Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Sierpień

Poznań Design Festiwal

Poznańskie działania wokół designu, architektury i przestrzeni publicznej. Hasłem edycji w 2025 roku będzie GO LOCAL, a Festiwal będzie odbywał się w dwóch edycjach: letniej i jesiennej.

Data:

- termin edycji letniej; maj-sierpień 2025

- termin edycji jesiennej: październik 2025

Miejsce: różne lokalizacje Poznań

Organizator: Fundacja Made in Art

Więcej informacji: www.poznandesignfestiwal.pl


XXV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" jest międzynarodowym festiwalem organizowanym od 2001 roku w sierpniu w Poznaniu. Już od 25 lat rokrocznie festiwal odwiedzają zespoły z różnych zakątków świata oraz Polski, dając tym samym możliwość poznania innych kultur mieszkańcom Wielkopolski. Ogólną koncepcją festiwalu jest założenie, że folklor jest stałym elementem naszej tożsamości, a organizatorzy skupiają się na bezpośrednim kontakcie z widzem. Dlatego w programie festiwalu, oprócz koncertów odnajdziemy również warsztaty taneczne, naukę haftu koralikowego, barwne przemarsze ulicami miast, a także Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych "Pierścieniówka". Wydarzenia są dostępne dla wszystkich widzów, w każdym wieku, co pozwala na bezpośrednie doświadczenie proponowanych aspektów folkloru. Kulminacyjnym punktem Przeglądu jest koncert finałowy, organizowany za każdym razem na tle innego unikalnego i wyjątkowego miejsca w Wielkopolsce. Ten koncert jest wyjątkowy. Łączy grę świateł i dźwięków - najciekawszych elementów wybranych z programów prezentowanych przez zespoły podczas festiwalowych prezentacji. Całość okraszona muzyką i tańcem, oparta o piękną scenerię stanowi niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie spinające i zamykające festiwal. Dzięki temu Światowy Przegląd Folkloru "Integracje" jest od dłuższego czasu w czołówce najlepiej ocenianych festiwali na świecie organizowanych pod patronatem CIOFF-u (tj. Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej).

Data: 8-17.08.

Miejsce: różne lokalizacje

Wstęp wolny

Więcej: strona Festiwalu


1. edycja BitterSweet Festival

3 dni, 3 duże sceny, międzynarodowy line-up, ponad 40 artystów i coś więcej niż muzyka - szereg wydarzeń towarzyszących, które zapraszają do bycia tu i teraz. Zagrają m.in.: Nelly Furtado, Hurts, Rag'n' Bone Man, Melanie C oraz Ella Erye, Jann i Salvatore Ganacci

Data: 14-16 sierpnia 2025

Miejsce: Park Cytadela

Organizator: Agencja Good Taste Production

Więcej: strona Festiwalu


XVII edycja Poznań Old Jazz Festival

Coroczne święto "starego dobrego jazzu" z epoki Louisa Armstronga prezentuje muzykę sięgającą swoimi korzeniami jazzu nowoorleańskiego. Festiwal składać się będzie z kilku wydarzeń: koncertów klubowych w Blue Note oraz restauracji Czerwona Papryka, "Pociągu do Nowego Orleanu", czyli przejazdu zabytkowego składu kolejowego na trasie Dworzec Letni w Poznaniu do Swarzędza i z powrotem z muzykującymi jazzmanami i fanami na pokładzie czy Parady Jazzowej wokół Starego Rynku, w której weźmie udział kilkudziesięciu muzyków. W programie Festiwalu także Mała Akademia Jazzu w formie edukacyjnego koncertu dla najmłodszych, projekcja archiwalnych filmów prezentujących historię poznańskiego jazzu i nie tylko oraz koncert galowy w przestrzeni Pasażu Kultury z udziałem sześciu zespołów.

Data: 29-30.08.

Miejace: różne lokalizacje

Więcej: strona Festiwalu


Kulturalny Stary Rynek

Cykliczne, bezpłatne wydarzenia kulturalne, odbywające się latem na płycie poznańskiego Starego Rynku i sąsiadujących ulicach. W trakcie trwania projektu odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, spacery z przewodnikami, pokazy kina plenerowego oraz warsztaty artystyczne.

Data: lato 2025

Miejsce: Płyta poznańskiego Starego Rynku i okoliczne ulice

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej


Lato z Estradą

Letni projekt Estrady Poznańskiej, który włącza do działań kulturalnych i animacyjnych dzielnice położone poza ścisłym centrum Poznania. Co roku produkowanych jest około 100 bezpłatnych wydarzeń plenerowych. W programie można znaleźć m.in. spektakle, warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, kina plenerowe oraz sety didżejskie. Wstęp na wydarzenia jest bepłatny.

Data: 06-08.2025

Miejsce: 17 poznańskich osiedli: Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice, Ławica, Piątkowo, Piątkowo Północ, Podolany, Rataje, Starołęka-Minikowo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo, Zielony Dębiec

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej


Swingująca Starówka

"Swingująca Starówka" to cykl prezentacji muzyki jazzowej w osiem niedziel lipca i sierpnia. Koncerty odbywać się będą na płycie Starego Rynku przy współpracy z Estradą Poznańską, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz restauracjami Avanti, Brovaria oraz Czerwona Papryka. Na wszystkie wydarzenia będzie wstęp wolny.

Data: niedziele lipca i sierpnia

Miejsce: Stary Rynek w Poznaniu

Organizator: Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego "Dixie Club"


Wakacje na Dworze

Letni program CK ZAMEK stworzony dla najmłodszych odbiorców (-czyń) zamkowych wydarzeń. W programie spektakle dla młodych widzów (-ek) oraz interesujące warsztaty (plastyczne, teatralne, taneczne, upcyklingowe). Wszystkie propozycje będą miały charakter wakacyjny, a aktywności odbywać się będą na świeżym powietrzu, w plenerze na dziedzińcach zamkowych, na DWORZE.

Wydarzenie płatne.

Data: lipiec-sierpień 2025

Miejsce: Centrum Kultury Zamek - Dziedziniec Zamkowy

Więcej: strona CK Zamek


Spektakle plenerowe Teatru Animacji

Teatr Animacji zaprasza do wspólnego spędzania letnich weekendów na świeżym powietrzu! Scena Mobilna - IMAGINARIUM - pojawi się w różnych zakątkach Poznania, by dostarczyć Wam niezapomnianych artystycznych wrażeń. W programie znajdziecie spektakle Teatru Animacji oraz Teatrów z nim zaprzyjaźnionych.

Data: lipiec-sierpień 2025

Miejsce: różne lokalizacje

Więcej: teatranimacji.pl


Koncerty w Scenie na Piętrze

Funkcjonująca już od ponad trzydziestu lat Scena na Piętrze nieprzerwanie gości muzyków każdego gatunku muzycznego: od jazzu eksperymentalnego, przez hip hop po rock i punk. W nowym sezonie różnorodny przekrój muzyczny dla Poznaniaków i Poznanianek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Data: luty - grudzień 2025

Miejsce: Scena na Piętrze

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona Estrady Poznańskiej


Dni Twierdzy Poznań 2025

To święto miłośników fortyfikacji, podczas którego można obejrzeć forty, schrony i atrakcje związane z historią Poznania. Uzupełnieniem programu są rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne i możliwość zakupu wydawnictw i pamiątek.

Data: sierpień 2025

Organizator: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Więcej: strona Dni Twierdzy Poznań


Wystawa "O tym się nie mówi. Sekretna rola bielizny w XIX wieku"

Wystawa poświęcona jednej z najintymniejszych, a jednocześnie najbardziej ukrytych części garderoby - bieliźnie. W XIX wieku spodnie warstwy odzieży pełniły znacznie więcej funkcji niż tylko praktyczne okrycie ciała. Podobnie jak dziś, bielizna zapewniała komfort termiczny i zabezpieczała skórę przed kontaktem z odzieżą. Jej stan, jakość wykonania, czy ilość były informajcą o noszącej ją osobie i jej przymiotach oraz wadach, a przy tym także o jej statusie społecznym. Inaczej niż dziś bielizna istotnie przedłużała żywotność odzieży wierzchniej. Chroniła nie tylko skórę przed odzieżą, a przede wszystkim osłaniała odzież przed wydzielinami ciała. Obecność wielu warstw bielizny znacząco redukowała koniecznosć prania odzieży i usprawniała jej konserwację. Wystawa odkryje przed zwiedzającymi tajemnice, które przez lata pozostawały w cieniu odzieży wierzchniej, rzucając nowe światło na zapomniane aspekty historii stroju.

Data: 16.09.2024 - 31.08.2025


Wystawa "105 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 1919-2024"

Wystawa w ramach obchodów 105-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Data: do września 2025

Miejsce: Biblioteka Unwersytecka

Więcej informacji: strona Biblioteki Uniwersyteckiej


Cykle całoroczne w Centrum Kultury Zamek (styczeń - grudzień 2025)

ZAMEK CZYTA - To zamkowe premiery książek wartych lektury i prowokujących do dyskusji, zawsze kompetentnie moderowanych. W cyklu spotkań prezentujemy twórczość zarówno debiutantów (-ek), jak i uznanych pisarzy (-ek) oraz różne gatunki: od powieści i opowiadań, przez krytyczne szkice o sztuce, na eseju popularnonaukowym kończąc. W 2025 roku planowanych jest 10 spotkań. Spotkania płatne.

ZAMEK ROZMAWIA - Nowy cykl dyskusji panelowych o ważnych zagadnieniach i problemach współczesności - polityka i kultura, zjawiska życia społecznego i historia, która wpływa na naszą teraźniejszość. Gośćmi (-iniami) CK Zamek będą autorzy (-ki) ważnych książek, eksperci (-tki), badacze (-ki). W pierwszym półroczu 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o odzyskiwaniu / szukaniu nowego sposobu opowiadania historii Ziem Odzyskanych (luty), rozmowę z wybitnym reporterem, Wojciechem Jagielskim wokół jego najnowszej książki "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych" (marzec) oraz panel "Powidoki lat 90." (która towarzyszyć będzie prezentowanej w ZAMKU wystawie) z udziałem m.in. prof. Rocha Sulimy (kwiecień).  Na 2025 rok zaplanowanych jest 7 spotkań (spotkania płatne). Zapisy spotkań publikowane będą jako odcinki zamkowego podcastu.

ZAMKOWY KLUB KSIĄŻKI (ZKK) -

Zamkowy Klub Książki funkcjonuje od kwietnia 2019 roku, zrzeszając miłośników (-czki) literatury bez względu na płeć, wiek i poglądy - wszyscy są mile widziani. Klub daje też możliwość odkrywania nowych lektur oraz autorów (-ek), uczestnicy spotkań dzielą się nie tylko opiniami na temat przeczytanej książki, ale także rekomendują sobie nawzajem warte przeczytania tytuły. W I połowie 2025 roku organizatorzy planują m.in. dyskusję o powieści "Wegetarianka" autorstwa noblistki, Han Kang, cykl poświęcony literaturze niemieckiej oraz spotkanie z Agą Zano - laureatką PNL i rozmowę o jej najnowszym tłumaczeniu - powieści "Mleczarz" Anny Burns. W 2025 roku odbędzie się 10 spotkań (spotkania bezpłatne, obowiązuą zapisy).


Cykl całoroczny w Scenie na Piętrze - Dzieciaki na Piętrze

Cykl przedstawień i warsztatów dla najmłodszych, które odbywają się w Scenie na Piętrze i w Galerii Estrady Poznańskiej. Do współpracy są zapraszane niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają młodych widzów w fascynujące podróże po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą twórcze zajęcia, które bawią i inspirują dzieci oraz rodziców.

Data: luty - grudzień 2025

Miejsce: Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8a, Poznań)

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: strona internetowa Estrady Poznańskiej 


Cykle zajęć w Poznańskim Centrum Dziedzictwa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. PCD działa w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim oraz Fest Fyrtlach. Realizuje również takie projekty jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci.                                                                                  

Działania PCD są dostępne dla szerokiego grona odbiorców: mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów, rodzin z dziećmi, seniorek i seniorów, osób z niepełnosprawnościami, profesjonalistek i profesjonalistów.

Wybrane zajęcia i wydarzenia organizowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa:

- Rzeka Żywa - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne

- Lato na Trakcie - Trakt Królewsko-Cesarski

- Program: Lato - Cenrtrum Szyfrów Enigma

- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla seniorów: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne

- #CHROBRY. Zwiedzanie tematyczne dla młodzieży i dorosłych: Millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne

- Chodź, zobacz - letnie wyprawy na Trakcie - Trakt Królewsko Cesarski, zajęcia bezpłatne

- Eksperymentownia - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Magiczny dywan - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Małe Psoty - zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 12-24 miesiące - Brama Poznania, zajęcia płatne

- Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej "Magiczny dywan. Opowieści z Ostrowa Tumskiego" - Galeria Śluza / Brama Poznania

- Rodzinna Strefa Szyfrów - Centrum Szyfrów

- Przydasie - zajęcia z druku 3D dla seniorów - Centrum Szyfrów

- Klub seniorki i seniora przy Bramie Poznania - Brama Poznania, zajęcia bezpłatne dla klubowiczów

- zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem ekspozycji BP dla rodzin - Brama Poznania, wydarzenie płatne

Więcej: strona Poznańskiego Centrum Dziedzictwa