Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci" - mogliśmy przeczytać na temat debiutu literackiego Siergieja Lebiediewa w "The Wall Street Journal". Rosyjski literat zagości w CK Zamek w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód. Drugim uczestnikiem wydarzenia będzie Grzegorz Szymczak, tłumacz powieści Granica zapomnienia na język polski. Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy.

Siergiej Lebiediew, fot. materiały wydawnictwa Claroscuro - grafika artykułu
Siergiej Lebiediew, fot. materiały wydawnictwa Claroscuro

W Granicy zapomnienia pisarz zaprasza czytelnika w poetycką podróż do mroźnej, podbiegunowej i postsowieckiej Rosji, pełnej widm przeszłości, rozpadających się pozostałości po gułagach i opuszczonych kopalń. Pretekstem do wyprawy jest próba odnalezienia Drugiego Dziadka - niewidomego starca, który uratował bohatera utworu przed śmiercią, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Jednakże właściwym celem podróży, do której namawia narrator, jest zagłębienie się w historię narodu rosyjskiego i przyjrzenie się jego bliznom, nawet jeśli doświadczenie to może okazać się niezwykle bolesne. Lebiediew ukazuje świat katów i ofiar, w którym krwawa przeszłość, chociaż obecna na każdym kroku, paradoksalnie skazana jest na zapomnienie. Pisarz walczy o pamięć narodową, pragnąc swoim dziełem rozpocząć trudny, chociaż możliwy dialog teraźniejszości z historią. Udowadnia, że tylko przepracowując wypierane wcześniej traumy, można poznać i zrozumieć własną tożsamość.

"To powieść wielka na wszystkich piętrach, we wszystkich kategoriach, w których literaccy jurorzy zwykli stawiać gwiazdki: fabuły, kompozycji, stylu, głębi, odwagi. Tyle że nie dla jurorów ona pisana: to próba wyznaczenia zasięgu strefy skażenia, ukazania, jak głęboko Rosja skalana jest zbrodniami komunizmu" - recenzuje Granicę zapomnienia Wojciech Stanisławski, publicysta "Sieci".

"Granica zapomnienia Lebiediewa to z pewnością wyższa półka - proza poetycka, rozlewna, hipnotyzująca. Poza tematem wciąga nas dzięki kolejnym obrazom, nastrojowi i swemu okrutnemu pięknu" - oznajmia Kinga Dunin.

Siergiej Lebiediew, dziennikarz, poeta i prozaik, urodził się 1981 roku w Moskwie. W młodości, w trakcie licznych ekspedycji geologicznych, poznał północną Rosję i Kazachstan. Debiutancka powieść Lebiediewa, Granica zapomnienia, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony czytelników oraz krytyków - zdobyła nominacje do najważniejszych rosyjskich nagród literackich, a prestiżowy "The Wall Street Journal" zaliczył ją do grona najważniejszych powieści 2016 roku. Lebiediew jest także autorem książek Rok komety (2014), Ludzie sierpnia (2015) oraz Gęś Fritz (2018). Wszystkie powieści w dorobku rosyjskiego pisarza podejmują próbę opisu rosyjskiej tożsamości oraz stawiają trudne pytania dotyczące wpływu tragicznych wydarzeń historycznych na współczesność Rosjan.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Siergiejem Lebiediewem wokół książki Granica zapomnienia, z cyklu Zamek Czyta. Spojrzenie na Wschód
  • 4.03, g. 18
  • Scena Nowa, CK Zamek
  • wstęp: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019