Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci" - mogliśmy przeczytać na temat debiutu literackiego Siergieja Lebiediewa w "The Wall Street Journal". Rosyjski literat zagości w CK Zamek w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód. Drugim uczestnikiem wydarzenia będzie Grzegorz Szymczak, tłumacz powieści Granica zapomnienia na język polski. Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy.

Siergiej Lebiediew, fot. materiały wydawnictwa Claroscuro
Siergiej Lebiediew, fot. materiały wydawnictwa Claroscuro

W Granicy zapomnienia pisarz zaprasza czytelnika w poetycką podróż do mroźnej, podbiegunowej i postsowieckiej Rosji, pełnej widm przeszłości, rozpadających się pozostałości po gułagach i opuszczonych kopalń. Pretekstem do wyprawy jest próba odnalezienia Drugiego Dziadka - niewidomego starca, który uratował bohatera utworu przed śmiercią, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Jednakże właściwym celem podróży, do której namawia narrator, jest zagłębienie się w historię narodu rosyjskiego i przyjrzenie się jego bliznom, nawet jeśli doświadczenie to może okazać się niezwykle bolesne. Lebiediew ukazuje świat katów i ofiar, w którym krwawa przeszłość, chociaż obecna na każdym kroku, paradoksalnie skazana jest na zapomnienie. Pisarz walczy o pamięć narodową, pragnąc swoim dziełem rozpocząć trudny, chociaż możliwy dialog teraźniejszości z historią. Udowadnia, że tylko przepracowując wypierane wcześniej traumy, można poznać i zrozumieć własną tożsamość.

"To powieść wielka na wszystkich piętrach, we wszystkich kategoriach, w których literaccy jurorzy zwykli stawiać gwiazdki: fabuły, kompozycji, stylu, głębi, odwagi. Tyle że nie dla jurorów ona pisana: to próba wyznaczenia zasięgu strefy skażenia, ukazania, jak głęboko Rosja skalana jest zbrodniami komunizmu" - recenzuje Granicę zapomnienia Wojciech Stanisławski, publicysta "Sieci".

"Granica zapomnienia Lebiediewa to z pewnością wyższa półka - proza poetycka, rozlewna, hipnotyzująca. Poza tematem wciąga nas dzięki kolejnym obrazom, nastrojowi i swemu okrutnemu pięknu" - oznajmia Kinga Dunin.

Siergiej Lebiediew, dziennikarz, poeta i prozaik, urodził się 1981 roku w Moskwie. W młodości, w trakcie licznych ekspedycji geologicznych, poznał północną Rosję i Kazachstan. Debiutancka powieść Lebiediewa, Granica zapomnienia, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony czytelników oraz krytyków - zdobyła nominacje do najważniejszych rosyjskich nagród literackich, a prestiżowy "The Wall Street Journal" zaliczył ją do grona najważniejszych powieści 2016 roku. Lebiediew jest także autorem książek Rok komety (2014), Ludzie sierpnia (2015) oraz Gęś Fritz (2018). Wszystkie powieści w dorobku rosyjskiego pisarza podejmują próbę opisu rosyjskiej tożsamości oraz stawiają trudne pytania dotyczące wpływu tragicznych wydarzeń historycznych na współczesność Rosjan.

Jacek Adamiec

  • spotkanie z Siergiejem Lebiediewem wokół książki Granica zapomnienia, z cyklu Zamek Czyta. Spojrzenie na Wschód
  • 4.03, g. 18
  • Scena Nowa, CK Zamek
  • wstęp: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019