Przejście na Czas Letni

W nocy z 25 na 26 marca przestawialiśmy zegarki o godzinę do przodu. W ten dzień ogłoszony został również nowy festiwal w kulturalnym kalendarzu Poznania, wyrastający z miasta, lata i międzynarodowej współpracy, o nawiązującej do terminu powstania nazwie - Czas Letni. Fundacja Ad Arte wykorzystała lipcową lukę w lokalnej kulturze i pogodę sprzyjającą wydarzeniom plenerowym, aby poszerzyć swoje działania o koncerty, imprezy i warsztaty dźwiękowe.
Z Short Waves Festival do programu Czasu Letniego zostały przeniesione cztery sekcje: Random Garden Cinema, konkurs Urban View, Long Story Short i Oscar Nominated Shorts. Pierwsza z nich to cykl, w ramach którego w prywatnych przestrzeniach poznaniaków i poznanianek organizowane są filmowe domówki. W czasie, kiedy festiwal odbywał się w marcu, wydarzenie nosiło tytuł Random Home Cinema, jednak pora roku zachęciła organizatorów do przejścia z zamkniętych pomieszczeń do ogrodów i na dziedzińce. Do współpracy przy programowaniu cyklu zostały zaproszone lokalne festiwale: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA i Festiwal Architektury i Sztuki Modernistycznej Nowy Plan. Czwartą selekcję przygotowuje Fundacja Ad Arte. Lokalizacje pokazów są trzymane w tajemnicy, a osoby, które kupiły bilet, otrzymają w dniu wydarzenia wiadomość z adresem, pod którym jest ono organizowane.
Filmy o tematyce urbanistycznej zagoszczą nie tylko na pokazie Random Garden Cinema, za który odpowiada Nowy Plan, ale także na pokazach Urban View - konkursu filmów krótkometrażowych, który w tym roku przeprowadzany jest po raz dziesiąty. Zwycięzców, wybranych przez uczestników i uczestniczki pokazów, poznamy ostatniego dnia festiwalu. Kuratorką okrągłej odsłony Urban View jest Aleksandra Ławska, programerka od wielu lat związana z Ad Arte, która przygotowała dwa zestawy filmów o odmiennym charakterze: Czym jest dom? oraz Zmiana Porządku.
Inna z propozycji, którą można znać z poprzednich działań fundacji, to Long Story Short, czyli pokazy łączące pełnometrażowe produkcje, które w ostatnich miesiącach weszły do polskich kin, i korespondujące z nimi krótkie metraże. Ostatnim w zestawie wydarzeń znanych shortwavesowej publiczności są pokazy aktorskich filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara, których fundacja jest wyłącznym polskim dystrybutorem. - Od czasu Oscarów zdążyliśmy już zorganizować kilkadziesiąt pokazów w całej Polsce, w tym w Poznaniu, gdzie cieszyły się one bardzo dużą frekwencją. Pokazem Oscar Nominated Short chcemy rozpocząć filmową część Czasu Letniego. Zobaczymy pięć ciekawych historii, w tym zwycięski An Irish Goodbye, które pokażą, jaką moc ma krótki metraż. To też zaproszenie dla wszystkich, którzy do tej pory nie mieli z nim styczności. Dzięki temu wydarzeniu mogą się przekonać, że jest to strona filmowego świata, na którą warto zwrócić uwagę - mówi Przemysław Murawski z zespołu organizatorów.
Muzycznym otwarciem Czasu Letniego będzie koncert Mitch & Mitch with their incredible combo, wieloosobowego zespołu, założonego przez Bartka Tycińskiego i Macieja Jerzego Morusia, znanego miedzy innymi z wydanego ze Zbigniewem Wodeckim albumu 1976: A Space Odyssey. Mitch & Mitch wystąpią pod muszlą koncertową w parku Wilsona. - Zazwyczaj świeci ona pustkami, dlatego stwierdziliśmy, że dobrze nawiązać współpracę z Palmiarnią Poznańską, która się nią opiekuje - mówi Zuzanna Sobolewska, współorganizatorka. Muszla koncertowa to niejedyne miejsce, które ożyje podczas Czasu Letniego. Festiwal nastawiony jest na odkrywanie miasta na nowo i zaprowadzenie publiczności do punktów, które są często niezauważane. - Chcemy stworzyć nową wizję tego, jak można spędzić w Poznaniu wolny czas i jak wiele jest tutaj ukrytych rzeczy - uzupełniają organizatorzy. Odkrywać je będzie można także podczas spaceru performatywno-architektonicznego po miejscach, które dawniej były związane z kulturą, a obecnie znalazły inne zastosowania, zrealizowanego przez Zuzannę Mielczarek i Krisa Łukomskiego; audiospaceru przygotowanego przez oddolną inicjatywę MAF, a także podczas warsztatów z field recordingu, które pozwolą eksplorować miasto za pomocą innych zmysłów niż nadużywany wzrok.
Punktem programu, przybliżającym nam afrykańską kulturę, będzie interdyscyplinarna Fala Gorąca, która rozgrzeje publiczność trzema wydarzeniami: pokazem filmu Green for Speed w reżyserii Jana Moszumańskiego, koncertem duetu Lua Preta i dj setem Laboratorio Tropica. Green for Speed to film dokumentalny przedstawiający fenomen singeli, energetycznego gatunku muzycznego, który narodził się w tanzańskim Dar Es Salaam w efekcie tamtejszej transformacji ustrojowej po 1999 roku. Singeli łączy hip-hop, house i muzykę tradycyjną. Tę muzyczną fuzję będzie kontynuować zespół Lua Preta, w skład którego wchodzą: pochodzący z Poznania didżej i producent muzyczny Mentalcut oraz wokalistka z Luandy o pseudonimie artystycznym Ms. Gia. Wieczór zakończy dj set Laboratorio Tropical - warszawskiej grupy inspirującej się rytmami z okolic równika.
Artystów i artystki festiwalu będzie można usłyszeć także podczas codziennych, otwartych dla publiczności rozmów na temat sztuki, architektury i życia festiwalowego, które przybiorą formę podcastów na żywo. W każdym spotkaniu będzie można uczestniczyć stacjonarnie, a następnie wysłuchać go na platformach streamingowych. Wśród rozmówców i rozmówczyń znajdziemy między innymi Zuzannę Mielczarek, architektkę, badaczkę i kuratorkę wystaw, czy muzyczno-artystyczny kolektyw Synergy Cult, tworzony przez osoby z Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy, który podczas jednego z festiwalowych wieczorów przejmie didżejkę w Schronie. Do współpracy przy imprezowej części programu została zaproszona także wspomniana już grupa MAF, działająca w Poznaniu.
Czas Letni zakończy się muzycznym twistem, ale klubowe brzmienia ustąpią wówczas ambientom, które zaprezentuje didżej Elvira. Wydarzenie współtworzyć będzie kolektyw OUTSIDEINININSIDEPUTINSIDEPUTOUTSIDEIN, działający w obszarze sztuki site-specific, performansu, rzeźby i ekologii, którego członkowie i członkinie pochodzą z Czech i Niemiec. Niedzielnym wydarzeniom towarzyszyć będzie hasło "Siesta".
Czas Letni to także okazja do świętowania 20-lecia istnienia Fundacji Ad Arte i przygotowania się do 15. edycji Short Waves Festival, która odbędzie się w listopadzie pod hasłem "Rethink/Rebuild". W hasłowe zmiany wpisuje się także Czas Letni - otwarty na nowe współprace i dyscypliny oraz udowadniający, że pomysłów na spędzanie lata nie trzeba szukać poza granicami Poznania.
Magdalena Chomczyk
- Festiwal Czas Letni
- 12-16.07
- bilety: 20-50 zł lub wstęp wolny
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023