Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

TRANSATLANTYK - dzień 8. Odrabianie zaległości, ale nie tylko

Okazuje się, że ostatni dzień festiwalu wcale nie musi być tym najspokojniejszym. Mimo że w czwartkowy wieczór Transatlantyk został oficjalnie zamknięty, czeka nas dziś kilkanaście filmów niepokazywanych w poprzednich dniach, w tym aż cztery premiery!

. - grafika artykułu
"Trzy dzieciaki". Fot. mat. Transatlantyk

Jeśli ktoś jeszcze nie był na Transatlantyku, w piątek ma ostatnią szansę, by nadrobić choć część zaległości. Będzie można zobaczyć filmy, na które w ostatnich dniach trudno było dostać bilety - w tym dokument "Google and the world brain" połączony z panelem dyskusyjnym z udziałem Edwina Bendyka, Wojciecha Orlińskiego i Macieja Borowicza (projekcja filmu odbędzie się o 11., panel tuż po niej, ok. 12.30). Ci, którzy od komputerów wolą rower, mogą wybrać się o na "When the trail ends" o g. 11.30 - i na ten film poprzednim razem zabrakło wejściówek. Godną uwagi propozycją jest też głośny "Valentine Road", zaprezentowany na tegorocznym festiwalu Sundance. Ostatni pokaz odbędzie się w Multikinie o g. 17.30.

Stali bywalcy festiwalu też nie mogą narzekać dziś na nudę. Wielbicielom kina z rozmachem można polecić seans "Kwiatów wojny". Najdroższy film w historii chińskiego kina opowiada o japońskiej inwazji w Nankin z 1937 roku. W piwnicy za murami katedry wspólne schronienie znajduje grupa uczennic, kilkanaście prostytutek i Amerykanin John Miller. Ten ostatni w miarę upływu czasu zmienia się z zainteresowanego wyłączenie pieniędzmi oszusta w obrońcę swoich towarzyszek. Czyżby superprodukcja o wielkiej masakrze miała optymistyczny wydźwięk? Można się o tym przekonać dziś podczas projekcji o g. 14.

Inny obraz pokazujący zachowanie ludzi w obliczu tragedii to pierwsza z dzisiejszych premier. Akcja "Trzech dzieciaków" w reżyserii Jonasa d'Adesky'ego rozgrywa się na Haiti po trzęsieniu ziemi, które zrujnowało wyspę w 2010 roku. Miejsce to jest bliskie belgijskiemu reżyserowi, który po katastrofie pracował tam jako wolontariusz. Film prezentujący jego spojrzenie na wydarzenia sprzed trzech lat będzie można zobaczyć dziś o g. 14.30 i 20.30.

Kolejne dzisiejsze premiery to dokument "Parallax sounds - Chicago" (g. 17.) i komedia "Najlepsze najgorsze wakacje" (g. 20.). Pierwszy z filmów pokazuje Wietrzne Miasto widziane oczami ludzi związanych z branżą muzyczną, jak producent Nirvany Steve Albini czy artysta David Grubbs. Drugi to opowieść o nieśmiałym nastolatku, który spędza pierwsze wakacje z nowym partnerem swojej mamy. O g. 18.30 zobaczymy zaś, również po raz pierwszy, tegoroczną produkcję "The time being" z muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Obraz jest studium relacji pomiędzy młodym malarzem i ekscentrycznym milionerem, który ma dla niego nietypową propozycję...

Transatlantyk na mecie to nie tylko projekcje filmowe. Zainteresowani serialami i scenopisarstwem powinni odwiedzić CK Zamek - o g. 18 aktor Benjamin Sadler Klimaschewski odczyta fragment scenariusza "Wielkiej Gry" - planowanego serialu telewizyjnego opowiadającego o toczących się od 1850 roku walkach o pola naftowe na terenie Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Potem wraz z drugim autorem projektu, Waldemarem Kalinowskim, omówi jego genezę, proces pisania scenariusza i starania o jego realizację.

Urszula Modrzyk