Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Z Głośną przez Rosję

Rosję można kochać, można nienawidzić, ale trzeba poznać. Na rozpoczynający się cykl spotkań o rosyjskiej kulturze zaprasza kluboksięgarnia Głośna.

Gdański zespół Tundra zagra koncert inspirowany dźwiękami Eurazji - grafika artykułu
Gdański zespół Tundra zagra koncert inspirowany dźwiękami Eurazji

Rosja - rozległy kraj na wschodzie, który kojarzy się powszechnie z wódką i matrioszką. Tym, którzy pamiętają poprzedni ustrój przywodzi na myśl obowiązkowe pochody pierwszomajowe z sierpem i młotem na sztandarach, akademie ku czci Stalina i gułagi. Jaka jest Rosja dziś?

Przy petersburskim Newskim Prospekcie do restauracji i ekskluzywnych butików zaglądają obwieszeni złotem "nowi Ruscy". Na rynku na Placu Siennym handlarki sprzedające kartoszki świecącą złotymi zębami, pobliski kanał został oczyszczony ze ścieków przez Gribojedowa, ale okoliczne podwórka nadal przypominają scenerię "Zbrodni i kary". Jak w czasach Dostojewskiego, zamieszkują je ludzie mniej zamożni. Na moskiewskim Placu Czerwonym rzesze turystów odwiedzają Mauzoleum Lenina. Na Arabacie, jak wspomniał Ryszard Kapuściński, można spotkać przywódcę rewolucji październikowej przechadzającego się z Hitlerem, Gorbaczowem oraz Jelcynem i za jedyne 5 dolarów zrobić sobie z nim zdjęcie. Demonstrujące pod Kremlem młodzieżowe organizacje w Dzień Jedności Narodowej rzucają na ziemię transparenty z wizerunkami opozycjonistów. Rosyjska cenzura pozwoliła kilka lat temu wypromować duet t.A.T.u. przy pomocy kontrowersyjnego, ale kontrolowanego lesbijskiego image w teledysku do "Ja soszła s uma", ale zamknęła członkinie Pussy Riot, które przed ikonostasem soboru Chrystusa Zbawiciela w kominiarkach wykrzyczały w lutym 2012 krytykujący politykę utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Inne znane obrazki dzisiejszej Rosji to opisana przez Hugo-Badera biała gorączka siejąca spustoszenie wśród ludów na Syberii, Burianowskie Babuszki z Republiki Udmurckiej w Crystal Hall w azerbejdżańskim Baku podczas tegorocznej Eurowizji czy płackartnyj wiozący na Krym półnagi i spocony przekrój rosyjskiego społeczeństwa.

Współczesna Rosja to kraj pełen kontrastów, wokół którego powstało wiele mitów. W związku z gospodarczymi i politycznymi aferami często gości w mediach, ale tak naprawdę jest niepoznana i niedoceniana.

Kluboksięgarnia Głośna rozpoczynającym się 9 października cyklem spotkań "Głośno o Rosji" chce przełamać jej stereotypowy obraz. W czterech odsłonach proponuje zbliżenie się do rosyjskiej kultury poprzez dźwięki, obrazy, słowa i myśli. Gośćmi pierwszego spotkania będą kulturoznawca Krzysztof Moraczewski oraz gdański elektroakustyczny projekt Tundra, który zagra koncert inspirowany dźwiękami Eurazji połączony ze słuchowiskiem wykorzystującym elementy reportażu "Po Syberii" Colina Thubrona oraz "Pojedynku z Syberią" Romualda Koperskiego. W kolejnych odsłonach będzie można porozmawiać z między innymi z Jędrzejem Morawieckim o literaturze czy profesorem Andrzejem de Lazarim o tym, czy istnieje dusza rosyjska.

Znany z krytycznego spojrzenia Wiktor Jerofiejew pisze, że chociaż "można przytoczyć tysiąc dowodów przeciw Rosji, udowodnić całą jej nikczemność, niezdolność do pracy, beznadziejność, to jednak Rosja przyciąga do siebie". Wrażliwych na rosyjski magnetyzm Głośna zaprasza na spotkania.

Projekt został dofinansowany w ramach programu "Centrum Warte Poznania".

Aleksandra Glinka

  • "Głośno o Rosji"
  • Spotkanie I: "Rosja w dźwiękach"
  • Gość: prof. Krzysztof Moraczewski oraz koncert/słuchowisko zespołu Tundra
  • 9.10, g. 19
  • Kluboksięgarnia Głośna (ul. Św. Marcin 30/8-9)