Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Forty po raz dziewiąty

Poznańskie forty, schrony, szczeliny przeciwlotnicze, kazamaty, kaponiery, poterny i chodniki minerskie znowu otworzą się dla turystów.

. - grafika artykułu
Fort VI, kawiarnia serwująca "polowe" przekąski i napitki, fot. Sławek Wąchała

Ostatni weekend sierpnia to tradycyjnie termin jednej z najpopularniejszych imprez turystycznych w Poznaniu - Dni Twierdzy. W tym roku odbędzie się ich dziewiąta edycja. W ramach imprezy będzie można obejrzeć przynajmniej 20 większych obiektów architektury militarnej, będących elementami "Twierdzy Poznań". Największymi z nich są forty, a na zwiedzenie jednego trzeba zarezerwować co najmniej dwie godziny. W tym roku udostępnione zostaną m.in. Fort Ia na Starołęce, Fort IVa na Wilczym Młynie, Fort Va na Piątkowie i Fort VI przy ul. Dojazd. Będzie można też zwiedzić niedostępne wnętrza remontowanego Fortu VII.

Nieco mniejszymi obiektami są schrony, których w Poznaniu jest ponad 100. W ramach Dni Twierdzy zostanie pokazanych kilka z nich, z różnych okresów historycznych, każdy innego typu i innej konstrukcji. Na pewno warto wybrać się do schronu prezydenckiego  przy ul. Słupskiej w Krzyżownikach. Wykorzystywany przez Obronę Cywilną schron z okresu I wojny światowej przy ul. Babimojskiej przygotował oprócz zwiedzania z przewodnikami prezentacje o udziale Wielkopolan w powstaniach śląskich. Pancerne drzwi otworzą też m.in. schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej przy ul. Kościelnej i w parku Wilsona.

Tylko w czasie Dni Twierdzy Poznań udostępniany jest ściśle tajny, rodzinny schron Arthura Greisera pod budynkiem Radia Poznań przy ul. Berwińskiego. Z kolei Poznańska Grupa Eksploracyjna udostępni turystom dotąd niepokazywany schron w parku Marcinkowskiego albo, pokazane w czerwcu po raz pierwszy, podziemia i schron pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56. Zwiedzanie schronów przeciwlotniczych trwa około 30 minut.

Dni Twierdzy nie ograniczają się tylko do zwiedzania. W fortach obędą się prezentacje broni i  sprzętu wojskowego, pokazy i inscenizacje batalistyczne i oczywiście będzie wojskowa kuchnia. Fort IVa na Wilczym Młynie zorganizuje pokazy walk bractwa rycerskiego odtwarzającego okres średniowieczny, w Forcie VI będzie działać kawiarnia w stylu lat 40. oraz polowy szpital wojskowy, a w Forcie Ia na Starołęce przygotowano animacje dla najmłodszych z udziałem grup rekonstrukcyjnych prezentujących oddziały wojskowe od czasów Księstwa Warszawskiego do współczesności. W czasie tegorocznych Dni Twierdzy otwarta będzie także mało znana, ale ciekawa i tajemnicza Kaponiera Kolejowa, która była źródłem nazwy dla ronda Kaponiera.

Szczegółowy program wydarzeń z adresami i mapą dojazdu do poszczególnych obiektów jest dostępny pod tym linkiem.

Szymon Mazur

  • IX Dni Twierdzy Poznań
  • 28-29.08
  • Fort IVa, Fort Va, Fort VI i inne
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021