Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Terra Incognita - odkryj Ostrów Tumski!

Zapraszamy na poznański Ostrów Tumski. To dobre miejsce na start dla początkujących turystów i historyków. Dlaczego? Bo tu się Polska zaczęła.

trakt - terra incognita - grafika artykułu
trakt - terra incognita

Kiedyś przemierzali tędy władcy, dziś wędrują tutaj turyści podziwiając pamiątki 1000-letniej historii tego miejsca. Warto przyłączyć się do nich. Wielkie wydarzenia, znane postaci i legendarne miejsca zawsze budziły powszechne zainteresowanie. Czas odkryć Ostrów Tumski, który kryje w swej przestrzeni narodowe symbole. Rozpoczniemy od chrztu Polski, Mieszka I, Dąbrówki i Bolesława Chrobrego.

Weź udział w akcji Terra Incognita! Odkryj Ostrów Tumski!

Przez cały rok 2012 organizowany będzie cykl atrakcji, który przybliży burzliwe dzieje Ostrowa Tumskiego. Oprócz artykułów i reportaży radiowych, przygotowano prelekcje i wycieczki. Udział w przedsięwzięciach jest bezpłatny.

Kolekcjonuj materiały - stwórz własny przewodnik po Ostrowie Tumskim!

Portal MM Poznań włączył się w promocję akcji zorganizowanej przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Od stycznia uruchomiony zostanie specjalny serwis poświęcony projektowi Terra Incognita. Co miesiąc publikowane będą tam tematyczne artykuły przedstawiające największe wydarzenia i najciekawsze atrakcje Ostrowa Tumskiego. Więcej informacji znaleźć będzie można na stronie Traktu Królewsko-Cesarskiego m. in. reportaże radiowe, foldery turystyczne i fotografie. Materiały będzie można pobrać, tworząc własny przewodnik po Ostrowie Tumskim.

  1. STYCZEŃ:

Rozpoczniemy od intrygującego pytania: Chrzest Mieszka - dobra wola czy narzucony warunek?

  • artykuł w styczniowym numerze "IKS"-a
  • reportaż 8.01. o g. 15.10 w Radiu Emaus
  • prelekcja 11.01. o g. 19 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1)
  • wycieczka 14.01. g. 12; spotkanie przy kościele NMP
  • wstęp bezpłatny!
  1. LUTY:

Przed nami kolejne pytanie: Czy Poznań Mieszka I mógł olśnić Dąbrówkę?

  • artykuł w lutowym numerze "IKS"-a
  • reportaż 5.02. o g. 15.10 w Radiu Emaus

Na antenie wysłuchać będzie można rozmowy z panią prof. dr hab. Hanną Kóčką - Krenz. Jak budowano gród poznański? Czy Poznań już 1000 lat temu był twierdzą? Skąd czerpiemy wiedzę o początkach naszej państwowości?

  • prelekcja 8.02. o g. 19 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1)

Przebudowany przez Mieszka I ok. połowy X w. poznański gród stał się potężnym zespołem obronnym, z monumentalną, kamienną siedzibą księcia. Czy mógł on olśnić Dobrawę, narzeczoną Mieszka, kiedy po raz pierwszy przybyła do Poznania? Czy doceniła rozmach, z jakim dokonano przebudowy? Ambicję, która kierowała księciem? A może patrząc na poznański gród dostrzegła swoją szansę - możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczenia wyniesionych z praskiego dworu na pożytek państwa, którego władca miał się stać jej małżonkiem? Badania archeologiczne, prowadzone od kilkunastu lat na Ostrowie Tumskim przekonują, że tak!

  • wycieczka 11.02. g. 12; spotkanie przy kościele NMP

Podczas wycieczki wspólnie z przewodnikiem będzie można odszukać ślady sprzed 1000 lat! Jak wówczas żyło się poznaniakom? Dlaczego Mieszko zmienił gród w potężną fortyfikację? Kto mieszkał w grodzie, a kto w podgrodziu? Jacy goście bywali w Poznaniu? Zapraszamy na spacer po poznańskim grodzie. Zajrzymy oczyma wyobraźni do pałacu książęcego, pierwszej katedry oraz pod piastowską strzechę.

  • wstęp bezpłatny!