Początkowo budynki Starej Papierni miano zaprezentować poznaniakom i turystom w ramach Drzwi Otwartych UAP na początku kwietnia. Niestety, ze względu na sytuację w kraju spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, prezentacja uczelni odbyła się on-line. Władze uczelni postanowiły jednak przybliżyć historię Starej Papierni wszystkim zainteresowanym i do współpracy zaprosiły poznańskiego społecznika i radnego miejskiego Pawła Sowę. Historię Starej Papierni poznamy więc na wirtualnej wycieczce tutaj.
Budynki Starej Papierni Miasto Poznań wynajęło Uniwersytetowi Artystycznemu na początku stycznia tego roku. W tej sprawie Rektor UAP prof. Wojciech Hora podpisał umowę z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych, na podstawie, której Uczelnia zarządza obiektem i będzie realizowała w nim cele statutowe. Władze uczelni planują, że w przyszłości powstanie tu unikalne w Polsce, Uczelniane Centrum Cyfrowe, gdzie studenci, a także pracownicy UAP będą mogli realizować swoje projekty badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania przy użyciu narzędzi cyfrowych.
"To tam będą działy się realizacje programów naukowo - badawczych, tam będą się realizowały programy współpracy z przemysłem i różnego rodzaju działania projektowo badawcze, które Uczelnia wraz z przemysłem będzie realizowała" - mówi prof. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W budynkach po Starej Papierni działać ma także m.in. Centrum Aktywności Artystycznej. W jego ramach dla poznaniaków przygotowane zostaną cykle warsztatów, spotkań i kursów realizujących różne rodzaju aktywności artystyczne i budujących kulturę w mieście.
oprac. red