Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Święty Marcin inaczej

Zamiast Imienin Ulicy Święty Marcin odbędą się w tym roku Dni Świętomarcińskie. Gruntowna przebudowa centrum miasta wymusiła na organizatorach tej jednej z najoryginalniejszych i najbardziej lubianych poznańskich imprez zmianę miejsca i formuły.

. - grafika artykułu
Imieniny Ulicy Święty Marcin w ubiegłych latach, fot. Grzegorz Dembiński

"Przez wiele lat 11 listopada wyprawialiśmy huczne Imieniny Ulicy Święty Marcin. Przybywało na nie tysiące gości, wspólnie bawiąc się na tej największej w mieście »domówce«. W tym roku jesteśmy zmuszeni do przeniesienia imprezy w inne miejsce" - poinformował kilka tygodni temu zespół Centrum Kultury Zamek, organizator imprezy.

Dalej tak tłumaczyli swoją decyzję: "Z ogromnym żalem podjęliśmy decyzję o jednorazowym odwołaniu Imienin, zapraszając gości na Dni Świętomarcińskie realizowane na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, w parku Chopina, a także w naszej siedzibie. (...). Wybrana lokalizacja, dla niektórych zapewne kontrowersyjna i nieoczywista, może jednak stać się okazją do wspólnego spędzenia tego wyjątkowego czasu w nieco innej odsłonie. Mamy ogromną nadzieję, iż w przyszłym roku powrócimy do imieninowego charakteru 11 listopada, a liczne inwestycje remontowe w samym sercu Poznania pozostaną jedynie wspomnieniem".

Po tym ogłoszeniu przez media społecznościowe przetoczyła się dyskusja, w której wiele osób wyraziło rozczarowanie wybranym rozwiązaniem. Organizatorzy nie zdecydowali się jednak na zmianę planów, za to zabrali się do przygotowywania programu dostosowanego do trzech nowych miejsc. W tym roku głównym tematem działań - nie mogło być inaczej! - będą solidarność i wsparcie dla uciekających przed wojną mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. To oni także będą głównymi bohaterami koncertów i innych wydarzeń zaplanowanych w programie Dni Świętomarcińskich.

11 listopada od g. 11 do 20 na pl. Kolegiackim trwać będzie Kiermasz Świętomarciński - stały punkt dotychczasowej formuły Imienin Ulicy, a także akcja Razem wyszywamy obrus. Tam też rozpoczną swoje działania dwie znane poznańskie grupy performerskie: Tęczowe Seniorki i Teatr Asocjacja 2006 - dotychczasowi twórcy Parady Świętomarcińskiej, która co roku 11 listopada gromadziła na poznańskich ulicach tłumy. W pobliskim parku Chopina przez cały dzień aktywiści i organizacje pozarządowe będą prezentować swoje programy, a Klub Aktywnych Ukraińskich Kobiet Art-Cluster oraz Teatr z Głową w Chmurach poprowadzą warsztaty. Park Chopina zamieni się także w arenę sportową, na której zaprezentują się: Warta Poznań, Poznańskie Towarzystwo Hokejowe oraz jedyna poznańska drużyna futbolu amerykańskiego - Armia Poznań.

Główna scena stanie na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. O g. 14 nastąpi uroczyste przekazanie władzy nad miastem Świętemu Marcinowi. Ten symboliczny gest zawsze towarzyszył Paradzie Świętomarcińskiej. Nie zabraknie go i w nowym miejscu. Podczas uroczystości wystąpi Swarzędzka Orkiestra Dęta. Po niej na scenie pojawią się ukraińscy muzycy, m.in. skrzypaczka Anna Chumachenko oraz AtmAsfera - ukraińska grupa muzyczna grająca muzykę etniczną. Będą też wybitni goście z Polski: Andrzej Stasiuk z zespołem Haydamaky, grający Mickiewicza, oraz Renata Przemyk.

Sylwia Klimek

  • Dni Świętomarcińskie
  • pl. Kolegiacki, Wolny Dziedziniec UM, park Chopina
  • 11.11, od g. 11
  • wstęp wolny
  • organizator: CK Zamek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022