Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Zimpel Festival!

Już w tę niedzielę swoje trzy różnorodne artystyczne oblicza zaprezentuje Wacław Zimpel. Co nas czeka? Improwizacja, elektronika, odwołania do muzyki świata, a pewnie i do minimalu. Wieczór to będzie niestandardowy.

. - grafika artykułu
Wacław Zimpel i Saagara, fot. materiały prasowe

"Od dłuższego czasu bardzo interesuje mnie klasyczna muzyka Północnych Indii. Chcę nauczyć się tej tradycji muzycznej ze źródła. Myślę o pobieraniu nauk od tamtejszych mistrzów" - mówił Wacław Zimpel w rozmowie dla Miesięcznika "IKS" w 2011 roku, gdy otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Ta fascynacja nie mija, o czym będziemy mogli się przekonać, m.in. dzięki atrakcjom zaplanowanym na szczególny wieczór w Sali Wielkiej CK Zamek.

Czeka nas bowiem koncert w cyklu "Do 3 x Sztuka", którego Zimpel będzie głównym bohaterem. To podróż po wielu wcieleniach muzyka, którego twórczość nie daje się zamknąć w jednym koncepcie, trzy propozycje, z których każda odzwierciedla jego twórcze fascynacje -  a na scenie pojawią się wykonawcy, z którymi je stworzył.  Artysta zaprezentuje się zatem w projekcie solowym, w duecie Holden / Zimpel - współtworzonym przez brytyjskiego kompozytora i producenta Jamesa Holdena oraz formacją Saagara, w której pojawiają się - właśnie - muzycy z Indii. Dodajmy, że Saagara dosłownie kilka tygodni temu wydała swą nową, trzecią płytę.

Wacław Zimpel to muzyk doskonale znany w naszym mieście. Przed laty był liderem m.in. tria The Light, rewelacyjnych kwartetów Hera i Undivided. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, w krótkim czasie stał się jednym z najważniejszych artystów improwizujących w naszym kraju. Wybornie koncertował i nagrywał z Mikołajem Trzaską, jego Ircha Clarinet Quartet, Kenem Vandermarkiem, Perry Robinsonem i wieloma innymi. Z czasem zaczął poszukiwania w kręgi u innych natchnień, fantastycznie grał muzykę zmierzającą w kierunku minimalu z Evanem Ziporynem czy Gyanem Rileyem, krzyżował instrumenty z innymi wybitnymi poszukującymi swoje ścieżki, np. Raphaelem Rogińskim czy Jakubem Ziołkiem, nagrywał albumy solowe. Coraz częściej zerkał w kierunku innych tradycji i kultur - nagrywał z artystami z Maroka, Japonii, Indii, jednocześnie coraz mocniej inspirowała go elektronika i współczesne brzmieniowe rozwiązania, a coraz rzadziej sięgał po klarnet, odnajdując inne instrumentarium. Mam wrażenie, że echa wszystkich tych wspomnianych inspiracji wybrzmią w niedzielę w Zamku. W ramach cyklu "Do 3 X Sztuka" pojawiali się dotąd m.in. Wojciech Karolak , L.U.C., Wojtek Mazolewski czy Marcin Masecki. Teraz czas na Zimpla.

Usłyszymy zatem Zimpla solo, tworzącego ambientową, kontemplacyjną przestrzeń za pomocą przetwarzanego elektronicznie klarnetu altowego wspomaganego syntezatorami. Publiczność będzie miała tez okazję zanurzyć się "w świecie repetytywnego transu" w graniu duetu Zimpla z Jamesem Holdenem, którzy nawiązują do tradycji kraut rocka, amerykańskich minimalistów, spiritual jazzu i transowych kultur muzycznych świata. Zabrzmi wreszcie najnowsza odsłona Saagary - indyjskiego projektu Zimpla, który współtworzy z mistrzami klasycznej muzyki indyjskiej z Bangalore. W Saagarze lider grywał dotąd m.in. na klarnecie altowym i basowym, a także na bambusowym instrumencie khaen. W zespole pojawiał się też zazwyczaj dość dobrze już znany w naszym kraju Ghatam Giridhar Udupa. Kilkanaście lat temu zagrał on na wspaniałej płycie Michała Czachowskiego Indialucia, a w Poznaniu występował z Czachowskim podczas pierwszego koncertu, inaugurującego przed laty historię Ethno Portu (na którym sam gościł później jako gwiazda). Udupa gra na perkusyjnym instrumencie ghatam. Kilka lat temu w kolejnej rozmowie opublikowanej w  miesięczniku "IKS" Zimpel twierdził, w odniesieniu do wcześniejszej płyty swego polsko-indyjskiego zespołu: "Nigdy nie chcę powtórzyć tego, co już zrobiłem. Nowa Saagara jest kompletnie inna. (...) Trudno już mówić w przypadku drugiej Saagary o muzyce karnatyckiej. To po prostu nasza muzyka, otwarta na przeróżne inspiracje". Wolno sądzić, że ten pochodzący z naszego miasta wybitny muzyk, laureat nagrody artystycznej Miasta Poznania i paszportu "Polityki", znów poprowadzi swą grupę - i wszystkie trzy prezentowane tego dnia projekty - w nowym kierunku. Że muzyce, jakkolwiek osadzonej w tradycji, będzie chciał - jak zawsze - nadać swój kształt.

Tomasz Janas

  • Wacław Zimpel
  • 17.11, g. 18
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 130-180 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024