Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Słońce i woda

Drodzy Rodzice, Kochani Opiekunowie! Wiemy, że w ciągu ostatniego przeszło roku spędziliście ze swoimi dziećmi więcej czasu, niż oczekiwaliście, i między nami mówiąc, prawdopodobnie więcej niż to, na co się pisaliście. W dodatku przez większą część tego okresu - zamknięci w domach. Szkoły i instytucje kultury robiły, co mogły, by choć trochę Was odciążyć, siły wyższe sprawiały jednak, że większość ich propozycji zakładała siedzenie przed komputerem, co mocno nadwyrężało zakres uwagi Waszych pociech. Na szczęście nadeszła wiosna, czas zatem spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu! Gdzie? - pytacie. Poniżej garść pomysłów.

. - grafika artykułu
Poznański Szlak Legend dla Dzieci, fot. materiały organizatorów

Gdy tylko robi się cieplej, warto odkurzyć rowery (chyba że jesteście amatorami wycieczek pieszych) i wybrać się na przejażdżkę Wartostradą, najlepiej robiąc przystanek w Ogrodzie Szeląg - świetnym miejscu, by odpocząć i skorzystać z oferty kawiarni. W okolicach Ogrodu działa także wypożyczalnia łódek i kajaków, można więc przy tej okazji skusić się na wycieczkę po Warcie. Obok Wartostrady, choć już w zupełnie innej części miasta, jest także Park Stare Koryto Warty, z jednym z najlepiej zaprojektowanych poznańskich placów zabaw. Wycieczkę rowerową (lub pieszą) można zorganizować także na Szachty. Główną atrakcją będzie na pewno wieża widokowa - perełka architektoniczna, z której można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz okoliczny krajobraz. Ciekawym celem wyprawy jest także ścieżka dydaktyczna w rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko. Zaopatrzona w tablice informacyjne trasa prowadzi przez kompleks kraterów powstałych kilka tysięcy lat temu w wyniku upadku deszczu meteorytów. Fascynujące miejsce, szczególnie dla młodych miłośników astronomii!

Wiosna to czas budzenia się przyrody z zimowego snu, warto więc wykorzystać ten okres do obserwowania roślin i zwierząt. W tym celu warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego UAM, którego pracownicy przygotowali dla nas nową ścieżkę edukacyjną Z lornetkami za piórkami, przybliżającą żyjące w Ogrodzie ptaki i pomagającą w ich obserwacji. Wystarczy pobrać ze strony internetowej Ogrodu Botanicznego przewodnik, zabrać ze sobą lornetkę i ruszać w drogę! Będąc w Ogrodzie, warto oczywiście zwrócić uwagę również na wcześniej wytyczone ścieżki edukacyjne i korzystając z nich, odwiedzać to miejsce częściej, za każdym razem ucząc się czegoś nowego. Przy okazji zwiedzania Ogrodu Botanicznego można wybrać się także na spacer brzegiem jeziora Rusałka. W obecnej sytuacji trudno co prawda przewidzieć, kiedy i które części infrastruktury w okolicach plaży będą czynne, miejmy je jednak na uwadze, a przede wszystkim doceńmy ten piękny, choć jednocześnie naznaczony tragiczną historią teren.

Innym świetnym celem wiosennych spacerów są oczywiście okolice drugiego miejskiego jeziora - Malty. Tu warto odwiedzić kompleks Malta SKI oferujący przejażdżki karuzelą łańcuchową, kolejką górską i letnim torem saneczkowym. Co prawda tu także, w związku z obostrzeniami, trudno przewidzieć, czy i które atrakcje będą dostępne, polecamy więc upewnić się o tym przed wizytą. Także Park Linowy Pyrland w czasie pisania tego tekstu pozostaje zamknięty, wypatrujemy jednak jego ponownego otwarcia! Przede wszystkim nie zapominajmy o znajdującym się w tym miejscu, a robiącym bodaj największe wrażenie wśród poznańskich placów zabaw Statku Pirackim.

Pozostając w okolicach Malty, ale wracając do tematu obserwowania przyrody, warto przy dobrej pogodzie przespacerować się ścieżką w koronach drzew. Pamiętajmy przy tym, że dopóki trwa pandemia, na kładce obowiązuje ruch jednostronny, w związku z czym należy na nią wejść od strony ulicy Krańcowej. Z kładki niedaleko już mamy do zoo, które zawsze jest świetnym pomysłem na pełen emocji, a jednocześnie pouczający spacer. Ogród zoologiczny, poza możliwością podpatrywania zwierząt, oferuje także plac zabaw oraz minipark linowy. Przy mniejszej ilości czasu i bliżej centrum świetną alternatywą na spacer będzie teren Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej, gdzie także można zobaczyć ciekawe i urocze zwierzęta.

Doceńmy też parki miejskie wraz z często znajdującymi się na ich terenie placami zabaw. Szczególnie w największym - Parku Cytadela - każdy znajdzie coś dla siebie. Można tam podziwiać ruiny fortyfikacji, części ogrodowe, dzieła sztuki, a także - biorąc pod uwagę dzieci - przede wszystkim spędzić czas na dużym placu zabaw. Spora ilość wolnej przestrzeni czyni także Cytadelę świetnym terenem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, może zatem dobrym pomysłem będzie rodzinna partyjka badmintona albo rzucanie frisbee?

Innym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla tych, którzy wolą pozostać w centrum miasta, jest Poznański Szlak Legend dla Dzieci. Wystarczy zabrać z Bramy Poznania, Centrum Inicjatyw Rodzinnych albo Centrum Informacji Kulturalnej mapę z trasą szlaku i zagadkami (można także pobrać ją na smartfona ze strony internetowej) i ruszyć w drogę prowadzącą z Bramy Poznania do placu Wolności. Wypełnioną ulotkę można wymienić tu w Centrum Inicjatyw Rodzinnych na książkę Koziołki, rury i czarcie ogony (z tym warto się pospieszyć, bo liczba egzemplarzy jest ograniczona!). Jeżeli mamy pod opieką nieco starsze dzieci, polecam przejrzeć podstronę serwisu poznan.travel z miejskimi grami turystycznymi. Być może znajdą się wśród nich takie, które je zainteresują.

Tej wiosny nie zapominajmy zatem, że - jak śpiewa 5-letni Gucio Wawszczyk, autor wiralowej piosenki, która pod koniec 2019 roku zrobiła furorę w internecie - "Słońce i woda to ochrony przed umrzeniem". Wychodźmy więc na świeże powietrze najczęściej jak się da, zachowując przy tym oczywiście dystans społeczny i wszelkie środki ostrożności. Dla rozrywki, dla zdrowia, dla nauki - każdy powód jest dobry, aby "wyjść na spacer, na słoneczko"!

Katarzyna Misiura

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021