Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zamkowe plany na 2023 rok

Festiwale, koncerty, wystawy, spektakle, oprowadzania, pokazy kinowe, spotkania autorskie - Centrum Kultury Zamek ogłosił program na 2023 rok.

, - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

- Zeszły rok był trudny. Rozpoczynaliśmy go jeszcze w stanie pandemii, co wiązało się z limitami publiczności. Jednocześnie odbywały się remonty wokół budynku. Mimo to Zamek odwiedziło prawie 480 tys. osób, a w naszych wydarzeniach wzięło udział powyżej 200 tys. uczestników - podsumowuje 2022 rok dyrektorka CK Zamek, Anna Hryniewiecka. Tegoroczny program zapowiada się nie mniej bogato.

Po zeszłorocznych wystawach Antoni Gaudi i Tryumf koloru w Zamku zostanie zaprezentowany projekt Nie to niebo poświęcony gwieździstemu spektaklowi nad naszymi głowami. Jak podkreślają organizatorzy, spektakl ten jest na co dzień dostępny dla każdego, kto oddali się od zanieczyszczonego światłem centrum miasta. Ekspozycja ma zachęcić widzów do odkrywania tajemnic wszechświata i za pomocą języka sztuki zainteresować naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Nie to niebo, podobnie jak towarzysząca wydarzeniu wystawa w Holu Wielkim, wpisuje się w Rok Kopernikański, obchodzony z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Centrum Kultury Zamek jest w tym roku organizatorem trzech festiwali. Sezon festiwalowy rozpocznie się literackim Poznaniem Poetów, który odbywa się co dwa lata, naprzemiennie z Festiwalem Fabuły. Hasłem przewodnim tegorocznej, jedenastej edycji wydarzenia będą "Zwrotnice i zwroty w poezji", nawiązujące do stulecia czasopisma polskiej awangardy literackiej "Zwrotnica". Podczas pięciu festiwalowych dni organizatorzy z zaproszonymi gośćmi podejmą refleksję nad aktualnością awangardowych postulatów i perspektywami współczesnej poezji.

W ostatni weekend czerwca centrum miasta wypełnią dźwięki muzyki etnicznej z całego świata. Po pandemicznych ograniczeniach organizatorzy wrócą do szerszej formuły festiwalu Ethno Port Poznań, którego koncerty podzielone zostaną na trzy sceny, jednak ich lokalizacja na razie jest trzymana w tajemnicy. Jedną z festiwalowych premier będzie koncert Międzynarodowego Chóru pod kierunkiem Volodymyra Andrushchaka i Macieja Rychłego, powstały w oparciu o życie i twórczość ukraińskiego filozofa, poety i kompozytora, Hryhorija Skoworody. Do 19 lutego trwa nabór do chóru, do którego zaproszeni są wszyscy między 14 a 24 rokiem życia, bez względu na kraj pochodzenia. Inną premierą, zaprezentowaną w ostatni dzień festiwalu, będzie koncert Common Routes, którego liderem jest agencja koncertowa i wydawnictwo muzyczne Accord Croises z Paryża. W projekcie wezmą udział osoby z doświadczeniem uchodźczym.

Ostatnim z trzech festiwali, za którego organizację odpowiada CK Zamek, jest jesienny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Poza nim w Kinie Pałacowym odbędą się przeglądy kinematografii narodowych i cykle tematyczne, w tym znane już poznańskiej publiczności Cinema Italia Oggi oraz LGBT Film Festival.

Program teatralny Zamku opiera się przede wszystkim na kontynuacji projektu Obecność. W jego ramach spektakle zaprezentują zarówno polscy artyści: Janusz Stolarski, Grażyna Wydrowska czy Janusz Orlik, jak i zagraniczne kolektywy. Najbliższą premierą będzie przedstawienie familijne Brzydkie kaczątko norweskiego Manu Teater, jednego z niewielu profesjonalnych teatrów na świecie, których językiem scenicznym jest język migowy. Towarzyszyć mu będzie polski dubbing.

Centrum Kultury kontynuuje również program rezydencji artystycznych. - W Zamku jest dużo niewidzialnych ścieżek. Nasi rezydenci często tworzą projekty o charakterze site specific, które mogą powstać tylko tutaj. Artystów można poznać w trakcie procesu - przyjść i zobaczyć, na jakim są etapie tworzenia. Nie zobaczymy wówczas gotowych dzieł sztuki czy spektakli, bo te widzimy dopiero w momencie, gdy zapalają się światła, ale możemy przekonać się, jak rezydenci modelują swój pomysł - zachęca do obserwacji pracy twórców rzeczniczka instytucji, Anna Szamotuła. Wśród tegorocznych rezydentów znajdują się: Michał Korda, Przemysław Piniak, Daniel Kotowski, Anna Jurkiewicz, Marek Wodzisławski i Natalia Wilk.

Zamek stara się być jak najbardziej inkluzywną instytucją i brać pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W 2023 roku kontynuuje cykl Kino bez barier, którego pokazy filmowe odbywają się z audiodeskrypcją, a większość spotkań autorskich i debat tłumaczy na polski język migowy. - Każda instytucja publiczna ma obowiązek być miejscem otwartym. Staramy się być wrażliwi na otaczający nas świat i kładziemy akcenty na równe traktowanie i poszanowanie różnorodności - tłumaczy Anna Hryniewiecka.

Program CK Zamek obejmuje wiele wydarzeń edukacyjnych i artystycznych, których całość znajduje się na stronie ckzamek.pl.

Magdalena Chomczyk

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023