Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Stypendia dla młodych twórców przyznane!

Stypendia dla młodych twórców przyznawane są w Poznaniu już od 30 lat - w tym roku otrzymują je przedstawiciele muzyki, sztuk wizualnych i teatru, ale w ich artystycznych CV przenika się wiele dziedzin sztuki, a także umiejętność organizowania i edukowania. 

Wszyscy młodzi stypendyści, ubrani elegancko, wśród nich sześciu chłopaków oraz dwie dziewczyny. Otaczają ich Grzegorz Ganowicz, Jędrzej Solarski oraz Waldemar Kuligowski. - grafika artykułu
fot. Grzegorz Dembiński

Ceremonia ogłoszenia tegorocznego werdyktu Kapituły Nagrody Artystycznej i wręczenia okolicznościowych dyplomów odbyła się we wtorek 13 czerwca w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Uczestniczyli w niej m.in. Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jędrzej Solarski, Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz prof. Waldemar Kuligowski, przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej.

- Cieszę się, że macie pasję i dzielicie się nią z innymi - zwracał się do młodych artystów Grzegorz Ganowicz. - To bardzo istotne, by miasto rozwijało się w sferze kulturalnej. Serdecznie gratuluję Wam, Waszym nauczycielom oraz rodzicom, bo taki sukces jest na pewno okupiony ogromnym wysiłkiem.

- Od razu po ustanowieniu Nagród Artystycznej i Naukowej zadecydowano, że będą im towarzyszyć stypendia dla młodych twórców i badaczy - mówił z kolei Jędrzej Solarski. - Zarówno nagrody, jak i stypendia, mają ten walor, że doceniają najlepszych z najlepszych. Dlatego staramy się, by nie było ich za wiele - uważamy, że w dużej masie giną rozmaite talenty. Dlatego gratuluję młodym twórcom, którzy dołączają do ścisłego grona najlepszych, odbierając stypendium, które ja sam lubię nazywać Małą Nagrodą Artystyczną.

- Nasza komisja, jak co roku, miała zadanie, które jest tyleż piękne, co trudne - rozpoczął prof. Waldemar Kuligowski. - Piękno bierze się stąd, że mamy oto możliwość poznawania młodych artystów, ich dorobku oraz ich nadzwyczajnych talentów. To co trudne, wiąże się z selekcją, bo przecież stypendia przyznajemy tylko nielicznym. Wasza pasja, Wasze zaangażowanie i Wasze umiejętności przekraczania granic, sprawiają że możecie być dumni, a ja myślę, że to stypendium ma także ukryty przekaz - jesteśmy z Was dumni, jesteście nam potrzebni, a Wasza wrażliwość czyni świat lepszym.

Stypendia dla młodych twórczyń i twórców poznańskiego środowska artystycznego w roku 2023 otrzymują w tym roku:

  • MICHAŁ DROZDA (muzyka) - za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta.

Jako kompozytor i instrumentalista poszukuje złotego środka między gitarową alternatywą i muzyką elektroniczną. W Poznaniu osobowość wszechobecna - nie tylko w roli członka zdobywającego coraz większe uznanie zespołu Niemoc, ale też jako gitarowy gość wielu innych wykonawców oraz znany z wielu klubów i scen didżej i realizator dźwięku.

  • JULIA HAZUKA (sztuki wizualne - film animowany) - w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych kandydatki.

Jej filmy okrążyły już kulę ziemską śladami najważniejszych festiwali kina animowanego, ale jej droga twórcza nie zakłada zamykania się w jednej formie twórczej - aktualnie studiuje malarstwo na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Ceniona również za działalność edukacyjną (warsztaty animacji w  Centrum Sztuki Dziecka) oraz społeczną.

  • MARTA KACA (muzyka)  - za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne oraz animacyjne.

Jako że jest pracowniczką poznańskiej Ogólnopolskiej Szkoły Baletowej, zakres jej zainteresowań twórczych musi być odpowiednio eklektyczny - obejmuje teatr, taniec i sztuki wizualne. Pierwszoplanowa jest dla niej jednak muzyka, ze szczególnym uwzględnieniem nowych zjawisk muzyki współczesnej, którą eksploruje zarówno jako artystka, jak i jako naukowczyni. Niebagatelnym argumentem dla kapituły była również jej działalność edukacyjna, ukierunkowana m.in. na kształcenie słuchu dla osób pozbawionych edukacji muzycznej.

  • NIKODEM KLUCZYŃSKI (muzyka) - za bogaty dorobek artystyczny oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Kompozytor i instrumentalista (specjalność kontrabas), mimo młodego wieku laureat licznych konkursów kompozytorskich. Pole jego poszukiwań to szeroko pojęta muzyka współczesna i elektroniczna - w 2021 i 2022 roku echem odbiły się zarówno premiery jego utworów orkiestrowych, jak i dwóch płyt - solowej Black Angel oraz nagranej w składzie big bandu Piotra Scholza Birds From Another Planet. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem wraz kolektywem Muizk NVA Lab.

  • KRZYSZTOF MĘTEL (sztuki wizualne) - za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu.

Trochę na przekór intermedialnym czasom głównym polem twórczych poszukiwań laureata jest malarstwo - jest absolwentem poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ma na koncie liczne wystawy indywidualne i grupowe. Poza własną twórczością prezentuje również prace innych artystek i artystów w założonej wspólnie z Mateuszem Piestrakiem galerii Pani Domu przy ul. Niegolewskich na poznańskim Łazarzu.

  • MICHAŁ OBRĘBSKI - za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza.

Gra solo, w zespołach i z gwiazdami muzyki pop. Gra na małych scenach i wielkich estradach festiwalowych. Gra niemal na wszystkich popularnych instrumentach, ale i na kilku mało popularnych (sitar, tabla). Wydał do tej pory trzy solowe płyty, komponuje, edukuje i przygotowuje się do otwarcia w Poznaniu własnego studia nagraniowego.

  • MILENA PIORUŃSKA (muzyka) - za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, wybitne osiągnięcia i już - mimo młodego wieku - imponujący dorobek artystyczny.

Jedna z największych nadziei polskiej sceny muzyki skrzypcowej - najlepszym dowodem tytuł "Młody Muzyk Roku" (2022) oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków. A to tylko dwa z kilkudziesięciu grand prix, złotych medali i innych głównych nagród w konkursach organizowanych na całym świecie. 

  • MICHAŁ SIKORSKI (teatr i film) - za szczególne osiągnięcia aktorskie, w tym nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także za wyróżniająca się osobowość sceniczną, prezentowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jego aktorski talent dostrzegła i doceniła wybitna reżyserka teatralna Maja Kleczewska - grał w realizowanych przez nią spektaklach Hamlet i Ulisses, zwracając uwagę nie tylko polskiej publiczności. Równolegle rozwija się jego kariera aktora filmowego - rola w filmie "Sonata" Bartosza Blashkego przyniosła mu znaczące nagrody festiwalowe, a także kolejne propozycje udziału w produkcjach filmowych i serialowych dostępnych w kinach i na platformach streamingowych.

  • JACEK SZYGENDA (muzyka) - za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej.

Pierwszy w historii poznańskich stypendiów raper! Już pierwsze nagrania pokazały nie tylko jego talent do szybkiego rymowania, ale też umiejętność wnikliwego i ironicznego spojrzenia na otoczenie z perspektywy bywalca wildeckich ulic i podwórek. Wprost z rapowego podziemia trafił na sceny Next Festu, Juwenaliów i Rap Stacji - to zapewne pierwszy krok do znacznie szerszej popularności jego błyskotliwych piosenek.

  • BARBARA ŻOŁNIERCZYK (muzyka) - za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe.

Kolejna przedstawicielka poznańskiej sceny muzyki skrzypcowej - mimo młodego wieku występuje już jako solistka ze znaczącymi orkiestrami i wykonawcami muzyki klasycznej, w tym Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Amadeusem.

Rada Miasta Poznania ustanowiła stypendia dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego w 1991 roku. 32 lata temu otrzymali je między innymi przyszły rektor Uniwersytetu Artystycznego Marcin Berdyszak, wybitny reżyser teatralny i laureat "Paszportu Polityki" Paweł Szkotak. Wśród wyróżnionych przez ostatnie 30 lat są nie tylko artyści, ale też animatorzy kultury, którzy dziś współtworzą aktywnie kulturalny wizerunek miasta, na przykład jako dyrektorzy instytucji kultury, jak w przypadku Przemysława Kieliszewskiego (Teatr Muzyczny) czy Marka Wasilewskiego (Galeria Miejska Arsenał).

Decyzją Rady Miasta Poznania od  2021 roku pula na stypendia dla młodych twórców została podwojona i wynosi 120 000 złotych. Każda z osób uhonorowanych stypendium w tym roku otrzyma zatem 12 000 złotych brutto.

oprac. iz