Jak przekonują organizatorzy, forum ma być spotkaniem osób, które przez kulturę chcą wpływać na rzeczywistość. Przez trzy dni, podczas 17 warsztatów, paneli dyskusyjnych i prezentacji będą się spotykać ludzie zawodowo związani ze sztuką oraz edukatorzy, terapeutki, osoby z niepełnosprawnościami czy doświadczające kryzysu bezdomności. Głos zabiorą osoby reprezentujące różnorodne grupy społeczne, wiekowe i etniczne. Wszystko po to, by spojrzeć na temat kultury zaangażowanej z wielu perspektyw.
Uczestnicy forum chcą rozmawiać o tym, czym jest kultura zaangażowana, o jej roli w rozwoju otwartego i zgranego społeczeństwa, a także o tym, w jaki sposób może się ona stawać bardziej dostępna dla różnych grup odbiorców i odbiorczyń.
Wydarzenia będą się odbywać w języku polskim, część zostanie przetłumaczona na angielski, polski migowy lub ukraiński. Niektóre będą oparte na dźwiękach muzyki. Cztery panele dyskusyjne i prezentacje trafią też do sieci w formie streamingu.
"Włączniki" będą trzy. Każdy z nich dotyczy nieco innych zagadnień, choć - jak mówią organizatorzy - wzajemnie się przenikają i dopełniają. "Włącznik" społeczny to dwa panele dyskusyjne dotyczące kultury zaangażowanej, podczas których głos zabiorą osoby zagrożone izolacją społeczną i ludzie z ich najbliższego otoczenia, oraz debata związana z poszukiwaniem współpracy międzysektorowej.
"Włącznik" terapeutyczny to blok poświęcony muzykoterapii. W programie znalazły się prezentacje i warsztaty z Jackie Robarts oraz Dominiką Dopierałą, interaktywny pokaz instrumentu do masażu dźwiękiem czy relaksacja z Adamem Lemem łączącym brzmienie lutni i mis tybetańskich.
"Włącznik" wielokulturowy będzie natomiast poświęcony angażowaniu różnych grup kulturowych w działania społeczne. Tu znajdziemy prezentacje, podczas których prelegenci i prelegentki podzielą się doświadczeniami związanymi m.in. z tworzeniem międzykulturowego ogrodu, teatru i różnorodnych warsztatów, z poznawaniem kultury ludowej oraz promocją wydarzeń artystycznych dla publiczności z Ukrainy.
Na styku zaprogramowanych "włączników" znalazły się prezentacje dotyczące m.in. edukacji kulturowej i muzykoterapii jako form wsparcia socjoterapeutycznego. Będzie też można podjąć wyzwanie i w ciągu dziesięciu minut nauczyć się grać na ukulele ukraińskie piosenki czy wysłuchać koncertu zespołu Siły Specjalne.
Pełen program "WŁĄCZNIKA!" oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej Centrum Kultury Zamek.
Agnieszka Nawrocka
- Międzynarodowe Forum Kultury Zaangażowanej "WŁĄCZNIK!"
- 8-10.12
- CK Zamek
- więcej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022