Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Z żaru serc

"Poprzez flamenco rozwijamy najgłębsze życiowe uczucia: miłość, rozczarowanie, tragedię. Dlatego może ta sztuka tak dociera do ludzi, jest głęboka i żywa. To nie kwestia mody, bo każda moda przemija" - powiedziała przed laty znana hiszpańska tancerka flamenco Cristina Hoyos. Fenomen tego tańca będziemy mogli poznać już niedługo w ramach lipcowych wydarzeń, jakie odbędą się podczas I Międzynarodowego Spotkanie Flamenco Poznań 2022.

. - grafika artykułu
Espacio Flamenco, fot. materiały prasowe

Co jest istotą flamenco? Zapewne odpowiedzi może być przynajmniej tak wiele, jak wiele flamenco w sobie kryje. W końcu to nie tylko taniec. Ci, którzy je pokochali, lubią mówić, że jest jak żyjący własnym życiem organizm, a na dodatek taki, który nie potrzebuje wiele - ani czasu, ani przestrzeni. Wystarczy otwarte i pełne miłości serce - do tańca, muzyki, śpiewu, określonego stylu życia. Ale przede wszystkim do ludzi. Federico García Lorca - hiszpański poeta i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Pokolenia 27 - na początku dwudziestego wieku zauważył, że fenomen flamenco tkwi w "duende". W tym "czymś", co jest chochlikiem, ulotnym duszkiem, iskrą, może światłem, a może mrokiem, jednak z pewnością czymś nie do uchwycenia.

Flamenco jako taniec niejedno ma imię. Dla większości z nas to sensualny, kobiecy taniec solea - dwudziestowieczna "matka flamenco". Choć przecież równie okazałe są i inne jego style. Radosne, popisowe i żywe alegrias, miłosne i tęskne garrotin, depresyjne seguiriyas, hulaszcze bulerias... We wszystkich swych odmianach flamenco to pieśń o ludzkiej egzystencji, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami. Jego różnorodność pokaże niebawem I Międzynarodowe Spotkanie Flamenco Poznań 2022, które w dniach od 9 do 17 lipca uczyni Poznań polską stolicą flamenco.

Impreza pod patronatem rządu regionalnego Andaluzji i pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka rozpocznie się z hiszpańskim, choć lokalnym przytupem - od dwóch koncertów, które 9 lipca o godz. 17 i 20 odbędą się w poznańskim Teatrze Animacji. Tego wieczoru przejmą go tancerki Espacio Flamenco - nowej szkoły flamenco, która rozpoczęła działalność w Poznaniu w połowie ubiegłego roku. Z kolei w dniach od 11 do 14 lipca szkoła będzie przygotowywać się do specjalnego flashmoba "por Sevillanas", którego później będzie można podziwiać na ulicach miasta.

W ramach pierwszej edycji "Spotkania" 16 i 17 lipca będą miały miejsce unikatowe warsztaty Carmen la Talegony - wybitnej tancerki i maestry flamenco, która jest jedynym z gości specjalnych tegorocznej imprezy. Jej zajęcia odbędą się w trzech grupach: "Tangos de Triana" - poziom średni niższy, "Technika" - poziom średni i "Tientos" - poziom zaawansowany. W pierwszy dzień jej warsztatów odbędzie się też konferencja z udziałem drugiego gościa specjalnego - Luísa Guillermo Cortésa Fajardo (16 lipca o godz. 17, Scena STA), będącego prezesem Escuela Flamenca Carmen Macareno, oficjalnego ośrodka w prowincji Escuela de Flamenco de Andalucía, zajmującego się szkoleniem śpiewu flamenco, tańca, gitary i perkusji oraz tańca hiszpańskiego.

Impreza zakończy się 17 lipca na schodach poznańskiego Teatru Wielkiego, gdzie o godz. 17 odbędzie się pokaz mody marki Ahora Flamenco oraz wspomniany flashmob, dzięki któremu flamenco zabrzmi z pełną siłą. Idźmy więc na żywioł! Flamenco jest w każdym z nas - wystarczy je w sobie rozbudzić.

Sebastian Gabryel

  • I Międzynarodowe Spotkanie Flamenco Poznań 2022
  • 9-17.07
  • różne lokalizacje
  • bilety: 45 zł, kurs: 230-660 zł, niektóre wydarzenia są bezpłatne

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022