Zawsze trwają tyle samo - aż dwa tygodnie. A w tym czasie instytucje kultury toczą bitwę na atrakcje. Jak spędzić ferie? Podpowiadamy!
Zawsze trwają tyle samo - aż dwa tygodnie. A w tym czasie instytucje kultury toczą bitwę na atrakcje. Jak spędzić ferie? Podpowiadamy!
- To, że generujemy olbrzymią ilość cyfrowych śladów, jest faktem. To, że one wszystkie zostają jeszcze długo po tym, gdy nie ma już nas - również jest faktem. I właśnie na ten grunt wkraczają firmy, przede wszystkim komercyjne, które mówią: "Tutaj leży potencjalny pieniądz, więc wykorzystamy te pośmiertne dane, zapełniając luki w potrzebach naszych klientów" - mówi Katarzyna Basińska-Nowaczyk, która bada temat cyfrowej śmierci i nieśmiertelności na Uniwersytecie Cambridge.
30 grudnia Estrada Poznańska obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Przed dekadami była sceną teatralną i muzyczną oraz producentem wielkich wydarzeń. Dziś, jak śmieje się jej obecna dyrektorka - Małgorzata Kempa, powinna należeć do Unii Instytucji Trudnych. Łatwiej chyba wymienić, czym Estrada się nie zajmuje, niż wyliczyć listę jej zadań. Próbę podejmuje Agnieszka Nawrocka.
Można chodzić uważne, rozglądając się wokół w stanie wzmożonego skoncentrowania i w oczekiwaniu na coś wyjątkowego. Można też chodzić nieuważnie, pozostając skupionym na bogactwie swojego świata wewnętrznego. Zdarza się zresztą, że to właśnie druga z tych postaw częściej przyciąga po drodze - tak niefrasobliwie przemierzanej - niespodzianki i przygody w postaci nieoczekiwanych spotkań z zaskakującymi osobami: dawno niewidzianymi znajomymi lub obcymi pretendującymi niemal do grona przyjaciół...
Z radnym Grzegorzem Jurą, przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, o przeszłości i przyszłości poznańskiej kultury, rozmawia Mateusz Malinowski.
Kto powiedział, że święta trwają tylko kilka dni? Kolejny raz Miasto Poznań i poznańscy twórcy udowadniają, że mają na to inny pomysł. Zebraliśmy repertuar świąteczno-zimowych wydarzeń, które czekają na Waszą obecność. Przyjemności!
Kto powiedział, że nad morze można tylko latem? Kiedy błękit nieba i złoto piasku, kiedy gwar rozmów i pluskań, kiedy slalom między parawanami? Nad morze, drodzy Państwo, można zawsze. A najpiękniej mu późną jesienią, kiedy trudno jest dostrzec, w którym momencie i czy w ogóle ono się kiedykolwiek kończy, ustępując na horyzoncie miejsca listopadowemu niebu.
Ulica Święty Marcin znów wypełni się tysiącami ludzi, znów przemaszeruje nią korowód, znów ożyją podwórka i zabrzmi muzyka. Taki rodzaj świętowania 11 listopada i Imienin Ulicy znamy od lat, ale niewiele osób pamięta, że zainicjowana przez Centrum Kultury Zamek tradycja ma już 30 lat. O jej początkach i dzisiejszej odsłonie opowiadają Andrzej Maszewski, Marta Maciejewska i Maria Fenrych.
- Dynks ma być opiniotwórczy. Chcemy, aby o jego materiałach się mówiło. O nowym magazynie internetowym dynks.poznan.pl. opowiada jego pomysłodawca i redaktor naczelny Mike Urbaniak.
Przewodnicka kwesta na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu w tym roku organizowana jest już po raz 25.
Już za moment czekają na nas trzy dni pełne obserwowania, odkrywania, a przede wszystkim - grania. Ale Poznań Game Arena, jeden z największych eventów branżowych w Europie, oferuje szereg fascynujących zjawisk nie tylko dla fanów wirtualnych rozgrywek.
Ukraińska Wiosna może być pretekstem do wgryzienia się w przepisy i opowieści, które dotąd były dla nas tajemnicą. Opowiadają o nich Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach, autorki książki Przyjaźń od kuchni, oraz autor zamieszczonych w niej fotografii, Julian Redondo Bueno.
- Przez 10 lat działalności festiwalu najwięcej nauczyliśmy się na błędach - mówi Zuzanna Głowacka, dyrektorka programowa festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. To najlepsza zapowiedź tego, co czeka nas w Poznaniu od 23 września, ponieważ błędy nie są tu niczym złym. Ideą festiwalu jest przyzwolenie na ich popełnianie. Czerpanie z dziesięcioletniej historii będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji.
W Europie najwięcej procesów czarownic odbyło się między XV a XVII wiekiem, a koncepcja czarownicy kształtowała się zarówno w średniowieczu, jak i w nowożytności. Wierzono, że celem praktyk magicznych jest działanie na szkodę innych osób, twierdzono, że czarownice zawiązywały pakt z diabłem, uczestniczyły w sabatach, podczas których tańczyły nago i jadły dzieci, potrafiły latać. Uważano wówczas również, że kobiety to osoby o słabym charakterze, podatne na tzw. podszepty szatana. Wydarzenia takie jak powodzie, gwałtowne burze czy wybuchy epidemii były przypisywane siłom nieczystym, a te - bezpośrednio kojarzone z inteligentnymi kobietami, które zajmowały się ziołolecznictwem, potrafiły odbierać porody i miały zarazem mocną pozycję w społeczeństwie. O tym właśnie mówi szereg wydarzeń na tegorocznym Festiwalu Malta.
Rok temu jego los wydawał się zagrożony. Dziś wraca z pełnym programem i nowymi propozycjami. 7 września znów rozpocznie się Malta Festival. O tym, co na nim zobaczymy, opowiada jego kuratorka Agata Kołacz.
Już niebawem Poznań kolejny raz stanie się taneczną stolicą Polski. 17 sierpnia startują warsztaty Dancing fairPlayce Poznań. Są kontynuacją Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - autorskiego projektu stworzonego przez Ewę Wycichowską w Polskim Teatrze Tańca w 1994 roku.
Czym jest ŁAPP POZNAŃ_Jeżyce? To audiospacer z nietuzinkowym przewodnikiem. Umilają go dźwięki miasta (i kompozycje miastem inspirowane) oraz popisy m.in. aktorek i aktorów poznańskich teatrów.
Jak wygląda sprzeciw wobec białoruskiego reżimu? Skąd w młodych ludziach odwaga, by protestować? Z ilu alfabetów korzystają Białorusini? O tym, czego wciąż nie wiemy o najbliższych sąsiadach opowiadają Evgeniya Ivaniushchenko i Ivan Turchanka z Baraku Kultury.
Organizatorzy festiwalu powtarzają, że jego nazwa - Integracje - nie jest przypadkowa. Bo zapraszane przez nich zespoły nie tylko prezentują się publiczności, ale też mają czas na to, by poznać się bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9-17 sierpnia. W Poznaniu, ale też m.in. w Olszynkach/Wronkach, Mirosławcu, Wągrowcu i Swarzędzu.
Ich imperium zajmowało około 2 mln km kw. wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Choć nie znali koła i koni, wybudowali około 40 tys. km dróg oraz liczne imponujące budowle. Nie wynaleźli pisma, więc wszystko, co o nich wiemy, zawdzięczamy pracy odkrywców, archeologów i historyków. W tę sobotę o Inkach i innych cywilizacjach zamieszkujących w przeszłości Amerykę Południową opowiedzą Marek Oliwier Fiedler i Stefania Abbasova. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Raczyńskich przeznaczone jest dla najmłodszych oraz ich opiekunów.