Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Gorączka sobotniej nocy... w muzeum

Noc Muzeów to doskonała okazja, by w kilka godzin nadrobić muzealne zaległości, obejrzeć głośne wystawy i powiedzieć sobie (i innym): byłem, widziałem! Program poznańskiej Nocy Muzeów ma ponad 200 punktów!

Grupa zwiedzających z latarkami, patrzących w górę, ogląda detale architektoniczne kościoła w czasie nocnego zwiedzania - grafika artykułu
Zwiedzanie Katedry Poznańskiej z latarkami, fot. Łukasz Gdak

Wykłady, oprowadzania, spotkania z kuratorami i kolekcjonerami, a przede wszystkim kilka wspaniałych wystaw - to tylko niektóre z około 200 atrakcji, które czekają na tych, którzy wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów (sobota 20 maja). Włączy się w nią ponad 70 poznańskich instytucji o charakterze edukacyjno-wystawienniczym i będą to nie tylko muzea. Specjalną ofertę przygotowały np. Centrum Kultury Zamek, Fotoplastykon Poznański, Uniwersytet Artystyczny czy Centrum Szyfrów Enigma. Większość wydarzeń w ramach Nocy Muzeów zaczyna się o g. 17 i trwa do północy. Warto zarezerwować czas w ten majowy wieczór, by zapoznać się z poznańską ofertą muzealną.

A jest z czego wybierać, bo w naszym mieście odbywa się kilka wystaw, które z pewnością zostaną zapamiętane na długo. Najgoręcej polecam wystawę obrazów Jacka Malczewskiego ze Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki pt. Idę w świat i trwam, prezentowaną w Muzeum Narodowym. To kolekcja 34 obrazów najważniejszego polskiego symbolisty przyjęta przez Polskę w długoterminowy depozyt, by chronić dzieła sztuki przed ewentualnym zniszczeniem lub uszkodzeniem.

W Muzeum Narodowym obejrzymy także nową wystawę Zwierzę przede mną. Wystawa jest efektem współpracy muzeum z Instytutem Historii Sztuki UAM w ramach modułu zajęciowego pt. Wystawiennictwo. Na ekspozycji zaprezentowane zostały obiekty wydobyte specjalnie z muzealnych magazynów (malarstwo, rzeźba, plakat, rzemiosła artystyczne), a ich motywem przewodnim jest zwierzę w sztuce.

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia Muzeum Farmacji przy Al. Marcinkowskiego 11, które zwykle otwarte jest tylko do godzin popołudniowych. W tę sobotę będzie otwarte do g. 21, a o g. 18, 19 i 20 będzie można zwiedzić wystawę stałą oraz wysłuchać trzech prelekcji poświęconych aptekarstwu.

Z Muzeum Narodowego niedaleko także do Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim na Górze Przemysła. Tam z kolei obejrzymy wystawę Barbie. Nieznane oblicza, ukazującą historię ponadsześćdziesięcioletniego "życia" najsłynniejszej lalki świata. Kolorowa i dobrze zaprojektowana wystawa ucieszy młodszych i starszych. Korzystając z okazji, można zwiedzić także pozostałą część ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych, bo jest ona co najmniej tak ciekawa jak ta o Barbie. Tego wieczora na dziedzińcu muzeum na zwiedzających będą czekali rekonstruktorzy z grupy Storrada, którzy opowiedzą o życiu codziennym Wikingów i Słowian w okresie IX-XI w., zaprezentują także uzbrojenie wczesnośredniowiecznych wojowników.

Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego przy ul. Wronieckiej zaprasza o g. 18.30 na oprowadzanie po wystawie "Patroni poznańskich ulic w rysunku Stanisława Mrowińskiego" oraz spotkanie z żoną artysty, Ireną Rychły-Mrowińską, o g. 19 odbędzie się koncert muzyki do niemych filmów nakręconych w Poznaniu w wykonaniu Waldemara Rychłego i Przyjaciół, a o g. 20 projekcja filmu Jacka Kubiaka "Tajemnice Kraszewskiego".

Ze Starego Miasta możemy przespacerować się na Ostrów Tumski. Muzeum Archidiecezjalne przeniesie nas w świat ikon. Zobaczymy tam dwie wystawy: Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego malarza i rysownika, oraz Ikona z Lwowa. A Słowo stało się ciałem, na której zgromadzono 75 ikon artystów ze Szkoły Ikonopisania Radruż przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

Będąc na Ostrowie Tumskim, warto zajrzeć do Galerii Śluza mieszczącej się nad brzegiem Cybiny. Zobaczymy tam nową wystawę czasową pt. Porozmawiaj-my. Rozdział I: Eksplikacja. Ambitnym zamierzeniem jej kuratorów jest prezentacja filozofii i dzieł pracowników poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Każdej z prac towarzyszą informacje na temat warsztatu artysty oraz źródeł jego inspiracji. Galeria Śluza będzie czynna od g. 17 do 1 w nocy. W tych samych godzinach można zwiedzić ekspozycję główną Bramy Poznania, należy jednak odebrać bezpłatne bilety dostępne w kasie.

Rezerwat Archegologiczny Genius loci zaprasza na wydarzenia, których tematem będzie... złoto. Zobaczymy warsztat średniowiecznego złotnika oraz mincerza, a przez cały wieczór będą się odbywały warsztaty, wykłady i oprowadzania związane tematycznie z wystawą czasową pt. Wczesnośredniowieczne ozdoby złote odkryte w pracowni złotniczej przy poznańskim palatium.

Zachęcam też do spaceru na Cytadelę. Z okazji Nocy Muzeów piknik militarny zorganizuje Muzeum Uzbrojenia. Od g. 17 będzie można, na ekspozycji zewnętrznej, obejrzeć obiekty prezentowane przez muzeum, wolontariuszy i kolekcjonerów. W programie są m.in. przejazdy pojazdów bojowych (o każdej pełnej godzinie), pokazy walki wręcz, wystawy grup rekonstrukcji historycznej oraz sprzętu wojskowego z kolekcji prywatnych. Nowością na ekspozycji plenerowej jest samochód opancerzony BRDM-2RS, który muzeum właśnie odtrzymało w darze od Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Jeżeli czas pozwoli, nocne marki mogą udać się jeszcze na ulicę Święty Marcin, gdzie w okolicach Zamku czekają kolejne wydarzenia. Do późnej nocy otwarte będzie Centrum Kultury Zamek, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 i Centrum Szyfrów Enigma. W Zamku możemy zobaczyć np. świetną kosmiczną wystawę Nie to niebo. Z kolei położone niedaleko stąd Fotoplastykon Poznański i Centrum Informacji Kulturalnej zapraszają na wystawę dziewiętnastowiecznego szkockiego fotografa, pt. "Dawno temu w Wielkiej Brytanii... Stereofotografie George'a Washingtona Wilsona". Dodatkowo  odbędą się trzy spotkania (o g. 18:00, 19:00, 20:00) pt. "Stereofotografia - trzeci wymiar", podczas których dr Mateusz Karatysz (fotograf, wykładowca Collegium Da Vinci) opowie, czym jest stereofotografia. Od g. 17 do 22 wstęp do Fotoplastykonu będzie bezpłatny, na spotkania trzeba się wcześniej zapisać.

Tej nocy możemy też wziąć udział w warsztatach z sitodruku i linorytu w Galerii Arsenał, nocnym spacerze po Teatrze Polskim, zwiedzaniu klasztoru Jezuitów u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej albo pójść na spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim pod hasłem Najważniejsza jest loka (liza)cja! Uniwersytet Artystyczny zaprasza na nocne zwiedzanie uczelni, pełnowymiarowy pokaz mody i kostiumu teatralnego przygotowany przez trzy pracownie funkcjonujące w ramach Katedry Ubioru oraz mapping ilustrowany graną na żywo muzyką zespołu Siema Ziemia.

Informacji o wydarzeniach w ramach poznańskiej Nocy Muzeów można szukać na profilach facebookowych poszczególnych instytucji. Pełen program znajdziemy na stronie www.nocmuzeow.poznan.pl. Koordynatorem inicjatywy jest Estrada Poznańska.

  • Noc Muzeów w Poznaniu
  • 20/21.05, od g. 17-18 do 24-1
  • na większość wydarzeń wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023

Szymon Mazur