Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Noc Muzeów wraca!

Kultura wraca do normalności po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Znakiem tego jest powrót imprez cyklicznych. Jedną z najpopularniejszych jest Noc Muzeów, która odbędzie się 14 maja.

, - grafika artykułu
Noc Muzeów, fot. Grzegorz Dembiński

Pierwsze takie wydarzenie, jeszcze pod nazwą Długa Noc Muzeów, odbyło się w 1997 roku w Berlinie. Okazało się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Pomysł znalazł naśladowców w innych miastach Europy Zachodniej. Jako kolejne do akcji przyłączyły się Paryż i Amsterdam. Pierwszą edycję wydarzenia w Polsce zorganizowało, już w 2003 roku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, które weźmie udział także w tegorocznej edycji.

Wśród europejskiej młodzieży i studentów popularne stały się weekendowe wycieczki do miast właśnie wtedy, gdy odbywa się Noc Muzeów. W czasie takiego wyjazdu, tzw. city break, można za dnia poznawać miasto, a wieczorem odwiedzić nawet kilka muzeów, pod warunkiem że są one położone blisko siebie, jak np. w Poznaniu. Tej nocy muzea będą otwarte co najmniej do północy, a Brama Poznania i Galeria Śluza nawet do 1 w nocy!

Wiele instytucji kultury przygotowuje wydarzenia specjalne: wykłady, warsztaty, pokazy, spektakle czy koncerty, a po ekspozycjach oprowadzą zaproszeni z tej okazji eksperci i hobbyści oraz... postacie z przeszłości! W Poznaniu w akcji weźmie udział kilkadziesiąt instytucji, w tym muzea i ich oddziały, a także Centrum Kultury Zamek i Brama Poznania. Najwięcej atrakcji szykuje Muzeum Narodowe oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Program Nocy Muzeów w Poznaniu koordynuje Estrada Poznańska. Obejmuje on około 150 wydarzeń, więc w tym miejscu wskażę tylko kilka wybranych: o g. 18 w Muzeum Instrumentów Muzycznych wykład pt. Chopin i jego fortepiany wygłosi Olga Olejniczak, a o g. 22 dr Wojciech Jenerałek oprowadzi po Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego. Od 17.30 do 21 przed Odwachem na Starym Rynku, będą się odbywały "żywe lekcje" przygotowane przez Ułanów Poznańskich, a w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 o g. 20 i 22 po ekspozycji oprowadzi przewodnik mówiący gwarą poznańską!

W muzeum-schronie przeciwatomowym dla władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej 62 odbędą się warsztaty i pokaz zakładania masek przeciwgazowych. Chętni będą mogli samodzielnie założyć maskę, pod warunkiem że wcześniej zapiszą się na wydarzenie (tel. 61 852 94 64). W Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli od g. 20 do 23, co godzinę, zobaczymy "dynamiczne" pokazy pojazdów historycznych z muzealnej kolekcji, a w Muzeum Archidiecezjalnym o g. 20 wystąpi Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego.

Na Ostrowie Tumskim w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od g. 17 do północy przy "Okach czasu", czyli specjalnych lunetach, przez które można przenieść się w czasie do XI i XVI wieku, stać będą asystenci tłumaczący działanie tych urządzeń. Natomiast od g. 17 do 23 będzie można zwiedzić pałac Mieszka I i wnętrze kościoła NMP w towarzystwie księżnej Dobrawy i budowniczego świątyni Hanusza Prusa.

Noc Muzeów to okazja, by w jeden wieczór przyjąć potężną muzealną pigułę. Skuszą się Państwo?

Szymon Mazur

  • Noc Muzeów w Poznaniu
  • 14.05, od g. 17
  • na większość wydarzeń wstęp wolny
  • więcej tutaj
  • program z zaznaczonymi wydarzeniami w j. ukraińskim tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022