Kultura w Poznaniu

Varia

Ciało jak płótno

Niegdyś znak wyjętych spod prawa i buntowników, dziś wyraz ekspresji. Pełnił funkcję rozpoznawczego symbolu wojowników, marynarzy i skazanych, był manifestacją oporu i niezależności, a obecnie jest często prawdziwym dziełem sztuki na skórze. Tatuaże opowiadają różne historie. Warto odkryć ich fenomen. Nie ma do tego lepszej okazji niż marcowy Poznań Tattoo Konwent 2024.

Wspólnie

- Uważam, że podstawą sukcesów jest to, że rozmawiamy ze sobą i w większości chyba mamy poczucie, że tworzymy Poznań i jego kulturę wspólnie - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Ratusz - Muzeum Poznania

Najcenniejszy zabytek poznańskiej architektury będzie znowu dostępny dla zwiedzających. Po długim, trwającym ponad cztery lata, remoncie do życia wraca ratusz poznański. Jego najstarsza część, gotyckie piwnice, była niedostępna od 27 lat! Weekend otwarcia odbędzie się 1-3 marca.

Trzy dekady (r)ewolucji

Wydajemy książki i czasopisma, prowadzimy portale internetowe (w tym Kulturapoznan.pl), udzielamy kulturalnych informacji, utrwalamy i popularyzujemy historię Poznania w formie opowieści, cyfrowych fotografii i prezentacji w Fotoplastykonie, edukujemy, projektujemy grafiki, organizujemy promocje, spotkania i konkursy. Wydawnictwo Miejskie Posnania działa od 30 lat.

Dźwiękoopowieści z Poznania

Jakie historie skrywają miejsca w centrum miasta, które mijamy na co dzień? Jeśli jesteście ciekawi, sprawdźcie aplikację Łapp Poznań, która zabierze Was na dźwiękowy spacer po mieście. O charakterze aplikacji słuchowiskowej i planach jej rozwoju opowiedzieli Patryk Lichota i Hubert Wińczyk, współtworzący Fundację Fonorama.

Poza tymczasowość

- Chciałabym zaznaczyć, że Poznań jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, a styczeń ma szansę być miesiącem aktywnym, w którym odbywają się wydarzenia - mówi Ewa Kaczmarek w rozmowie z Danielem Stachułą i Agnieszką Nawrocką o sytuacji i perspektywach organizacji pozarządowych, działających w obszarze kultury.

Kultura świąteczna

It's the most wonderful time of the year śpiewa Andy Williams w jednej z najbardziej znanych i lubianych bożonarodzeniowych piosenek. Ten wyjątkowy czas już za kilka chwil i spieszymy donieść, że tegoroczny grudzień aż iskrzył będzie od świątecznych wydarzeń, na które warto się wybrać.

W związku partnerskim z Poznaniem

O swoich planach pisarskich, początkach w Poznaniu i relacji z miastem opowiada Mike Urbaniak, dziennikarz, aktywista, autor książki Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+, który zdobył tytuł CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023.

Podróże małe i duże

Największy Festiwal Podróżniczy w Wielkopolsce - "Śladami Marzeń" - nadchodzi wielkimi krokami. Już po raz drugi towarzyszyć mu będzie Rodzinny Festiwal Podróżniczy "Tup Tup".

Pół wieku "W drodze"

Ponad 600 numerów, wielu uznanych i wyjątkowych autorów, wysoki poziom merytoryczny i edytorski, niezliczona ilość artykułów na temat ważnych społecznie zagadnień - pogłębionych i jednocześnie przystępnych. Miesięcznik "W drodze" wydawany przez poznańskich dominikanów ukazuje się nieprzerwanie od 50 lat.

Łączenie indywidualności

Festiwal Światłodźwięki to miejsce spotkań artystek i artystów audiowizualnych z całej Europy. Między 20 a 21 października w Centrum Kultury Zamek usłyszymy reprezentantów i reprezentantki sceny hiszpańskiej, niemieckiej i polskiej w setach pokazujących performatywny potencjał muzyki i filmu. Cheslav Singh i Jakub Królikowski, organizatorzy Światłodźwięków, opowiedzieli nam o rosnącej popularności sztuki audiowizualnej i programie tegorocznej, ósmej edycji festiwalu.

W harcerskiej służbie

Patronem skweru na Podolanach jest od 2021 roku harcmistrz Teodor Łagoda. W czasie II wojny światowej był organizatorem konspiracji harcerskiej w okupowanym Poznaniu.

Strzelecki odkryty na nowo

Liczne wydarzenia w ramach mijającego właśnie Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego sprawiły, że ten wybitny poznaniak, podróżnik i odkrywca wyszedł z cienia i stał się postacią bardziej znaną, a może nawet bliską. Ci, którzy jeszcze się ze Strzeleckim nie zaprzyjaźnili, mogą to jeszcze zrobić. Kulminacja obchodów już w piątek, 6 października.

Celebracja przyjemności

"Święto pozytywnej seksualności, (...) celebracja różnorodności, przyjemności i zdrowia seksualnego" - tak o idei Rozkosz Festiwal mówiła w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem Julia Bilarzewska, współtwórczyni Festiwalu. W piątek 22 września rozpocznie się druga odsłona Rozkoszy. Festiwal potrwa do 24 września.

Srebrny wrzesień w muzeum

Wystawę Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otworzy w piątek (8.09) Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Zobaczymy na niej około 3,5 tysięcy srebrnych przedmiotów, przekazanych na dozbrojenie armii przed wybuchem II wojny światowej.

Rekreacja i pamięć

- Chcemy łączyć historię ze współczesnością - mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, organizator festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy".

Spotkanie dźwiękoczułych

Co oznacza dźwiękoczułość? To umiejętność aktywnego słuchania i wrażliwość na dźwięki otaczającego nas świata. Neologizm wprowadziła do obiegu Fundacja Audionomia, która między 8 a 10 września w Centrum Kultury Zamek, z myślą o wszystkich dźwiękoczułych, organizuje II Ogólnopolską Konferencję Reportażu Dźwiękowego "Audionomia 2023".

Jesteśmy wnuczkami czarownic

Już w najbliższy weekend, 2 i 3 września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet organizowanego przez Stowarzyszenie Kongresu Kobiet i (po raz pierwszy) Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. To spotkanie będzie wyjątkowo istotne, bowiem jubileuszowe - po raz 15 spotkamy się, by rozmawiać, działać i poczuć siłę wspólnoty. Tegorocznemu Kongresowi przyświeca hasło: "Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość".

Z prądem zmian

O dziele O obrotach sfer niebieskich niejednokrotnie słyszeliśmy w szkole, ale rzadko rozmawialiśmy o tym, jakie skutki społeczne, filozoficzne czy polityczne miało jego powstanie. W tym roku temat przewrotu kopernikańskiego wrócił na tapet za sprawą 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i zainspirował Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury do przygotowania tegorocznego festiwalu sztuk społecznych OFF Opera pod hasłem "Przesilenie: antologia zmiany".

Weekend w ciemnościach

W ostatni weekend sierpnia nie warto rozmyślać o końcu wakacji. Lepszym rozwiązaniem jest eksploracja fortów, schronów, tajemniczych tuneli i ciemnych korytarzy. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbywają się już 11. raz!

Strona 1 2 3 4