W ramach projektu Rusałka - jezioro, które łączy, organizowanego już po raz drugi przez Fundację Barak Kultury, poznaniacy będą mogli poznać nieznany dla wielu mieszkańców fragment historii stolicy Wielkopolski.
Jezioro Rusałka, leżące w zachodniej części Poznania, na terenie klina zieleni na Golęcinie, jest dziś dla poznaniaków miejscem odpoczynku i rekreacji. Mieszkańcy korzystają z tego urokliwego miejsca, uprawiają sport, spacerują. Jednak z tą sielską atmosferą kontrastuje tragiczna historia powstania jeziora. Wykopane zostało w czasie II wojny światowej na podstawie projektów niemieckich architektów, nadludzkim wysiłkiem żydowskich więźniów, a także polskich pracowników przymusowych. Do umocnienia dna i nadbrzeży Niemcy wykorzystali macewy ze zlikwidowanego cmentarza żydowskiego na ul. Głogowskiej.
Celem wydarzeń odbywających się w ramach projektu Rusałka - jezioro, które łączy będzie zbudowanie mostu między tragiczną historią a współczesnością, pomiędzy funkcją rekreacyjną a historyczną Rusałki i terenów do niej przylegających. Druga edycja projektu będzie rozwinięciem wątków zaczętych podczas zeszłorocznej premierowej odsłony.
Program:
- 10.09
- g. 19, Barak Kultury, wernisaż wystawy Steineck
- g. 20, Barak Kultury, podwórko, koncert Tria Taklamakan Zalman
- 11.09, g. 18, jezioro Rusałka, śluza, koncert na wodzie Rozrzucone kamienie
- 13.09, g. 19, Barak Kultury, spotkanie literackie z Rafałem Rosołem Chorągiewki z tałesu
- 14.09, g. 19, Barak Kultury, projekcja filmu Das Zelig i spotkanie z reżyserką Tanją Cummings
- 17.09, g. 11, miejsce zbiórki: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14, ul. Leśnowolska 35, spacer po Krzyżownikach Do piekarni
- 18.09, g. 11, start: jezioro Rusałka, plaża, marszobieg pamięci Wokół Rusałki
oprac. as
- Wydarzenia cyklu Rusałka - jezioro, które łączy
- 10-18.09
- wstęp wolny
- więcej na www. barakkultury.pl