Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Spotkanie i dialog

Dialog między kulturami, religiami, narodami, a przede wszystkim ludźmi. O tym, że jest ważny, a przede wszystkim nieustannie potrzebny, po raz kolejny przypomni Dzień Judaizmu. W tym roku jego obchody przypadną na 11-17 stycznia i - z powodu pandemii - po raz pierwszy odbywać się będą zarówno offline, jak i online.

. - grafika artykułu
Ubiegłoroczny Dzień Judaizmu, fot. archiwum Stowarzyszenia Coexist

Kultura jako okazja do spotkania i rozmowy. Tak Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Coexist, organizatorzy Dnia Judaizmu, postrzegają szansę na porozumienie i integrację na każdej płaszczyźnie. Współczesny dialog między pozornie osobnymi światami judaizmu i chrześcijaństwa, a także innymi religiami i kulturami odbywa się za pomocą wielu języków - muzyki, sztuki, literatury, wspólnej debaty, wreszcie nabożeństwa. Tegoroczna, 24. już edycja odbywa się pod hasłem "Życie i śmierć", a przyświecającym jej cytatem jest wyimek z biblijnej Księgi Powtórzonego Prawa: "Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście". Wydarzenie w poniedziałek 11 stycznia otworzą  Synapsy Marii H., mistrzyni uważnego reportażu, Hanny Krall. Czytanie sceniczne fragmentów książki usłyszymy w wykonaniu aktorów Teatru Nowego. Towarzyszyć będzie mu dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany (UAM) i prof. Wiesława Ratajczaka (UAM), a spotkanie to poprowadzi dramaturg Teatru Michał Pabian. Prócz obecności w teatrze możliwe będzie obejrzenie go również na kanale YouTube oraz profilu Teatru Nowego na Facebooku.

Drugiego dnia (12.01) - także online i offline - na placu przed Akademią Lubrańskiego - Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Jana Lubrańskiego 1 odbędzie się wernisaż projektu 12 = 12. To realizacja rzeźbiarska Roberta Kai, zapis procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego w gwiazdę sześcioramienną. - Rzeźba pokazuje z jednej strony krzyż chrześcijański, z drugiej gwiazdę Dawida. To ciekawe i nośne interpretacyjnie rozwiązanie twórcze, jedyne, z którym  w tym roku wyjdziemy w przestrzeń miasta - mówi ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist. Wystawie towarzyszyć będą ponadto codzienne spotkania edukacyjne online. - Chcemy zapraszać gości, z którymi będziemy poruszać właśnie wątki chrześcijańsko-żydowskie. Przykładowo: z dziedzińca Akademii Lubrańskiego widzimy z jednej strony katedrę, z drugiej synagogę - opowiemy sobie o tym styku dwóch religii. Będziemy też rozmawiać o Piśmie Świętym i Torze. Tego rodzaju zestawienia, pozornie podstawy, ale takie, które zawsze warto przypominać. Będziemy te rozmowy nagrywać i wrzucać na stronę - zapowiada ks. Stranz.

Z kolei w środę 13 stycznia Marta Titaniec (Warszawa), Bogdan Białek (Kielce) i ks. Andrzej Draguła (Zielona Góra) rozmawiać będą (w nawiązaniu do Fratelli tutti papieża Franciszka) pod szyldem ważnej i wciąż bardzo aktualnej debaty Chrześcijanie i Żydzi - braterstwo, droga pojednania i komunii. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolska. Spotkanie można będzie śledzić wyłącznie online - na YouTubie oraz profilu Coexist na Facebooku. Również w sieci 14 stycznia posłuchamy koncertu fortepianowego Michała Bergsona Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 w wykonaniu Jonathana Plowrighta (fortepian) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. - Sam Bergson był Żydem polskiego pochodzenia, wywodzącym się z bardzo ciekawej rodziny - mówi ks. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist. I dodaje: - To koncert, który niedawno miał swoją premierę w Filharmonii Poznańskiej, smakowita rzecz. Wiąże się z tym zresztą przesympatyczna historia odnalezienia tego utworu przez angielskiego pianistę Jonathana Plowrighta, który go wykonuje, a który na co dzień szuka takich zapomnianych dzieł.

"Jonathan Plowright, odkrywca rękopisu koncertu fortepianowego Bergsona, zasługuje na zupełnie nowy akapit. Angielski artysta nie tylko wnikliwie przestudiował partię solową Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62, ale również dał popis pełnego zrozumienia stylu brillant oraz XIX-wiecznej pianistyki. Zamiast powściągliwej interpretacji, charakterystycznej przy wykonywaniu nieznanych dotąd utworów, Plowright zabiera słuchaczy w niezwykłą, wirtuozerską podróż. Jego gra uwodzi nie tylko pięknym frazowaniem i wyczuciem nastroju, ale również dojrzałym, głębokim brzmieniem, którego może mu pozazdrościć niejeden uczestnik konkursu chopinowskiego" - pisała o tym koncercie (wydanym zresztą w formie płytowej) Dobrochna Zalas w grudniowym numerze IKS-a. Kolejny koncert w programie (15.01), klasyka i tradycja piosenki hebrajskiej i jidysz, będzie miał miejsce w Akademii Lubrańskiego. Zaproszeni artyści to Izabella Tarasiuk (śpiew), Dawid Troczewski (piano), Jan Romanowski (skrzypce). Będzie transmitowany w sieci, ale organizatorzy nie wykluczają również osobistego udziału ograniczonej liczby publiczności. - Postaramy się wpuścić trochę wiary - obiecuje ks. Jerzy Stranz.

W sobotę 16 stycznia Teatr Muzyczny zaprosi uczestników wydarzenia do swojej siedziby na Krakowski Salon Poezji: "Poezja pełna gorącego tu i teraz" - wiersze Agi Mishol. Poetka to laureatka Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku. O wybór wierszy i wprowadzenie zadba prof. Wiesław Ratajczak z UAM. Ostatniego dnia, w niedzielę 17 stycznia, całość zamknie Nabożeństwo biblijne: kładę dziś przed tobą życie i śmierć... i zapalenie Menory Dialogu w kościele pw. św. Wojciecha z udziałem bpa Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza oraz przedstawicieli Poznańskiej Gminy Żydowskiej. - Każde z tych wydarzeń będzie jedyne w swoim rodzaju - zapowiada ks. Stranz.

Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021