Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Choroba jako wyzwanie społeczne

O chorobie jako narastającym problemie społecznym, codziennych rozmowach w szpitalnych korytarzach i wykluczaniu jednostek przez uprzywilejowaną część społeczeństwa - o tym wszystkim opowiada projekt inaugurowany w piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

. - grafika artykułu
fot. Iza Moczarna-Pasiek

"Choroba jest nocną stroną życia, naszym bardziej uciążliwym obywatelstwem. Od dnia narodzin każdy z nas posiada bowiem jakby dwa paszporty - przynależy zarówno do świata zdrowych, jak i do świata chorych. I choć wszyscy wolimy przyznawać się tylko do lepszego z tych światów, prędzej czy później, chociażby na krótko, musimy uznać również nasz związek i z tym drugim" - pisała w książce "Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory" Susan Sontag. W Galerii Miejskiej Arsenał już w najbliższy piątek spotkamy się z tym drugim światem - krainą, o której mówi się rzadziej i mniej chętnie. Świecie kojarzonym z bólem, samotnością i przegraną walką.

Wystawa "Kreatywne stany chorobowe: AIDS, HIV, RAK" ma za zadanie "odczarować" nasze postrzeganie choroby. I choć dobór słownictwa nie jest w tym przypadku najtrafniejszy, to wielu z nas o stanach chorobowych myśli w zniekształcony, nieco mistyczny sposób, wskazując na konkretne chwile i wydarzenia, które wydają się być spójne z narracją ludzi chorujących. Grupa badawcza w składzie: Luiza Kempińska, Paweł Leszkowicz, Zofia nierodzińska oraz Jacek Zwierzyński chcą przewartościować błędne postrzeganie społeczeństwa, podkreślają, że choroba to dziś codzienność - problem, który nie przynależy do jednostek, ale jest czymś na miarę społecznego wyzwania, które wymaga kolektywnego działania i wspólnego porozumienia. Kuratorzy o wystawie piszą w następujący sposób: "Wystawa (...) udowadnia, że choroba to praktyka, nie metafora. Nasza praca nad wystawą miała dwojaki charakter - z jednej strony gromadziliśmy prace artystów i artystek, a z drugiej strony były to działania badawcze związane z archiwum. Wystawa w Arsenale jest sytuacją produkującą wiedzę - jest nie tyle wydarzeniem artystycznym, estetycznym, ale też mającym ambicje edukacyjne.  Poprzez wystawę chcemy powiedzieć, że choroba nie jest sprawą prywatną, a polityczną. Perspektywa tej wystawy podchodzi do sztuki i kultury wizualnej jako do narzędzia edukacyjnego i jednocześnie narzędzia terapeutycznego."

"Kreatywne stany chorobowe" to międzynarodowe archiwum dzieł artystów działających w różnych mediach. Na wystawie zobaczymy m.in. prace Szymona Adamczaka, edukacyjną działalność Piotra Nathana, autoportretową instalację Bartka Arobala Kociemby czy materiały prezentujące działalność polskich grup aktywistów i aktywistek takich jak Społeczny Komitet ds. AIDS, Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy oraz Stowarzyszenie Sieć Plus. Zbiorowa prezentacja dzieł kilkunastu artystów to zatem nie tylko wizualne przedstawienie motywu choroby, ale także silnie zaangażowany polityczno-edukacyjny projekt. Na uwagę zasługują także wydarzenia towarzyszące głównej wystawie, czyli wykład performatywny Szymona Adamczaka, który będzie opowiadał o praktyce artystycznej w kontekście zagadnień dotyczących HIV/AIDS (9.11), spotkanie z aktywistką i queerową szamanką Valentine Tanz / Vala T. Foltyn (9.11), debata z udziałem Amazonek, feministek, aktywistek i naukowczyń (14.11) czy Koło HIV - warsztaty dla osób seropozytywnych i im bliskich (30.11).

Połączenie kultury wizualnej i edukacyjnej wartości zbliżających się "Kreatywnych stanów chorobowych" przywodzi na myśl jedną z zeszłorocznych wystaw, nad którą również czuwała Zofia nierodzińska - "Romantyczne przygody Beth Stephens, Annie Sprinkle i raka piersi". Była to przełomowa, niemal niespotykana w polskiej kulturze wystawienniczej ekspozycja zasługująca na miano najlepszej wystawy 2018 r.  Wiele wskazuje na to, że w tym roku to właśnie projekt "Kreatywne stany chorobowe: AIDS, HIV, RAK" odciśnie swoje piętno na galeryjnej mapie Polski.

Klaudia Strzyżewska

  • Wystawa "Kreatywne stany chorobowe: AIDS, HIV, RAK"
  • Galeria Miejska Arsenał
  • czynna 8.11.2019-12.01.2020
  • udział biorą: Amazonki, Szymon Adamczak, Dobrawa Borkała, Vala T. Foltyn, Barbora Kleinhamplova, Bartek Arobal Kociemba, Olga Lewicka, Piotr Macha, Iza Moczarna-Pasiek, Piotr Nathan, Jaśmina Wójcik, Inga Zimprich
  • grupa badawcza: Luiza Kempińska, Paweł Leszkowicz, Zofia nierodzińska, Jacek Zwierzyński

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019