Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Śladami mistrzów

Wystawy i prezentacje książek w Poznaniu oraz w ponad 50 galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie województwa. Piąta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, podążająca w tym roku śladami wielkopolskich mistrzów fotografii, zapowiada się smakowicie.

. - grafika artykułu
"Korzenie", fot. Dawid Tatarkiewicz

Jednym z pierwszych zadań, które dostają uczniowie chyba wszystkich szkół fotograficznych, jest "inspiracja". Należy w twórczy sposób zreinterpretować dzieło sztuki. Do tego jakże podstawowego zadania artystycznego nawiązuje tegoroczna odsłona Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. W rolę mistrzów wcielą się tworzący na wielkopolskiej prowincji fotografowie Ireneusz Linde, Antoni Jeśmontowicz, Antoni Bajerlein, Leonard Durczykiewicz, Tadeusz Wański, Zdzisław Szklarkowski, Franciszek Włosik i Reginald Rębisz. Przewodnikiem po wycieczce śladami ich kadrów został kurator Bogusław Biegowski.

Osią festiwalu będzie wystawa Śladami Mistrzów, która zostanie pokazana w Galerii u Jezuitów (15.10). Z pracami wymienionych wyżej mistrzów zmierzyli się wielkopolscy fotografowie, w tym Dawid Tatarkiewicz, Ewa i Marek Dytfeld czy Maciej Kuszela. Ich prace stanowią interesujący dialog z przeszłością. Warto zwrócić uwagę na wykonane w duchu piktorializmu prace poznańskiego artysty Macieja Kuszeli, odwołujące się do zdjęć nestora Wańskiego. Ciekawie zapowiadają się wystawy indywidualne dwóch twórców. Bogdan Konopka był jednym z najważniejszych polskich fotografów, równie ważną rolę odgrywając jako popularyzator sztuki fotograficznej, współpracując z magazynami "Format" i "Kwartalnikiem Fotografia". Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów we Francji i w Polsce. Wystawa, przygotowana przez "Wiadomości Wrzesińskie" (Września, 18.10), będzie prezentowała fotografie Konopki z prywatnej kolekcji Jolanty i Waldemara Śliwczyńskich.

Warto również ostrzyć sobie fotograficzne zęby na ekspozycję zdjęć Jana Kurka, pracownika poznańskiej telewizji. W odróżnieniu od pracy zawodowej, przemierzając łazarskie ulice z aparatem, nie był zobowiązany, by wykonać zadanie. Jak sam wspominał, fotografował "bez specjalnego planu i zamysłu". Z tych fotografii powstał obraz prawdziwego Łazarza i łazarzan: ich codziennego życia, wypoczynku. Zdjęcia Jana Kurka nie są nachalne i wydumane, urzekają swoją prostotą i zwyczajnością. Wystawa Czarodzieje do zobaczenia od 17.10 w holu CK Zamek. Polecam zajrzeć do Fotoplastykonu przy ul. Ratajczaka, gdzie 16.10 rusza wystawa Stereo Poznań portretująca specyfikę i jakość życia w centrum miasta oraz dzień później do Atelier WIMAR przy ul. Św. Marcin 75 na wystawę fotografii Romana Stefana Ulatowskiego Sztuki piękne.

Ciekawie zapowiada się też prezentacja książek. Oprócz teoretycznych prac Adama Mazura i Marianny Michałowskiej uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z opublikowaną przez wydawnictwo Warstwy książką Nieswojość. To fotograficzno-literacki projekt, zbiór 70 fotografii i 10 esejów, będący refleksją nad konsekwencjami wymiany ludności na Dolnym Śląsku po 1945 roku. Wśród autorów zamieszczonych w książce tekstów są Olga Tokarczuk i Ziemowit Szczerek. W tym roku część wydarzeń odbędzie się wirtualnie. Warto jednak chociaż niektóre z wystaw obejrzeć na żywo. Z szacunku do pracy mistrzów fotografii.

Adam Jastrzębowski

  • 5. Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki
  • 15-31.10
  • Poznań i wybrane wielkopolskie miasta
  • wstęp wolny
  • więcej: www.5festiwal.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020