Kultura Poznań.pl

Repertuar teatrów

Senne łagodne prześwity

spektakl przeznaczony dla młodzieży i dorosłych widzów

Opis

Strych, który na co dzień zajmuje Teatr u Przyjaciół, w dniu spektaklu zamienia się w sanatorium dla bohaterów (rzekomo) poczytnych powieści. Założył je Aleksandr Siergiejewicz Gribojedow, rosyjski dramatopisarz i dyplomata. Ten sam, który odziedziczył bibliotekę i stworzył dom dla literatów i pisarzy w Moskwie. A teraz, choć zapracowany, znalazł chwilę czasu i zabrał widzów w podróż do świata iluzji. W przestrzeń, w której kochankowie muszą się w końcu spotkać.

Zaprowadził ich do swojej czytelni, w której nie tyle się czyta, ile spotyka postaci z dzieł dawno już napisanych, ale też tych, które nigdy nie powstały. I tak, przy wejściu spotykamy znanego wszystkim Michaiła Bułhakowa, autora powieści-sztuki, który nie może porozumieć się z dyrektorem Lichodiejewem. Ten, jest miłośnikiem opery i uważa, że źródło spełnienia tkwi właśnie w niej. Nie chce wystawić sztuki literata, bo twierdzi, że jej bohaterowie są zbyt nierealni. Najbardziej jednak nie podoba mu się kot z diabelskiej świty i latająca na świni wiedźma. Sanatorium pęka w szwach, tak więc od razu wpadamy na kolejne postaci. Jest to Ivan, który poznał kobietę podobną do Małgorzaty z powieści Bułhakowa oraz Nastia, bohaterka " Białych nocy" Dostojewskiego, które zainspirowały twórców. Dziewczyna żyje dzięki librettom. A dzięki niej, również obecny w sanatorium, zakochany w niej po uszy Laurowicz. Ten jednak ponosi klęskę swoich miłosnych iluzji. Jest bowiem marzycielem uciekającym w krainę ideału...

Spektakl, w którym jak mówią twórcy "kochankowie są skazani na tekst" spodoba się tym, dla których liczy się zarówno treść jak i forma. Scenografia oraz kostiumy dopięte są na ostatni guzik. A aktorzy działają i z głową, i z pasją.

Monika Nawrocka- Leśnik

Strona WWW

www.uprzyjaciol.pl