej. Wystawie towarzyszyć będzie katalog dzieł wszystkich obrazów olejnych malarza oraz wybranych rysunków, przygotowywany przez Ewę Micke-Broniarek i Wojciecha Głowackiego, kuratororów MNW, we współpracy z zespołem oraz T. Matuszczakiem, zewnętrznym konsultantem. Eseje wstępne napisane zostały przez kuratorów MNW (E. Micke-Broniarek, dr. W. Głowackiego, dr A. Bagińską), MNP (dr M. Gołąb) oraz MNK (dr A. Krypczyk). W katalogu opublikowane zostały także wyniki badań konserwatorskich prowadzonych od 2022 przez zespoły konserwatorów wymienionych muzeów. Katalog prezentował będzie aktualny stan badań nad spuścizną jednego z najważniejszych artystów sztuki polskiej trzech ostatnich dekad XIX w. Wystawie w MNP towarzyszyć będzie przewodnik. Wstęp płatny.
Kuratorzy: dr Maria Gołąb, współpraca kuratorska dr Arkadiusz Krawczyk
Data: 6.03. - 29.06.2025
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Pokaz konserwatorski prezentujący wyniki badań nad obrazem J. Pankiewicza "Targ na jarzyny za Żelazną bramą w Warszawie"
Kuratorka: A. Rękawek, dr A. Krawczyk, wstęp płatny
Data: 24.04. - 27.07. 2025
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Galeria Malarstwa i Rzeźby
Wystawa "105 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 1919-2024"
Wystawa w ramach obchodów 105-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Data: do września 2025
Miejsce: Biblioteka Unwersytecka
Więcej informacji: strona Biblioteki Uniwersyteckiej
Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)
ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.
ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień). Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.
ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -
Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).
Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze
Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.
Data: luty - grudzień 2025
Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej
Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.
Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.
Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:
- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla seniorów: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla młodzieży i dorosłych: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Wszystko jasne! - zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w języku łatwym - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne
- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne
- Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej "Magiczny dywan. Opowieści z Ostrowa Tumskiego" - Galeria Śluza / Brama Poznania
- wystawa Szyfrodziewczyny w Pracowni STEAM - Centrum Szyfrów
- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów
- Przydasie - zajęcia z druku 3D dla seniorów - Centrum Szyfrów
- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów
- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne