Kultura w Poznaniu

Opinie

Ten, kto oczekuje po "Extravaganzie o władzy" wyśpiewanej i odtańczonej wersji serialu "Ucho prezesa" - może się rozczarować. Ktokolwiek jednak zdecyduje się przestąpić próg Piwnicy pod Sceną w Teatrze Polskim, rozczarowany z niej nie wyjdzie. Gwarantuję.

Czytaj artykuł

"Nie bój się, Tygrysie!" - tak artyści Teatru Animacji tytułem zachęcają widzów do obejrzenia nowego spektaklu. Sztuką i w sztuce prezentują, że odwaga popłaca. Posłużyli się nigdy dotąd nie wykorzystywaną na poznańskiej scenie formą Kamishibai i w rzadko udostępnianej publiczności przestrzeni stworzyli przedstawienie doskonałe - piękne, mądre, interesujące oraz cudownie bajkowe.

Czytaj artykuł

W jaki sposób Zdzisław Beksiński malował swoje obrazy, jak jego syn Tomek został słynnym radiowcem albo jak wyglądała wigilijna kolacja w "ostatniej rodzinie"? Festiwal Off Cinema już w październiku przedpremierowo pokazał dokument "Beksińscy. Album wideofoniczny", o czym pisaliśmy już wtedy, a teraz przypominamy. Po raz ostatni można go bowiem obejrzeć w ramach repertuaru i potraktować jako moment zatrzymania w przedświątecznym zabieganiu. Warto.

Czytaj artykuł

Najnowsza premiera w Teatrze Wielkim okazała się dużym sukcesem. Robert Bondara wydobył z opery Feliksa Nowowiejskiego przede wszystkim jej potencjał wizualny, chociaż warstwa muzyczna była również wykonana na bardzo wysokim poziomie. Po blisko stu latach "Legenda Bałtyku" powróciła do Poznania. Wszystko wskazuje na to, że zadomowi się tu na długi, długi czas.

Czytaj artykuł

Tak jak nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez "Kevina" w telewizji, tak nie może być oczekiwania na nie bez "Bombki z gwiazdką" w Teatrze Animacji. W tym roku to już nie czytanie, lecz spektakl w reżyserii Agi Błaszczak.

Czytaj artykuł

Jest rok 1974. W tle rozgrywają się wielkie wydarzenia lat 70.: afera Watergate, wojna w Wietnamie, kryzys naftowy, wojna arabsko-izraelska. Jednak dla 13-letniej Lane rok 1974 wyróżni się z zupełnie innych powodów.

Czytaj artykuł

Promocji muzyki Szymanowskiego - zwłaszcza poza Polską - nigdy nie za wiele. Wydany przez amerykańską firmę fonograficzną Musica Omnia album płytowy zatytułowany "Karol Szymanowski - Masterworks for Violin & Piano; Piano solo" to pozycja bardzo ważna, wartościowa, popularyzująca twórczość tego kompozytora. 

Czytaj artykuł

- Dużo piękna - tak w dwóch słowach opisałaby Petersburg, bohatera swojej najnowszej książki, Joanna Czeczott. Na szczęście na dużo więcej pozwoliła sobie na piątkowym spotkaniu w Zamku.

Czytaj artykuł

"Cloudboy" Meikeminne Clinckspoor to dużo więcej niż opowieść o trudnej relacji nastolatka z matką. Tytuł zdobył pierwszą nagrodę na Kristiansand International Children's Film Festival w Laponii. Teraz walczy o Złote Koziołki na Ale Kino!

Czytaj artykuł

"Zabicie świętego jelenia" to w filmografii Yorgosa Lanthimosa jak dotąd najbliższe kinu gatunkowemu dokonanie, a jednocześnie - paradoksalnie - najbardziej jego radykalne dzieło od czasu przełomowego "Kła".

Czytaj artykuł

Nie pierwszy raz Brytyjczycy wnoszą powiew świeżości w niemiłosiernie eksploatowany w kinie motyw żywych trupów - wyświetlana podczas pierwszego dnia 35. edycji festiwalu Ale Kino! pod mało trafionym tytułem "Wszechstronna dziewczyna" to bez wątpienia najciekawszy głos w temacie zombie od czasu "28 dni później" Danny'ego Boyle'a.

Czytaj artykuł

Jest artystą o wielu twarzach. Dwa lata temu w klubie Studio w Krakowie zagrał jeden z najlepszych koncertów, na jakich byłam. Jako izraelska gwiazda rocka dał publiczności niesamowicie energetyczne i zjawiskowe show, które na długo zapadało w pamięć. Tym razem, podczas poznańskiego koncertu promującego jego najnowszy album The Study on Failing, postawił na minimalizm. Tym samym wieczór z Asafem Avidanem zyskał bardziej kameralny charakter.

Czytaj artykuł

W zapełnionej do ostatniego miejsca Arenie zespół Hey dał w piątek pierwszy z dwóch poznańskich koncertów w ramach jubileuszowej - oraz pożegnalnej - trasy "Fayrant Tour". Byli na scenie goście i świetna atmosfera, nie zabrakło wzruszeń i - przede wszystkim - znakomicie wykonanych hitów zespołu.

Czytaj artykuł

Tak stwierdziła Justyna Kopińska podczas spotkania w Teatrze Polskim. Reporterka opowiadała także o tym, dlaczego empatia jest dla niej ważniejsza niż inteligencja i dlaczego podczas pisania reportaży odczuwa gniew.

Czytaj artykuł

Tytułowy Suburbicon to swojskie amerykańskie miasteczko, z równo przystrzyżonymi trawnikami i cadillacami zaparkowanymi na wymuskanych podjazdach. Rzecz dzieje się w latach 50., więc rzeczą normalną jest, że głowa rodziny popołudniami wraca z pracy do domu, gdzie w drzwiach wita go uśmiechnięta, perfekcyjna pani domu, a w piekarniku, na deser po dwudaniowym obiedzie, oczekuje gorąca szarlotka. Słowem: sielanka i spokój. Do czasu.

Czytaj artykuł
1 100 Strona 101 102 103 104