Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Przysmak wyłącznie poznański

Tegoroczne Imieniny ulicy Święty Marcin będą pierwszymi po gruntownej przebudowie i rewitalizacji najbardziej poznańskiej arterii.

. - grafika artykułu
fot. www.poznan.pl

11 listopada to w Poznaniu nie tylko Święto Niepodległości, ale również barwne obchody Imienin Ulicy Święty Marcin. Ale skąd tak właściwie wziął się w naszym mieście św. Marcin (rzymski legionista, który podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem)? Była to, obrosła legendą, postać bardzo popularna w średniowiecznej Europie. W Poznaniu kościół pw. św. Marcina ufundowany został w XII wieku. Tuż obok niego wykształciła się podmiejska osada zamieszkana przez rzemieślników. Wtedy też na miejscu dawnego traktu wytyczono ulicę, która jest dziś jedną z głównych arterii miasta. Ulica nabrała wielkomiejskiego charakteru na początku XX wieku, kiedy u jej wylotu, w miejscu dawnych fortyfikacji otaczających miasto, powstał zamek cesarski i inne reprezentacyjne budowle składające się na tzw. Dzielnicę Zamkową.

Nieodłącznym elementem Imienin Ulicy są Rogale Świętomarcińskie - przysmak wyłącznie poznański. Według legendy to właśnie na odpuście w parafii św. Marcina pojawiły się po raz pierwszy. Jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza parafii proszącego o dary dla biednych, upiekł ich aż trzy blachy i przyniósł pod kościół. Potem dołączyli do niego inni. Przed drugą wojną poznańscy rzemieślnicy przynosili też mięsa i chleby, aby każdy mógł tego dnia najeść się do syta. Do dziś przetrwała tylko tradycja wypiekania rogali z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową.

Współczesne świętowanie Imienin Ulicy rozpoczyna się zawsze od wielobarwnego korowodu, który w tym roku na swoją "starą" trasę. Parada ze św. Marcinem na czele przejdzie z ul. Piekary przez przebudowaną i bardzo odmienioną ulicę Święty Marcin, na parking pod zamkiem. Po wręczeniu Marcinowi kluczy do miasta rozpocznie się koncertowy maraton. Na scenie wystąpią: Kraków Street Band, zwycięzca tegorocznej odsłony Gramy u Siebie, zespół Izzy and the Black Trees oraz Pablopavo i Ludziki. Przez cały dzień będzie można wziąć też udział w animacjach i warsztatach. Organizatorzy: Miasto Poznań i Centrum Kultury Zamek, działając w duchu Koalicji Święty Marcin, zapraszają do współtworzenia tego dnia wszystkie podmioty z ulicy Święty Marcin.

Mateusz Malinowski

  • Imieniny Ulicy Święty Marcin
  • 11.11, od g. 10

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019