Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Inspirujące tradycje

- To pozytywny przykład asymilacji. Tego, jak można w różnorodności współpracować - uważa Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta. Mówi i o historii, i o współorganizowanym między 31 lipca a 4/5 sierpnia z Towarzystwem Bambrów Poznańskich Festiwalu Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego "Poznanie", łączących i popularyzujących kulturowe dziedzictwo naszego miasta.  

Młode kobiety w tradycyjnych strojach bamberskich, z kolorowymi karnetami z kwiatów na głowach. - grafika artykułu
Święto Bamberskie, fot. Piotr Łysakowski

Bambrzy dziś to Polki, Polacy, poznanianki, poznaniacy, potomkowie osadników, którzy dokładnie 305 lat temu przybyli z okolic Bambergu, by zasiedlić okalające stolicę Wielkopolski wsie. - Bambrzy przyjechali z własną kulturą, z własnymi tradycjami i zaszczepili je tutaj, w naszej kulturze, co zarówno nam, poznaniakom, jak i Bambrom się opłacało - mówi Arleta Kolasińska. Od 29 lat Towarzystwo Bambrów Poznańskich urządza w mieście rocznicowe uroczystości, w których organizację zaangażowała się też Fundacja Puenta. - Ale Poznań to nie tylko kultura Bambrów, dziedzictwo kulturowe naszego miasta jest wielowarstwowe i różnorodne. Stąd pomysł, by zorganizować też Festiwal Tradycji Poznańskich - przyznaje.

Tradycje Poznańskie

W tym roku Festiwal Tradycji Poznańskich otworzy spotkanie w Bibliotece Raczyńskich (31.07 o g. 18). Będzie to Dyskusja o tradycjach kulinarnych. Make polska i lokalna kuchnia sexy again, w której wezmą udział działaczka kulinarna Joanna Ochniak, restaurator Marcin Sadowski oraz popularyzatorzy kulinarni - Wojciech Lewandowski i Maciej Nowicki. - Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy pyra z gzikiem może być pięknym, pełnym doznań daniem i czy regionalna kuchnia może być sexy.

A to nie jedyne wydarzenie warte zauważenia. W piątek (2.08 o g. 18) szykuje się Spotkanie z Wyspiańskim na Wzgórzu Przemysła dla miłośników rysunku i malarstwa. - Staniemy dokładnie w tym miejscu, w którym Stanisław Wyspiański uwiecznił nasz ratusz i fragment Starego Rynku. Aż tak wielu artystów, jak byśmy chcieli, nie uwieczniło Poznania - śmieje się Arleta Kolasińska. - Wyspiański się o naszym mieście zbyt pochlebnie nie wypowiadał, za to rysunki zostały. Razem z grupą Urban Sketchers Poland zapraszamy do wspólnego rysowania, nie ze zdjęć, ale na bazie bezpośredniej obserwacji.

Sobotę wypełnią wydarzenia i warsztaty dla rodzin. Będą warsztaty Trzej bracia, dwa koziołki oparte na dwóch poznańskich legendach - o powstaniu miasta i koziołkach. Dzieci nie tylko poznają te historie, ale i spróbują je odtworzyć. Warsztaty zaczną się o g. 10.30 w Muzeum Historii Miasta Poznania. Kolejną regionalną legendę młodzi widzowie będą mieli okazję poznać dzięki Teatrowi Mozaika. Niedaleko ratusza, o którym w niej mowa, bo na ul. Baptysty Quadro, zobaczą spektakl Król kruków (g. 16). Godzinę później odbędzie się tam minikoncert, a o 17.30 Taniec Koziołków - działanie taneczne dla dzieci, którego celem jest stworzenie wspólnej meeeczącej, niemęczącej choreografii. Natomiast o 18.30, jak zapowiadają organizatorzy, młodzież przejmie rynek. Podczas warsztatów Jesteś u siebie, czyli gdzie? uczestnicy spróbują pokazać dorosłym, czego brakuje im w przestrzeni miejskiej.

Sobotnie wydarzenia zakończy o g. 20 wielki pokaz mody... I to nie byle jaki. Będzie wybieg, będą światła i stroje inspirowane architekturą Starego Rynku. Część z nich powstała już w ubiegłym roku. Stworzyli je studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pod przewodnictwem prof. Hanny Michalak. - W zeszłym roku na rynku był remont, w tym będziemy mogli na żywo skonfrontować te prace z naturalnymi domkami budniczymi i kamienicami. A powstały bardzo ciekawe formy - zapowiada Arleta Kolasińska i dodaje: - Zależało  nam na tym, by festiwal był nie tylko kultywowaniem tradycji, ale i jej interpretacją. By tradycja była inspiracją dla teraźniejszości, żebyśmy umieli się nią cieszyć, poznawać ją i z niej czerpać.

Święto Bamberskie

Towarzystwo Bambrów Poznańskich świętowanie zacznie w sobotę o g. 17 przy ul. Orzechowej 1 podczas Pikniku z Bambrami na Dębcu. Zagra zespół muzyczny, będą warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły oraz szansa na spotkanie kobiet w tradycyjnych strojach. Najwięcej Bamberek, nawet Żywy Pomnik Studzienki Bamberki, będzie można spotkać w niedzielę. XXIX Święto Bamberskie "Poznanie" otworzy korowód, który o g. 14 wyruszy z ul. Mostowej, a potem przez Chwaliszewo i Wielką dotrze na Stary Rynek. Ze schodów ratusza zabrzmią fragmenty zawartego między Poznaniem a osadnikami z Bambergu kontraktu osadniczego z 1719 roku. Uczestnicy marszu ozdobią studzienkę Bamberki girlandą biało-czerwonych kwiatów - to kolory łączące Polskę i miasto Bamberg.

 - Święto  Bambrów to próba kultywowania i pielęgnowania tradycji, którą w koloryt naszego miasta wnieśli potomkowie osadników. Stąd kobiety w kwiatowych kornetach na głowach i stroje bamberskie - tłumaczy Arleta Kolasińska. Ze Starego Rynku świętujący przemaszerują ul. Wodną na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta. Tam na wszystkich będzie czekać zagroda bamberska, animacje dla rodzin i dzieci oraz występ Zespołu Ludowego Siekieracy. - "Poznanie" - hasło wymyślone przez miłośnika gwary i  pisarza Juliusza Kubla - najlepiej chyba oddaje sens tego święta - przyznaje Arleta Kolasińska. - To ważne, gdy ludzie zaczynają rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, kulturą, wiedzą. Bez tego "poznania" to często jest niemożliwe.

Na finał wystąpi zespół Rock & Fire, natomiast w poniedziałek, 5 sierpnia od godziny 12, na Wolnym Dziedzińcu pojawi się Wystawa o historii herbu Poznania. Ten symbol naszego miasta też warto poznać.

Agnieszka Nawrocka

  • Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie "Poznanie"
  • 31.07-4/5.08
  • różne lokalizacje
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024