Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Targi dobrego designu

Najważniejsze nazwiska i najciekawsze przykłady współczesnego wzornictwa przemysłowego - na terenie MTP już po raz szósty wystartuje Arena Design.

. - grafika artykułu
.

Każdy miłośnik designu poszukujący pięknych, zaskakujących i świetnie zaprojektowanych przedmiotów, nie może przegapić jedynego w Polsce wydarzenia tego typu, spajającego ze sobą biznes i sztukę. Od 18 do 21 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Arena Design po raz kolejny zostaną zaprezentowane obowiązujące trendy i najciekawsze osiągnięcia w dziedzinie projektowania. Hale targowe na cztery dni zamienią się w przestrzeń ciekawych spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń między twórcami i producentami, a także staną się miejscem ekspozycji, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Materiały przyszłości

Dobry design nie może się obejść bez odpowiednich materiałów, dlatego to właśnie im poświęcono szóstą edycję Areny Design. Wystawy oraz zaproszeni goście będą odnosić się między innymi do poszukiwań innowacyjnych metod, które mają na celu obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie trwałości przedmiotów, czy też rozwój przemysłu opartego na ekologicznych rozwiązaniach. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś na temat materiałów przyszłości i możliwościach, jakie ze sobą niosą, powinien wziąć udział w panelu wykładowym, na którym temat ten będzie poruszany przez rodzimych i zagranicznych profesjonalistów.

Do słuchania i oglądania

Przestrzeń MTP zostanie podzielona na pięć stref. Warsztaty i konferencje z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów będą się odbywać w strefie Forum, określanej przez organizatorów sercem całego wydarzenia. To tutaj zwiedzający wysłuchają inspirujących wystąpień wybitnych osobowości z dziedziny designu i architektury, a autorzy najlepszych projektów, które będzie można zobaczyć w sekcji Top Design, odbiorą atrakcyjne nagrody. Ci, którzy śledzą nowoczesne technologie, nie mogą pominąć sektora Innowacje, gdzie znajdą się ekspozycje przyrządów, urządzeń oraz oprogramowania komputerowego przeznaczone dla projektantów (m.in. prototypy i oprzyrządowanie, surowce, narzędzia, akcesoria kreślarskie). Najciekawsze realizacje polskich i zagranicznych designerów, zarówno już doświadczonych i uznanych, jak i tych dopiero debiutujących na rynku, trafią do strefy Kreatywni. W sekcji poświęconej edukacji na zwiedzających czekają natomiast prezentacje osiągnięć europejskich uczelni artystycznych i technicznych. Dla młodych adeptów designu to doskonała okazja na zapoznanie się z ofertą i dokonaniami instytucji szkolnictwa wyższego przygotowujących do profesjonalnego projektowania.

Gwiazdy światowego designu

O prestiżu Arena Design świadczyć może nie tylko rosnąca popularność tej imprezy (organizatorzy spodziewają się w tej edycji 16 tysięcy zwiedzających), ale również zaproszeni prelegenci. Materiały przyszłości przedstawi nam Kaspar Guldager Jorgenden, współtwórca 3XN, jednego z wiodących biur architektonicznych, odnoszących liczne sukcesy na rynku europejskim. O kulisach zawodu designera i projektowaniu rozumianym jako bezustanne pokonywanie przeszkód opowie Australijczyk Brodie Neill. Wystawa autora niekonwencjonalnych projektów, takich jak wykonana z włókna szklanego ławka E-turn, odlany z 135 litrów przezroczystego szkła szezlong Glacier czy stworzone ze stalowych prętów krzesło Reverb, zyskała ogromne uznanie i podziw publiczności podczas targów w Mediolanie. Wykład na temat możliwościach i zagrożeń wynikających z projektowania w dobie wytwarzania cyfrowego wygłosi z kolei Sander Mulder, znany jako projektant, który w swoich realizacjach potrafi łączyć funkcjonalność i niekonwencjonalne rozwiązania techniczne.

Karolina Gumienna

  • Arena Design
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • 18-20.02, g. 10-18, 21.02, g. 10-17
  • bilety 10-35 zł