Estrada Poznańska zaprosiła do współpracy m.in. Aretę Szpurę - aktywistkę, dzięki której powstał przewodnik ekologiczny online Ty też możesz uratować planetę. W publikacji znajdziemy szereg podpowiedzi, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do proekologicznych zmian. Broszurę, jak i całą identyfikację graficzną przygotował z kolei Tomasz Pieńczak. - Tegoroczna ilustracja pokazuje dwa oblicza miasta: z jednej strony jest to płynące w oddali życie codzienne, z drugiej zielona przestrzeń, gdzie możemy zadbać o siebie, odpocząć i pobyć z naturą. Jak widać oba światy żyją w symbiozie - zdradza artysta.
Przewodnik ekologiczny to niejedyny projekt towarzyszący tegorocznemu programowi. Powstała również rodzinna, wykonana z ekologicznych materiałów gra planszowa, która nawiązuje do tematyki ochrony klimatu. Grę warto jednak zostawić na letnie wieczory, by w ciągu dnia wziąć udział w wydarzeniach plenerowych, które odbędą się na osiedlach Piątkowo, Piątkowo Północ, Szczepankowo, Fabianowo, Świerczewo, Starołęka, Strzeszyn, Kiekrz i Antoninek. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Program otworzy spektakl Teatru TeatRyle założonego przez aktorów poznańskiego Teatru Animacji Mariolę i Marcina Ryl-Krystianowskich. Ich Bajka o szczęściu jest przypowieścią o poszukiwaniu szczęścia oraz o docenianiu tego, co mamy tu i teraz. 6 lipca rozpocznie się program związany z tematem przewodnim. Spektakl ekologiczny Grajmy w zielone Przemka Mazurka i MOZAIKI łączy interaktywny program, konwencje teatru lalek i piosenki, a adresowany jest do rodzin.
Ci, którzy ponad teatr wolą koncerty z pewnością spędzą dobrze czas podczas Klimatycznego koncertu Wujka Ogórka oraz koncertu Dźwięki natury. Muzyczne pióropusze (tu liczę na empatyczną postawę artystów i postawę niezawłaszczającą kultury rdzennych ludów). Ciekawie zapowiada się także koncert Kochajmy zwierzęta Ewy Michrowskiej i Jacka Skowrońskiego. Wydarzenie to bowiem będzie nie tylko okazją do wysłuchania programu piosenek o świecie zwierząt i przyrody, ale także do spotkania kynoedukacyjnego z dwoma psami rasy bearded collie. Kynoterpapeutki Ewa Michrowska i Dagmara Bołturkiewicz opowiedzą o zachowaniach psów w różnych okolicznościach i indywidualnych potrzebach konkretnych ras.
Program Lata z Estradą nie omija na szczęście tematów najbardziej palących. Sasza i Bałwan Teatru Fuzja nawiązuje do naszej odpowiedzialności za ocieplenie klimatu. Spektaklowi towarzyszy muzyka Jakuba Woźniaka i pomysłowa scenografia. Ta sama grupa teatralna zaprasza również na spektakl Żubr Pomponik. Tym razem pozostaniemy w sferze lokalnej i poznamy żubrzą rodzinę z Puszczy Białowieskiej, a także zapachy, dźwięki i kolory tego wyjątkowego na mapie Europy reliktu pierwotnych lasów. Spektakl przeznaczony jest dla najmłodszych widzów.
Dla fanów kina pod chmurką Estrada Poznańska przygotowała m.in. znany film Wszystko za życie inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa oraz Kobieta idzie na wojnę opowiadający historię 50-letniej Halli (Halldóra Geirharðsdóttir) - dyrygentki lokalnego chóru w małym, islandzkim miasteczku. Prowadząca spokojne, pozornie ułożone życie kobieta wypowiada wojnę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla środowiska. Program Lata z Estradą zakończy się 12 września Kierskim Festiwalem, podczas którego usłyszymy zespół Dagadana z gościnnym udziałem trębacza Cypriana Baszyńskiego oraz specjalny koncert Anawa 2020 z udziałem Voo Voo, Marii Peszek, Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego, Tomasza Organka i Katarzyny Piszek (Kasai).
Aleksandra Kujawiak
- Lato z Estradą
- 3.07-12.09
- wstęp wolny
- więcej: latozestrada.poznan.pl
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021