Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Harmonijna różnorodność

Co roku na terenie Poznania można zaobserwować zjawisko migracji wielu gatunków. Na teren Targów ciągną licznie magowie, wróżki, wampiry, elfy, superbohaterowie, a nawet zombie. Jaki jest cel tej wędrówki?

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Celem jest oczywiście Pyrkon - największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali fantastyki. Jego specyfikę organizatorzy starają się wyjaśnić w zamieszczonym na Facebooku nagraniu, na którym nienaganny głos Krystyny Czubówny charakteryzuje wielotysięczny tłum uczestników Pyrkonu. "Liczące ponad 40 tys. uczestników zgromadzenie jest tym bardziej niezwykłe i imponujące, że pojawiają się tu podgatunki o różnorodnych, nierzadko skrajnie odmiennych upodobaniach i trybach życia" - dowiadujemy się z filmu promującego festiwal. Taka sama liczba nie tak różnorodnych osobników podczas meczów przy Bułgarskiej byłaby imprezą o podwyższonym ryzyku, zabezpieczaną wszystkimi siłami policyjnymi Poznania. Na Pyrkonie o żadnym ryzyku nie ma mowy, policja nie ma tutaj zajęcia, a porządku pilnują wolontariusze, choć ich rola ogranicza się raczej do udzielania informacji uczestnikom. A przecież fantastyka niejedno ma imię i na festiwalu występują obok siebie przedstawiciele bardzo odmiennych nurtów i uniwersów. Organizatorzy dbają, aby wszyscy na Pyrkonie czuli się dowartościowani. Literatura, komiksy, filmy, spotkania z autorami, gry planszowe i elektroniczne, prelekcje, strefy z inscenizacjami nawiązującymi do najpopularniejszych powieści i filmów. Możecie zajrzeć na przykład do wioski elfów, wpaść do kantyny w Mos Eisley z Gwiezdnych wojen lub zagrać w quidditcha - grę wywodzącą się z "Harry'ego Pottera".

Jedną z największych atrakcji Pyrkonu jest Maskarada - konkurs na najlepszy cosplay, czyli przebranie za wybranego bohatera z fantastycznego uniwersum. Uczestnicy rywalizacji muszą przygotować nie tylko starannie wykonany strój, ale także przedstawić minispektakl nawiązujący do swojej postaci, naprawdę ożywić ją na kilkanaście minut. Jury ocenia więc nie tylko kostium, którego przygotowanie zajmuje średnio kilka miesięcy, ale również grę aktorską, zintegrowanie się z odgrywaną postacią. W tym roku w jury zasiądzie ubiegłoroczna triumfatorka Maskarady, Magda "Kurumi" Orzechowska, której cosplay Alexstraszy z World of Warcraft nie miał sobie równych.

Pyrkon to także spotkania z autorami. Obecność na festiwalu zapowiedzieli między innymi: Aneta Jadowska, Andrzej Pilipiuk, Michał Gołkowski, Marcin Przybyłek, Rafał Kosik, Robert M. Wagner. W bloku filmowo-serialowym gościem specjalnym ma być aktor Christopher Judge, znany z roli Teal'ca w serialu Gwiezdne wrota.

Organizatorzy imprezy odbywającej się już po raz 19. starają się nie popadać w rutynę i oprócz stałych punktów programu co roku proponują jakąś nowość. Tym razem oprócz tego, że będzie fantastycznie w każdym wymiarze, będzie również... teatralnie. Festiwal zaprosił bowiem do współpracy dwa miejskie teatry, które wystąpią ze swoimi spektaklami. Tematyka oczywiście fantastyczna. W Sali Ziemi z koncertem piosenek z musicalu Rodzina Addamsów zaprezentują się artyści z Teatru Muzycznego. Wcześniej, bo już pierwszego dnia festiwalu, Teatr Ósmego Dnia przedstawi spektakl Arka - opowieść o uciekinierach, tułaczach, którzy przemierzają świat na swoim wielkim uskrzydlonym statku, będącym symbolem domu, prawdziwego lub wymarzonego.

Wspomniałem, że Pyrkon odbywa się niemal od 20 lat, a to oznacza, że powoli przechodzi w imprezę łączącą pokolenia. Uczestnicy pierwszych konwentów przyjeżdżają teraz już ze swoimi dziećmi. Co prawda młodzi ludzie do 25. roku życia stanowią przytłaczającą większość, ale rodzinne cosplaye nie należą do rzadkości. Specjalnie dedykowany najmłodszym Pyrkonowiczom Blok Dziecięcy pozwoli im poznać fantastykę w przeróżnych odmianach.

Jeśli będziecie mieli ochotę na poważniejsze tematy, odwiedźcie Blok Naukowy. Profesor Maciej Franz z UAM wygłosi prelekcję pod intrygującym tytułem: Żywe Torpedy, Ludzie Żaby... - gdzie diabeł nie potrafił, oni atakowali - włoskie siły specjalne w drugiej wojnie światowej. W Strefie Fabularnej możecie posłuchać na przykład, co do powiedzenia na temat larpów i gier RPG mają psycholożki Anna Wojtaszczyk i Ada Nowakowska. Dowiecie się m.in., dlaczego formy gier nie mogą być traktowane jako zamiennik terapii, jak również o potencjale wykorzystania gier w procesie terapeutycznym.

Od kilku lat na festiwalu organizowana jest akcja Krewni Pyrkonu - oddawania krwi dla kogoś kto może jej bardzo potrzebować. Jeśli wybieracie się na festiwal po raz pierwszy, warto zapoznać się z kodeksem zasad, aby wiedzieć chociażby, że cosplay nie oznacza automatycznej zgody na fotografowanie. Zawsze trzeba o to poprosić, choć ze zgodą nie powinno być problemu. Podstawową zasadą jest traktowanie innych i ich pasji z szacunkiem, bo Pyrkon to wydarzenie tętniące wyłącznie pozytywną energią.

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że przekraczając 26 kwietnia bramy Międzynarodowych Targów Poznańskich, traficie na trzy dni w zupełnie inny wymiar. Jedyny minus z tej fantastycznej wyprawy jest taki, że później trzeba będzie wrócić do rzeczywistości. Przynajmniej do następnego Pyrkonu.

Mateusz Malinowski

  • Festiwal Fantastyki Pyrkon
  • MTP
  • 26-28.04
  • trzydniowy karnet: 119 zł
  • stoisko Wydawnictwa Miejskiego Posnania: pawilon 5 - strefa mini, stoisko M42, czynne w pt. w g. 14-21, sob. g. 10-21 i nd. g. 10-16

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019